Slovenka Alžbeta prežila abdikovaného bulharského panovníka Ferdinanda I. Coburga o 67 rokov. Po vojne jedli konzervy od Američanov. Aký bol návrat z aristokratického sveta do socialistického Československa?

Začiatok ako z rozprávky a potom kruté vytriezvenie v komunistickom Československu. Bulharský cár Ferdinand I. Coburg si vzal za manželku svoju slovenskú opatrovateľku Alžbetu. Zosobášili sa v roku 1947 v Nemecku. On mal vtedy 86 rokov, ona 26. Alžbeta o sobáši nepovedala ani svojej jedinej dcére Hildegarde z druhého manželstva. Tá sa to dozvedela až v dospelom veku, deväť rokov po Nežnej revolúcii. Ako sa s tým vyrovnala?

Hildegarda prežila detstvo v komárňanskom činžiaku. Hrala sa na pieskovisku s deťmi robotníkov a úradníkov, preskakovala gumu aj kaluže na chodníku. „O tom, že mamička bola vydatá za cára, som sa dozvedela od nej až po smrti môjho manžela v roku 1998. Nijako to so mnou nezamávalo, ale zvýšilo to môj obdiv k tomu, ako sa prispôsobila hrozným časom v 50. rokoch minulého storočia v socialistickom Československu,“ spomína Hildegarda, ktorá býva v jednom z petržalských panelákov. V činžiaku v Komárne prežila veľkú časť svojho neuveriteľného života jej mamička Alžbeta, ktorá bola treťou manželkou bulharského cára Ferdinanda I. Coburga. Jej návrat domov v roku 1948 by sa dal označiť za skok do tmy – zo života aristokracie do komunistického besnenia.

Cárove manželky

1. Mária Lujza Bourbonsko-parmská

 

V roku 1893 sa oženil s princeznou Máriou Lujzou Bourbonsko-parmskou. Z manželstva sa narodili štyri deti: Boris (1894), Cyril (1895), Jevdokija (1898) a Nadežda (1899). Krátko po narodení Nadeždy Mária Lujza zomrela vo veku 29 rokov.

 

2. Eleonóra z Reussu

 

Zosobášili sa v roku 1908. Eleonóra po desiatich rokoch manželstva zomrela na zhubný nádor.

 

3. Alžbeta Brezáková

 

Vzali sa tajne v nemeckom Bambergu v roku 1947. V septembri roku 1948 cár opustil tento svet vo veku 87 rokov. Je pochovaný v krypte tamojšieho Kostola svätého Augustína. Jeho tretia manželka ho prežila o 67 rokov.

Na začiatku bol starý otec

Cár Ferdinand I. Coburg žil po odstúpení z trónu Bulharského kniežatstva v roku 1918 v kaštieli na Muráni. Alžbetin otec Juraj Brezák bol od svojich piatich rokov sirota. Cár si ho obľúbil a postaral sa aj o jeho výchovu. Keď vyrástol, chodil s ním na poľovačky a sprevádzal ho na cestách. „Cár mu dôveroval, a tak si ho vzal so sebou aj do nemeckého Coburgu, ktorý bol jeho sídlom. V tom čase sa už môj starý otec poznal so svoju budúcou manželkou, a tak po čase prišiel na Slovensko, aby sa s ňou oženil. Do Coburgu sa vrátil s manželkou Annou, ktorá sa takisto zamestnala na dvore. V roku 1921 sa im narodila moja mamička Alžbeta. Cár ju teda poznal od narodenia. V Coburgu žili päť rokov a potom sa vrátili na Slovensko,“ spomína Hildegarda.

S cárom sa jej mamička opäť stretla už ako dospelá, keď bývali v kaštieli vo Svätom Antone, kde bol jej otec kastelánom. „V roku 1936 uňho začala pracovať ako asistentka a opatrovateľka. Zodpovedala za zamestnancov a robila mu administratívu. Kompletne zariadila prevoz veľkej bibliotéky z Viedne z Coburg Palais do kaštieľa vo Svätom Antone.“

Pokračovania na ďalšej strane...

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Nové obvinenia! Neuveríte, kvôli čomu vraj Meghan spravila cirkus pred svadbou

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Monika Beňová

Politička alebo bývalá modelka? MONIKA BEŇOVÁ sa zmenila na nepoznanie!

Hotel Apache ako prvý zamestnal ženy krupierky.

Pri zrode bola aj mafia: LAS VEGAS vyrástlo uprostred púšte

Asteroid s priemerom asi jeden kilometer preletel okolo Zeme vo vzdialenosti dva milióny kilometrov a dosiahol rýchlosť 35 kilometrov za sekundu.

Najväčší ASTEROID roka: Dosahuje stonásobne vyššiu rýchlosť než zvuk

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia