Narodila sa ako nemanželské dieťa v Burgundsku, žila v chudobe, o jej výchovu sa starala babička. V medzivojnovom období však zažiarila v umeleckej štvrti a stala sa múzou celej parížskej bohémy. KIKI Z MONTPARNASSU (*1901 – †1953).

Jej pôvodné meno bolo Alice Ernestine Prinová. Milujúca babička sa jej snažila nahradiť matku, lenže okrem nej mala v dome ďalšie vnúčatá, ktoré buď osireli, alebo ich opustili rodičia. Kiki zbožňovala svoju babičku, ktorá nešetrila láskou, no očividne jej chýbala mama Marie. Tá pracovala v Paríži, a keď v devätnástich otehotnela a jej stav sa už nedal pred zamestnávateľom skryť, vrátila sa do rodného Châtillon-sur-Seine a priviedla na svet tretie dieťa – Alice. Prvé dve dcéry jej zomreli. Z malej Alice sa netešila dlho. Krátko po pôrode sa vrátila do Paríža, dieťa nechala u matky so sľubom, že jej naň bude posielať peniaze. Občas čo-to poslala, no veľmi rýchlo na svoj záväzok zabudla. Ani biologický otec o Alice nejavil záujem. Údajne ním bol podomový predavač dreveného uhlia.

Alice sa škole vyhýbala, nebavila ju, radšej sa pridala k strýkovi čižmárovi, ktorému remeslo rovnako nevoňalo. Spieval v rôznych krčmách a Alice spolu s ním. Nebol vzorom vernosti, o ženu a deti sa nezaujímal a alkohol bol jeho denným nápojom. Aj Alice podľa jeho vzoru už v dvanástich rokoch vedela, ako chutí. Keď sa matka v Paríži dozvedela, aký život sa páči jej dcére, rozhodla sa zakročiť. Alice musela v dvanástich opustiť babičku a celý doterajší život a na matkino želanie prísť za ňou. Za ženou, ktorú takmer nepoznala.

Marie mala predstavu, že Alice by mala navštevovať slušnú školu a stať sa sadzačkou v tlačiarni ako ona. Netušila, že dcéra jej dobre vymyslený plán naruší, že sa vôbec neuskutoční. Na parížskej stanici vystúpila z vlaku malá divoška, navyše na mol opitá. Do školy, ktorú jej matka vybrala a ktorú viedli rehoľné sestry, zašla len sporadicky. Ani tam ju učenie neoslovilo. Marie rezignovala a súhlasila, že môže školu opustiť, no musí prispievať do rodinného rozpočtu. Prvú prácu si vyskúšala v tlačiarni pod maminým dohľadom, ale žiadny veľký pracant sa z nej nevykľul. A keď Marie ukončila vzťah s majiteľom tlačiarne, ten ako odvetu Alice vyhodil. Nasledovala továreň na obuv, ale ani tam dlho nevydržala.

FOTOGRAFIE KIKI Z MONTPARNASSU NÁJDETE V GALÉRII

Modelka aktov

V tom čase sa jej matka zoznámila s mužom mladším o jedenásť rokov, ktorý sa k nim nasťahoval. Život v trojici nebol ideálny. Marie sa svojho šťastia nemienila vzdať a konala. Alice našla prácu v pekárni aj s ubytovaním. Dievčina mala šestnásť a matka ju postavila na vlastné nohy. Namáhavú prácu v pekárni za malú mzdu vydržala len niekoľko mesiacov a po hádke s majiteľkou nasledoval odchod. Nielen z práce, ale aj z podkrovnej izby. Ocitla sa na ulici, vedela však, že musí prežiť. Vrátila sa k matke, ktorá sa medzitým vydala. Nevítala ju srdečne, živila mladého muža a o ďalší hladný krk nestála.

Aby mala Alice z čoho prispievať na bývanie, zvolila si cestu ako väčšina atraktívnych dievčat v tom čase. Na Montmartri i Montparnasse bolo mnoho umelcov, ktorí hľadali mladé ženy ochotné pózovať na akty. Aj Alice si zvolila tento spôsob zárobku. Nahá stála začínajúcemu sochárovi. Niekto z jej okolia sa poponáhľal a novinu oznámil Marie Prinovej. Tá vtrhla do ateliéru, a keď zbadala nahú dcéru, vyrobila škandál a vyslovila ultimátum: buď si nájde počestné zamestnanie, alebo sa domov nemá vracať, zrieka sa jej. Vtedajšia spoločnosť považovala modelky umelcov za prostitútky a to Marie nechcela dopustiť.

Tvrdohlavá Alice si zvolila druhú možnosť: vybrala si prostredie bohémov. Schádzali sa v parížskych kaviarňach, diskutovali o umení, o výstavách. Po skončení prvej svetovej vojny žili naplno, vychutnávali každý deň. Nechýbal alkohol, drogy a sex, Kiki ako platená spoločníčka získala mnoho vplyvných známych. Jej svetom však boli umelecké kruhy. Nesmierne priťahovala maliarov, sochárov. Neoplývala klasickou krásou, jej krása bola nezvyčajná, tajomná a zmyselná. V ranom štádiu tvorby ju zachytil na obrazoch Amadeo Modigliani či Maurice Utrillo. Na každom z nich bola jej podoba iná, dokázala sa neuveriteľne meniť.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia