Ak chcú slovenské mestá a obce vykázať zo svojho územia HAZARD, je to beh na dlhé trate, nie vždy s úspešným koncom.

Svedectvo toho je Bratislava či Nitra, nečudo, že sa tu aktuálne zvádza urputný boj, veď v mestách sídlia desiatky herní, na trhu hier a zábavy sú tieto samosprávy doslova veľké ryby. V súčasnosti sú aktivisti v týchto mestách nútení bojovať s hazardom, ako sa povie, na druhý pokus.

Okrem Bratislavy a Nitry, redakcia Života hľadala na Slovensku v mestách a obciach aj iné kuriózne prípady súvisiace s hazardom.

Plné vrecká

Peter Beňa má 34 rokov, pracuje v IT sfére, vo svojom voľnom čase sa angažuje v nezávislej iniciatívne Zastavme hazard. Práve situácia v hlavnom meste motivovala občianske združenia, aby sa spojili do spomínanej iniciatívy, dnes pomáhajú so svojimi skúsenosťami, hlavne pri organizácii petícii, aj v iných mestách.

„V širšej rodine máme skúsenosti s gamblermi, podobne sú na tom aj ostatní aktivisti. Spolužiak môjho kamaráta si siahol na život.“ Peter Beňa a jemu podobní aktivisti kritizujú aktuálnu legislatívu. Podľa nej, ak chce samospráva vykázať hazard zo svojho územia, môže to urobiť iba na základe petície obyvateľov.

„Povinnosť petícií dáva možnosť druhej strane na pochybnosti, napríklad, či ju mesto dobre vyhodnotilo, či je dostatočný počet podpisov a podobne. Je tam jednoducho priestor na hľadanie maličkej chybičky, aby súd mohol toto nariadenie potom zrušiť.“

V susednom Česku sú v tomto smere už ďalej, samosprávy si samy regulujú počty herní a podobných zariadení na svojom území. Práve tento právny stav na Slovensku spôsobil, že aktivisti budú v Bratislave 29. februára, v deň parlamentných volieb opäť zbierať podpisy pod petíciu proti hazardu.

Historická Levoča vyšla na posmech, keď na verejných záchodoch vznikla herňa.
Historická Levoča vyšla na posmech, keď na verejných záchodoch vznikla herňa.
Zdroj: Archív NMH

Prvý pokus z roku 2015 zlyhal, prokurátor napadol všeobecne záväzné nariadenie, jeden z dôvodov bol aj ten, že mestské zastupiteľstvo rozhodlo o vykázaní hazardu až pri druhom hlasovaní.

Poslanci však protest prokurátora neakceptovali, ten to podstúpil na krajský súd. Sudca bratislavské všeobecne záväzné nariadenie zrušil, mesto podalo sťažnosť na Najvyšší súd SR. Na pôde tohto súdu však nerozhodli do šiestich mesiacov, všeobecne záväzné nariadenie sa už preto nedá obnoviť.

Námietkou bojuje Asociácia zábavy a hier za zachovanie herní aj v Nitre. Poslanci zakázali tvrdý hazard na území mesta, a to na základe petície, ktorú podpísalo viac ako dvadsaťtisíc obyvateľov mesta.

„Teda viac ako jedna tretina oprávnených voličov. Proti rozhodnutiu mestského zastupiteľstva sa postavila hazardná loby, ktorá podala podnet na krajskú prokuratúru a tá následne podala protest na Mestský úrad v Nitre.

Vidím za tým jednoznačnú snahu hazardnej mafie pošliapať hlasy desaťtisícov Nitranov. Zatiaľ, čo nám všetkým ide o zdravie ľudí a fungujúce rodiny, im ide len a len o plné vrecká. Na mestskom zastupiteľstve predložím uznesenie, ktoré protestu prokurátora nevyhovie. Boj s hazardnou mafiou je náročný a cesta k spravodlivosti zložitá,“ hovorí takto bez okolkov primátor Nitry Marek Hattas.

Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
Mária Kráľovičová

Herečka MÁRIA KRÁĽOVIČOVÁ prezradila, ktorí herci jej kľačali pri nohách: Srdce dala inému

Petra Vajdová

Talentovanej herečke svitá na lepšie časy: Prevzala predstavenie po Monike Potokárovej

Elena Suchá-Sojáková sa celý život venovala tvorbe etikiet a obalov.

Výtvarníčka spod Tatier vystavovala namiesto galérií v obchodoch, venovala sa etiketám a obalom

Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu sa vzdajú svojej úlohy v kráľovskej rodine. Začnú pracovať, aby sa stali finančne nezávislými.

Princ Harry a Meghan sklamali kráľovskú rodinu. Čo je za ich rozhodnutím?

Záchranári nesú telo obete pádu lietadla v Teheráne. Haváriu lietadla ukrajinských aerolínií so 180 ľuďmi na palube, ktoré sa v stredu zrútilo v iránskej metropole Teherán, nikto neprežil.

Pripravení na krízu? Ako môže konflikt v Iráne ovplyvniť životy Slovákov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia