V mene megalomanského vodného diela ostala celé desaťročia zakonzervovaná vo svojej povojnovej podobe, aby čakala na svoj ďalší osud. Ten ukázal unikátnej dedinke Slatinka konečne priaznivejšiu tvár.

Zatiaľ je to len prvý krok, ktorý však môže znamenať prelom po neuveriteľných 65 rokoch naťahovačiek okolo nikdy nezrealizovanej priehrady na rieke Slatina neďaleko Zvolena. V aktuálnom programovom vyhlásení vlády sa spomína zrušenie vodných diel Slatinka, Tichý potok a vodnej nádrže Ipeľ. V prvom prípade toto zrušenie znamená aj druhú šancu pre obec, v ktorej bola na dlhý čas nezmyselne zmrazená akákoľvek možnosť na rozvoj. Nebyť však týchto udalostí, nikdy by sme nehovorili o jedinečnom architektonickom skanzene.

FOTOGRAFIE Z DEDINY, KDE SA ZASTAVIL ČAS, NÁJDETE V GALÉRII

Dnes stojí Slatinka na pomyselnej križovatke a bude veľmi zaujímavé sledovať, ktorým smerom sa nakoniec vyberie. „Programové vyhlásenie je v podstate politická deklarácia hovoriaca o tom, že by stavby ako vodné dielo Slatinka, Tichý potok a Ipeľ mali skončiť, lebo podľa názoru expertov prinášajú mnohé negatíva. Teraz musí prísť uznesenie vlády, spätné zobratie žiadosti o územné rozhodnutie a ďalšie strategické veci, ako napríklad vodný plán a ďalšie dokumenty týkajúce sa Banskobystrického samosprávneho kraja, mesta Zvolen či obce Zvolenská Slatina. Nateraz sa právne nič nezmenilo, takže čakáme na kroky ministerstva životného prostredia a výsledky rokovaní kompetentných,“ hovorí Martina Paulíková, koordinátorka Združenia Slatinka, ktoré sa v tejto lokalite dlhodobo angažuje a výrazne prispieva k jeho ochrane.

Hoci celý legislatívny proces vidí na viacero rokov, prijatá deklarácia je podľa jej slov silným nástrojom na to, aby boli konečne napravené chyby z minulosti.

Slatinské míľniky

História Slatinky (predtým Zalatha, Slathna, Zalathna, Malá Slatina, Kisszalatna) siaha až k roku 1388. Svoj súčasný názov nesie od roku 1927, keď sa stala miestnou časťou Zvolenskej Slatiny. Pred sto rokmi tu žilo bezmála 350 ľudí. V roku 1954 bola v Štátnom vodohospodárskom pláne ČSR na územie, v ktorom sa Slatinka nachádza, naplánovaná výstavba vodného diela Slatinka.

 

O dva roky neskôr bola obec vyhlásená za zánikovú, zastavili akúkoľvek novú výstavbu a v roku 1974 stopli aj akékoľvek úpravy domov. Zrušili autobusové spoje, vlakovú zastávku, obchod, úrad, najmä mladí obyvatelia bez vidiny perspektívy postupne opúšťali svoje rodisko. Pre tých, čo ostali, prišla v časoch pádu socializmu ďalšia tvrdá rana v podobe vykupovania a vyvlastňovania domov. Starší a bezbranní ľudia pod nátlakom podpisovali nevýhodné zmluvy a následne sa bezmocne prizerali na to, ako sa v porevolučnom trhovom hospodárstve prudko menili finančné pomery.

 

V roku 1999 väčšinu z nich presťahovali do nájomných bytov v neďalekej Zvolenskej Slatine. Ďalšie dva roky bola dedinka neďaleko Zvolena prázdna, potom začala vodohospodárska výstavba domy prenajímať, aby bola zabezpečená starostlivosť o štátny majetok. Do Slatinky sa tak postupne vrátil život. Dnes je unikátom nielen z architektonického hľadiska, ale je aj súčasťou veľmi cennej prírodnej lokality.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Ilustračná snímka

Vyčerpaný som premýšľal, ako to zvládnuť. Myslel som, že na mňa otec zabudol. On však...

Kňažná Charlene

Monacká KŇAŽNÁ CHARLENE v objatí s manželom: Toto by ste od nej nečakali

Dorota Nvotová

Finančné suchoty kvôli koronavírusu: Umelkyňa DOROTA NVOTOVÁ najprv predala auto, potom klavír

Timo Tolkki

Dominika Gottová to nebude mať ľahké: Jej ex mieri do Prahy

Už teraz v septembri začína herečka postupne pracovať.

Podnikanie na Jadrane: Herečka KRISTÍNA PALONDER GREPPELOVÁ otvorene o biznise s realitami

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia