Môj manžel, anglický architekt, prijal v roku 2011 ponuku pracovať v Rijáde, vtedy na najväčšej stavbe Blízkeho východu. Nakoniec sme tam žili šesť rokov.. V decembri 2019 som tam strávila mesiac už ako turistka a na vlastnej koži som zažila, ako sa Saudská Arábia pomaly mení…
Ako prvé musím skonštatovať, že Saudská Arábia je predovšetkým krajinou kontrastov. Tie sa prejavujú všade: v bielo-čiernom oblečení mužov a žien, v neustálom dennom rozpore medzi konzervatívnym a moderným, medzi nekonečnou púšťou Ar-Rub’ al-Chálí a zelenými horami regiónu Abhá, medzi bohatstvom bohatých a chudobou chudobných. Jeden z najvýraznejších a najviditeľnejších kontrastov je nepochybne v architektúre tejto krajiny. Zámerne nehovorím v „saudskoarabskej“ architektúre, keďže súčasná tvár miest v Saudskej Arábii je výsledkom práce množstva známych aj menej známych architektov z celého sveta, ktorí budovy projektovali.
Pikniky v palmovom háji
Niektoré z nich sú dnes poznávacím znamením Saudskej Arábie: Royal Clock Tower v Mekke či Faisaliah a Kingdom Tower v Rijáde. Tam, kde sa dnes rozprestiera skoro sedemmiliónový Rijád, bolo v čase vzniku Saudskej Arábie niekoľko hlinených domcov, ktoré sa zachovali doteraz ako časť nazývaná Ad Dirija. Toto osídlenie bolo jedno z prvých na celom Arabskom polostrove práve vďaka vode, ktorá tu kedysi tiekla dnes už vyschnutým vádí Hanifa (vádí je po arabsky údolie). Toto pieskovcové údolie patrí dodnes k najobľúbenejším rekreačným miestam obyvateľov Rijádu pre okolité zelené palmové háje a umelé vodné nádrže, ktoré sú zásobárňami pitnej vody pre Rijád. Počas víkendu tu tisíce rodín piknikujú a vôňa barbecue sa nesie celým údolím. My sme mali šťastie, že sme bývali hneď vedľa a mali sme toto miesto prakticky pod oknami. Často sme tam trávili voľné piatky s priateľmi (v Saudskej Arábii je víkend piatok a sobota, nie sobota a nedeľa ako u nás), keďže otvorený priestor mi dával pocit slobody a cítila som sa tam voľnejšie než v betónovej džungli Rijádu.
ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z FASCINUJÚCEJ KRAJINY NÁJDETE V GAÉRIITridsaťročný vládca
Saudská Arábia oficiálne vznikla 23. septembra 1932, keď kráľ Abd al-Azíz ibn Saúd zjednotil okolité odbojné kmene a vytvoril tak kráľovstvo Saudská Arábia, ktoré pomenoval podľa seba. Rodina Saúdovcov je doteraz pri moci. V roku 2011 vládol vyše osemdesiatročný kráľ Abdullah, ktorý bol mimoriadne obľúbený a uznávaný aj vo svete. Po jeho smrti v roku 2015 získal trón jeho nevlastný brat – súčasný kráľ Salmán, ktorý urobil mimoriadne závažný štátnický ťah: prvýkrát v histórii Saudskej Arábie nevymenoval za korunného princa niektorého zo svojich bratov, ako to bývalo dovtedy zvykom, ale svojho syna, a to dokonca najmladšieho.
A tak sa v roku 2017 stal prakticky vládcom tejto obrovskej krajiny len tridsaťročný mladík princ Muhammad bin Salmán, čo zásadným spôsobom zmenilo vnútornú aj vonkajšiu politiku krajiny. Okrem iného sa znovu otvorili kiná, zavreté v sedemdesiatych rokoch, začali sa organizovať festivaly, koncerty, medzinárodné športové podujatia, ako napríklad rely Paríž – Dakar, ženám dovolili šoférovať, a tak sa značne zvýšila ich zamestnanosť, a v neposlednom rade v septembri 2019 krajina začala vydávať turistické víza. A návštevu krajiny môžem len odporúčať, keďže je naozaj čo obdivovať.
Článok pokračuje na ďalšej strane.