V čase písania tohto článku bolo na Slovensku 63 prípadov nákazy koronavírusom a toto číslo sa zrejme v najbližších dňoch zvýši. Zároveň však rastie ochota mnohých skrytých hrdinov nezištne pomáhať ostatným.

Práve v týchto ťažkých dňoch sa ukazuje, že dokážeme nemyslieť iba na seba, ale aj na ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc. Ľudia, ktorí sú v karanténe, či starí a chorí, sú v týchto dňoch odkázaní na dovoz potravín, pretože ísť do obchodu je pre nich nemožné alebo to môže ohroziť ich zdravie. Jozef Berko, ktorý je konateľ e-shopu patriaceho k sieti obchodov a kaviarní, sadá do auta a s rúškom a rukavicami sa aj on sám spolu so zamestnancami podieľa na rozvoze potravín.

„Záujem je obrovský, museli sme upraviť podmienky objednávania tak, že ľudia si môžu potraviny objednať deň vopred. Dnes sme mali za niečo viac ako hodinu obsadené všetky termíny na donášku, e-shop zásobujeme z menšieho skladu, zhruba o dva mesiace sa budeme sťahovať do veľkého. Máme potenciál zvýšiť vývoz niekoľkonásobne, len kapacita nám to zatiaľ nedovolí,“ hovorí.

Dôvod, prečo je aj on sám v teréne a vozí potraviny, vysvetľuje jednoducho: „Chcem sa všetkým zamestnancom poďakovať za úžasný prístup a obetavú prácu. Postupne im však odchádzajú sily a niektorí zamestnanci sú práceneschopní, o to dôležitejšia je kolegiálnosť. Vypomáhajú preto kolegovia z iných prevádzok, napríklad z kaviarní, ktoré máme momentálne zatvorené, aj ja sám.“

Niektorí obchodníci a mäsiari ponúkajú svoj tovar formou donášky s tým, že za dovoz si neúčtujú nič. „Donášku sme spustili aj preto, aby zbytočne nebol preplnený priestor v predajni mäsa. Za dovoz si neúčtujeme nič,“ píše na Facebooku galantský mäsiar Roman Mucska, ktorý okrem mäsa a mäsových výrobkov izolovaným ľuďom ponúka chlieb, pečivo a základné potraviny. K tomuto nápadu sa pridali viaceré reštaurácie či pizzerie.

Práca policajtov sa v týchto dňoch stáva ešte rizikovejšou.
Práca policajtov sa v týchto dňoch stáva ešte rizikovejšou.
Zdroj: Archív NMH

Doma šijú rúška

Na sociálnych sieťach vzniklo množstvo skupín, kde Slováci ponúkajú zadarmo či za symbolickú cenu rúška, ktoré šijú počas pobytu doma – napríklad Musíme si pomáhať. Sú určené pre všetkých ktorí zatiaľ nedokážu zohnať tie jednorazové v lekárňach, ale ľudia ich ponúkajú aj predavačom v obchodných reťazcoch, ktorí nie sú chránení, či susedom.

Fotografka Jana Hrdličková z Bratislavy šije rúška už niekoľko dní doslova od rána do večera: „Chcete trochu štatistiky? Milujem Excel a tam si vediem zoznamy. Od piatka si ľudia u mňa objednali 254 kusov rúšok, ušila som zatiaľ 170. Všetky sú už aj distribuované, okrem posledných pätnástich kusov, ktoré idú pre terénnych pracovníkov českej organizácie Človek v ohrození. Zrýchľujem produkciu.

Kým pred dvomi dňami som stihla len 31 za celý deň, dnes som urobila 34 kusov za doobedie. Takže práca robí majstra,“ usmieva sa sympatická fotografka, ktorá v týchto dňoch trávi väčšinu času za šijacím strojom bez nároku na akúkoľvek odmenu. Ľudia zverejňujú jednoduché strihy rúšok či nápady, ako si doma vyrobiť dezinfekciu, ktorá je v týchto dňoch nedostatková.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Ilustračná snímka

Gröhling nemal na tlačovke rúško. Matovič sa s ním nebabre: Žiada najvyššiu pokutu!

Jonáš nakrútil video o priebehu choroby, aby ľuďom vysvetlil, čo sa s ním počas nej deje.

Útoky počas karantény: Nakazený Jonáš opísal desivé správanie agresívnych ľudí

Lídri hnutí a strán sa dohodli na zložení vlády. Čakajú ich ťažké časy. Je však dôležité, aby dokázali vládnuť celé funkčné obdobie a splniť svoje sľuby.

Aké šance má vláda? Politológovia opísali plusy a mínusy nových ministrov

ZIKA ASCHER nad návrhmi látok v roku 1946.

Tvorili pre Alžbetu II. či princeznú Dianu: Ascherovci do textilného biznisu zlákali aj Picassa

Prechádzka na čerstvom vzduchu robí zázraky.

Prebuďte sa zo zimného spánku: Za Jarnou únavou je nedostatok vitamínov

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia