Merajú 175cm, sú krásne lesklé, schnú dva dni a dotýkať sa ich je naozaj nevšedný zážitok. Slovenku s najdlhšími vlasmi Margarétu Zuzelkovú (29) doviedol k rekordnému zápisu jej malý psík.

Dlhé vlasy nosila odmalička. Najkratšie asi po plecia, keď hrávala basketbal. Neskôr už siahali po pás, respektíve po zadok. Toto bola štartovacia dĺžka v roku 2015, keď začala uvažovať o rekordnom zápise. „Mám malú sučku yorkshirského teriéra menom Chelsea, ktorú dávam strihať do salónu. Jednu paniu tam zaujali moje vlasy a pýtala sa, či idem na rekord. Dovtedy som nič také nemala v pláne, ale potom si vravím – prečo nie?“ spomína. Tento rok usúdila, že je správny čas osloviť riaditeľa Knihy slovenských rekordov Igora Svítka. Dĺžka vlasov sympatickej Prievidžanky o dva centimetre prevyšuje jej telesnú výšku (173 cm), ale keďže boli merané od čela, zatiaľ si po nich nešliape. „Keď však nakloním hlavu, už na ne aj stúpim. Dnes ráno sa mi to prvýkrát podarilo,“ pochváli sa.     

Bez drdola by to nešlo

Od prírody, lepšie povedané vďaka genetike po mame, má Margaréta kvalitné, husté vlasy. Nepadajú jej a nemusí sa im ani špeciálne venovať. Dvakrát za týždeň si ich umyje, a pokiaľ nemusí v krátkom čase nikam ísť, fén nepoužíva. Prirodzenou cestou jej vlasy schnú neuveriteľné dva dni! Nekulmuje ich, nežehlí, vystačí si s ranným učesaním. Vitamíny neužíva, hoci raz vyskúšala špeciálne gumové cukríky a možno aj tie jej dopomohli k rekordnému zápisu.

Čo sa týka stravy, nie je bez zaujímavosti, že už dvanásť rokov neje okrem rýb žiadne mäso a v jej jedálničku prevažuje zelenina. „Občas však zhreším hranolčekmi alebo pizzou,“ priznáva zvesela. Keď prišla na naše stretnutie, vlasy si pridŕžala v ruke, ale voľne rozpustené ich bežne nenosí. Vonku si zapletá vrkoče, doma a na spanie uprednostňuje praktickejší drdol. Na prekvapenie Margaréta zatiaľ nemá priateľa, čo má však aj racionálny dôvod v podobe „ulietaného“ života. Ako absolventka odboru podnikania v cestovnom ruchu trávila posledné roky v zahraničí – najmä na gréckom Rodose. Vrátila sa až krátko pred príchodom koronavírusu, ktorý ju neplánovane uväznil doma.

Mihalnica, silný prúd aj seriózne rekordy

Už 23 rokov zbierajú viac či menej raritné „naj“ výnimočných ľudí našej krajiny, aby o nich robili oficiálne zápisy. Za ten čas ozdobilo Slovenskú knihu rekordov okolo dvetisíc zápisov. Mimoriadnou dĺžkou ochlpenia, aj keď trocha iného druhu, sa prezentoval mladý muž z Banskej Bystrice. Najdlhšia mihalnica mu narástla až do dĺžky päť centimetrov. „Nafotiť ju ako dôkaz do oficiálneho zápisu v tomto prípade naozaj nebolo jednoduché,“ približuje s úsmevom riaditeľ Slovenskej knihy rekordov Igor Svítok.

Aj do našej malej „guinnessky“ sa prihlásili extrémy, ktoré majú ďaleko od pôvabu Margaréty a jej vlasov. „Oslovil nás muž, ktorý dokázal docikať do najväčšej výšky – až 2,4 metra, alebo ďalší odvážlivec schopný udržať na svojich semenníkoch 150-kilové závažie. Tento chlapík ma dokonca inšpiroval v pátraní po existencii tejto ‚disciplíny‘ za našimi hranicami. S údivom som zistil, že v Japonsku sa ňou istá skupina ľudí skutočne seriózne zaoberá,“ prezradil Igor Svítok. Kniha slovenských rekordov má, samozrejme, aj serióznych členov, dokonca na celosvetovej úrovni. Menovať môžeme napríklad zberateľku servítok Antóniu Kozákovú, siláka Juraja Barbariča, organizátora najväčšieho stretnutia ‚maluchov‘ Fiat 126 P Ľudovíta Matušku či držiteľa Guinnessovho rekordu v zbieraní drevených rakiet Igora Kuceja. Bežne Igorovi Svítkovi prichádza 120 až 130 žiadostí ročne, on sám nezaháľal ani v čase koronakrízy. Tento aj minulý rok zorganizoval online šibačku cez videočet či stavanie májov v podobnom štýle. Aspoň trocha obveselenia v ťažkých časoch.

Svetovou „celebritou“ nebude

Cez sociálnu sieť je v skupine dlhovlások z rôznych kútov sveta. Viaceré ju v tomto smere výraznejšie prevyšujú a na absolútne svetové rekordy má ešte takpovediac na metre ďaleko. Medzi najmedializovanejšie majiteľky extrémne dlhej hrivy patrí napríklad rodáčka z Trinidadu a Tobaga, žijúca v USA, Asha Zuzu Mandela, dopracovala sa až k 6,5-metrovej dĺžke vlasov s hmotnosťou 4,5 kila. Volajú ju čierna Rapunzel a mesačne vraj minie 24 fliaš šampónu! „Sú ako moje dieťa, moja láska,“ vraví hrdo. Prezentuje sa na vlastnej internetovej stránke, kde propaguje produkty na rast vlasov.

Pravdepodobne najrekordnejším mužským vlasáčom je Vietnamec Tran Van Haj s „výkonom“ 6,2 metra. Na takéto méty však Margaréta rozhodne nemyslí. „Nehovorím, že hneď zajtra sa dám ostrihať, ale nastálo zrejme s takýmito dlhými vlasmi neostanem. Možno tomu dám ešte rok alebo dva,“ dodáva s tým, že sa bude riadiť vnútornými pocitmi.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE DLHOVLÁSKY Z PRIEVIDZE NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia