Ktovie, ako to bolo v skutočnosti. Či dobrodružný život námorníka ALEXANDRA SELKIRKA opísal Daniel Defoe v známom románe o Robinsonovi, alebo si ho vypočul a ním inšpirovaný vytvoril vlastný sujet.

Alexander Selkirk nebol prvým človekom, ktorý strávil na opustenom ostrove dlhší čas. Pred ním podobný osud postihol mnohých námorníkov, dokonca aj cestujúcich na lodiach a viacerí z nich žili v samote dlhšie ako spomínaný námorník, ktorý strávil bez ľudí štyri roky a štyri mesiace. Lenže ich osud nikto nezvečnil v knihe či neoboznámil s ním verejnosť. Preto sa o tom nik nedozvedel. V prípade Alexandra Selkirka to bolo inak. Po návrate do civilizácie sa o jeho nevšednom životnom príbehu dozvedelo celé Anglicko. Vyrozprával ho totiž kapitánovi lode, ktorá ho zachránila, Woodesovi Rogersovi. Ten neskôr opísal vo svojom cestopise jeho osamelý život na opustenom ostrove.

Keď sa Rogers stal guvernérom na Bahamských ostrovoch, pri jednej spoločenskej príležitosti cestopisom zaujal svojich hostí, medzi ktorými bol aj známy spisovateľ Daniel Defoe. Autor slávneho diela ešte počas života Alexandra Selkirka vydal knižku o podivuhodných dobrodružstvách Robinsona Crusoa a čitatelia si hlavného hrdinu stotožnili so skutočným námorníkom. Lenže v románe je oproti realite viacero odlišností: jeho dej sa odohráva uprostred tropických oblastí Brazílie, vystupujú v ňom kanibali a sluha Piatok. V skutočnej samote Alexandra Selkirka to však bolo inak.

Rebel odmalička

Narodil sa v roku 1676 v rybárskej dedine Lower Largo v Škótsku. Bol siedmym synom obuvníka a garbiara a ženy v domácnosti. Rodičia to s ním nemali ľahké. Škola ho nezaujímala, a pretože doma nikdy nebolo peňazí nazvyš, otec rozhodol, že sa v jeho dielni priučí remeslu. Nepáčilo sa mu to, jeho odmalička priťahovalo more. No otec nepopustil a ako deväťročný sa ocitol medzi kožami a nástrojmi, ktoré boli pre neho neznáme. Nespokojnosť s prácou v dielni dával najavo svojím správaním. V desiatich rokoch vyhľadával bitky, na napomenutia dospelých používal výrazy, ktoré ich poburovali, chýbala mu úctivosť v kontakte s nimi.

V čase dospievania začal holdovať alkoholu. Nebolo dňa, keď by nešiel do prístavnej krčmy a v partii popíjajúcich mladíkov netrávil večer. Cestou domov zastavoval ľudí, s ktorými sa púšťal do škriepok a tie sa takmer vždy končili ruvačkami. Často sa dostával do problémov so zákonom. Lenže neplatilo na neho nič. Keď ho v devätnástich opitého vykázali z kostola pre urážlivé správanie veriacich a hrozilo mu väzenie, aby sa vyhol obvineniam, ušiel z domu a dal sa najať na loď. Po siedmich rokoch na mori sa vrátil nakrátko domov, no po pästnom súboji s otcom a bratmi hľadal útočisko pred postihom opäť na lodi.

Pripojil sa ku korzárskej výprave známeho učenca a cestovateľa Williama Dampiera. Korzári neboli obyčajní piráti či morskí lupiči. Nepracovali na vlastnú päsť, ale chránila ich krajina, ktorej slúžili. V čase, keď sa Alexander Selkirk pridal ku korzárom, viedlo Anglicko vojnu proti Španielsku. Na základe kráľovskej listiny boli poverení na pobreží Južnej Ameriky napádať a plieniť španielske obchodné lode aj osady nepriateľa.

Túto činnosť uskutočňovali na súkromných lodiach, väčšinou na galérach, ktoré nikdy neboli súčasťou ozbrojených síl danej krajiny. Korisť si preto buď nechávali celú, alebo po dohode časť odovzdali do štátnej pokladnice. Ušlo sa z nej aj posádke galéry. Ale pravdupovediac, pomer koristi bol vždy v prospech korzárov, čo si uvedomovali aj na panovníckom dvore. Dôkazy však nemali, korzárov potrebovali, preto túto tému nikdy bližšie nerozvíjali. Takíto ústupčiví však neboli Španieli. Ak sa im podarilo zajať korzárov, bez ohľadu na kráľovské poverenie ich obesili rovnako ako lúpežných pirátov.

Cestovateľ Dampier sa vydal na výpravu proti španielskym lodiam na lodi Cinque Ports. Velil jej kapitán Charles Pickering. Matematické schopnosti a vedomosti získané počas predchádzajúcich plavieb na mori zaistili Alexandrovi Selkirkovi miesto navigátora. Počas prvého roku plavby na lodi zomrelo veľa námorníkov na neznámu chorobu postihujúcu tráviaci trakt. Zomrel aj kapitán Pickering a vtedy Selkirk spozornel. Dovtedy sa príliš nezaujímal o posádku, ale po smrti veliaceho dôstojníka si začal pozornejšie všímať loď i jej členov. Zistil, že plavidlo je napadnuté červotočom, na niektorých miestach bol trup lode nahnitý a presakovala tadiaľ voda, až sa Selkirk obával, že sa môže roztrhnúť. Jeho pripomienky nový kapitán ignoroval, nevenoval im žiadnu pozornosť a galéra ďalej pokračovala vo svojej lúpežnej činnosti.

To radšej zostanem na tomto ostrove, než sa plaviť na potápajúcej sa lodi.
A. Selkirka

V septembri roku 1704 priplávali k ostrovu Más a Tierra ležiacom asi 670 kilometrov od pobrežia dnešného Čile. Kapitán tu chcel doplniť pitnú vodu a hneď pokračovať v plavbe. Alexander Selkirk mal už dostatočné moreplavebné skúsenosti a začal ho presviedčať, že loď je v zlom stave a treba ju opraviť. Ich vzájomné dohadovanie sa skončilo hádkou, ktorú mladý námorník ukončil slovami: „To radšej zostanem na tomto ostrove, než sa plaviť na potápajúcej sa lodi.“ Očakával, že sa k nemu pridajú aj ostatní členovia posádky a kapitán pod tlakom odloží plavbu a začne s reparovaním lode.

Nestalo sa to. Námorníci mlčali, tak kapitán využil ich váhavosť a splnil Selkirkovi jeho neuvážene vyslovenú žiadosť: do rúk mu vložil sekeru, nôž, pušku s malou zásobou guliek a pušného prachu, hrniec, zopár vecí na oblečenie, tabak, kresadlo, Bibliu a vystrčil ho na pevninu. Keď Selkirk zistil, že ho nik nenasleduje a posádka sa len mlčky prizerá, uvedomil si, že to zrejme prehnal. Chcel sa vrátiť nazad, ale kapitán ho už na loď nepustil, kázal rozvinúť plachty a galéra odplávala. Selkirk ľutoval, že sa postavil proti kapitánovi, no ako ukázali neskoršie udalosti, svojím rebelantstvom si zachránil život. Loď o krátky čas stroskotala pri brehoch ovládaných Španielmi. Námorníci, ktorí prežili, skončili v otrasných podmienkach vo väzení v peruánskej Lime.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
V mladosti ju francúzska tlač prirovnala k herečke Brigitte Bardot.

Naša Brigitte Bardot: Chalupová sa preslávila vo svete, na emigráciu však nepomyslela

Znak neistoty alebo dominantnosti? MEGHAN sa drží HARRYHO obidvoma rukami.

Meghan chcela zatieniť Dianu: Do manželstva s Harrym vraj išla s jasným cieľom. Aké má ambície?

Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia