Drevené sochy, stretnutie s charizmatickým starostom, ktorý vypravuje vlaky, aj s novodobým pánom kúrie priamo v jeho sídle. Návšteva Rakova bola tak trocha ako z rozprávky, hoci aj tu bojujú s každodennou realitou.

Symbol raka, ktorého zbadáte na obecnom erbe, ale napríklad aj na originálnych lavičkách pred domom smútku, sa viaže k povesti o Znievskom hrade. Keď tento región napadli Turci, ukrýval sa na ňom kráľ Belo IV. Miestny gazda mu dal dve prasiatka, k tomu dva koše rakov a povedal: „Jeden kôš rakov a jedno prasa zjedzte, zvyšok zhoďte Turkom. Budú si myslieť, že vás darmo obliehajú, keď máte toľko jedla.“

Na základe toho vraj Turci odtiahli, čo ich určite muselo mrzieť, lebo kraj je to naozaj pôvabný. Na Rakovo som v rámci ďalšieho dielu nášho seriálu zacielil vďaka zvláštnej náhode. V súťaži o záchranu historických pamiatok Poklady Slovenska bolo totiž úhlavným súperom Dúbravice – obce, kde momentálne trávim väčšinu svojho času.

Sedem z deviatich finalistov uchádzajúcich sa o prémiu 50 000 eur už od začiatku výrazne zaostalo, a tak to bolo kto z koho vo dvojici s najvyššou podporou. Vedenie sa s rýchlo pribúdajúcimi hlasmi neustále prelievalo zo strany na stranu, aby po uzávierke 31. mája svietilo na pomyselnom ukazovateli neuveriteľne tesné skóre 25 615 : 25 438 pre Dúbravicu. Z veľkého nerváku v boji o záchranu kostolných fresiek, respektíve mauzólea Rakovských Rakovčania vyšli ako porazení, v skutočnosti však porazenými ani zďaleka nie sú. Práve naopak, mnohým iným obciam by mohli ísť príkladom.

Rakovo

Poloha: Žilinský kraj, okres Martin, región Turiec

 

Prvá písomná zmienka: 1244

 

Rozloha: 5,42 km2

 

Nadmorská výška: 429 m n. m.

 

Počet obyvateľov: 380

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

  • 2012 9,69 %
  • 2013 10,13 %
  • 2014 8,34 %
  • 2015 6,17 %
  • 2016 4,71 %
  • 2017 3,39 %
  • 2018 2,79 %
  • 2019 3,07 %
  • 2020 (máj) 4,83 %

Druhá šanca pre mauzóleum

Dominantou príjemnej dedinky v strede Turca neďaleko Martina je krásne zrekonštruovaná kúria Benických postavená v roku 1763, ktorá je v súkromných rukách. Vo vedľajšom parku stával kedysi aj kaštieľ Rakovských, ten však v roku 1989 zbúrali. V tesnom susedstve sú dodnes aj miesta posledného odpočinku zástupcov dvoch významných rodov. Kým mauzóleum Benických (dom smútku) je už zrekonštruované z eurofondov, mauzóleum Rakovských, pripomínajúce skôr gotický kostol uprostred cintorína, zúfalo volá po oprave.

V jeho stenách sú pochované ostatky šiestich členov rodiny. Jedným z nich je Ištván Rakovský – poslanec uhorského snemu, ktorý dal túto kryptu postaviť. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, na ktorej opravu sa obec snaží získať finančné prostriedky. Jednou z príležitostí bola aj súťaž Poklady Slovenska. Aj keď 50-tisícová suma za víťazstvo unikla Rakovčanom veľmi tesne, Patrik Antal hneď na ďalší deň športovo zablahoželal víťazovi z Dúbravice.

„Bojoval som za hlasy v celom okrese a písal všetkým naokolo – primátorom, starostom, priateľom a známym. Bola to osobná zaangažovanosť. Keď som v piatok večer dva dni pred uzávierkou videl, že prehrávame, v sobotu o siedmej ráno už som stál pred nákupným centrom a až do večera rozdával letáky. Pauzu som si dal len počas obeda, ktorý mi tam priniesla manželka,“ povzdychol si prvý muž obce.

Teraz mu ostáva len veriť, že podpora vyše 25 000 hlasov sa prejaví cez pripravovanú finančnú zbierku. „Momentálne čakáme na potvrdenie z ministerstva vnútra vo veci zaregistrovania občianskeho združenia Zachráňme mauzóleum Rakovských. Následne založíme transparentný účet a rozbehneme zbierku,“ plánuje starosta.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Speváčka nedávno oslávila 75. narodeniny, no na svoj vek vôbec nevyzerá.

Laiferová bojovala so strachom vystúpiť na pódiu: Čo magické ju spája s Gottom?

Adriana Kmotríková

Moderátorka ADRIANA KMOTRÍKOVÁ oslávila päťdesiatku: Na svoj vek vyzerá skvelo, uznajte!

Z ľava Július Satinský, Otto Weiter, Robo Toth, Dušan Tarageľ.

Umrela časť ich duše: Prečo sa známi umelci nestihli pred smrťou rozlúčiť s milovanou ženou?

Ilustračné fotoSponzorované

Vďaka týmto 4 tipom vás už vaše internetové pripojenie nesklame!

MUDr. Šimková priznáva, že aj ona mala pred vstupom do ohniska koronavírusu strach. Verila však, že spoločne s personálom nákazu zvládnu.

Pomáhala seniorom nakazeným koronavírusom v Pezinku: Som lekárka, neváhala som!

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia