Nová odroda v údolí

Ruže sa v Bulharsku pestujú na jedinom mieste. Hovoria mu Údolie ruží (po bulharsky Розова долина alebo Долината на розите), ktorého voňavým srdcom je mestečko Kazanlak. Nachádza sa presne v strede Bulharska, asi tri hodiny východne od hlavného mesta Sofia. Údolie ruží leží medzi dvoma pásmi hôr (Stará Planina a Sredna Gora), ktoré ho chránia pred studenými zimnými vetrami a vytvárajú ideálne podmienky na pestovanie najkvalitnejších ruží sveta. Prečo sa ružiam darí práve na tomto úseku krajiny? Dôvodov je hneď niekoľko: pieskovo-ílovitá pôda ako stvorená pre ruže, adekvátne mierne počasie, postupný prechod medzi zimou a jarou. Každé jedno ráno je tu prítomná rosa, ktorá pomáha udržiavať olej v kvetoch, a vtedy je výťažok oleja najväčší. K tomu ideálna vlhkosť vzduchu, potrebný slnečný svit, občasné zrážky.

Časom sa z damascénskej ruže vyvinula celkom nová odroda – kazanlašská. Centrom Údolia ruží je spomínané mestečko Kazanlak, v ktorom sa dokonca nachádza jediné Múzeum ruží v Bulharsku. So svojimi viac ako 15 000 exponátmi zobrazujúcimi všetko týkajúce sa ruží a ich zberu a produkcie je frekventovanou turistickou zastávkou. Okrem Kazanlaku sú dedinky s najvýraznejšou ružovou tradíciou Karlovo, Kančevo, Rozevo, Ražena a Pavel Banja. Všade medzi nimi sú rozsiahle ružové polia naozaj od výmyslu sveta. Žiadny záhon som nevidel jednofarebný. Fialové ruže sa striedali so žltými a oranžovými, za nimi voňali biele a tmavofialové, ale nemohli chýbať ani klasické červené, bordové či ružové. Boli ste už niekedy v skutočnej rozprávke? Ja vtedy áno. Všade, kde som sa pohyboval, silno rozvoniavali ruže a svojou sladkou arómou zaplavili celé údolie.

Žienky v zrelších rokoch sa tiež každoročne hrdo zúčastňujú na tomto podujatí.
Žienky v zrelších rokoch sa tiež každoročne hrdo zúčastňujú na tomto podujatí.
Zdroj: Michal Hertlík

Veľkolepý festival

Keďže v Bulharsku sú ruže nad zlato a majú niekoľkostoročnú tradíciu, od roku 1903 sa pravidelne každý rok v prvý júnový víkend organizuje miestny Festival ruží
(po bulharsky Фестивалът на розата alebo Празникът на розата) v mestečku Kazanlak,
Festivalom nežije len Kazanlak, ale aj zmienené dedinky okolo neho. Karlovo ako centrum výroby a spracovania ruží bolo známe už dávno pred oslobodením Bulharska spod osmanskej nadvlády (3. marec 1878). Prvý certifikát pre ružové záhrady v karlovskom kraji sa datuje do roku 1712. Po mnoho rokov to bola iba obživa miestnych obyvateľov. V 30. rokoch však nastal pozitívny zlom. Ružové záhrady, krásna príroda, architektúra a miestny ružový priemysel sa dostali viac do povedomia ľudí ako skutočne atraktívne veci, ktoré vzbudzujú záujem bulharských aj zahraničných turistov. Miestni si uvedomili, že s tým treba niečo robiť.

Od roku 1933 do roku 1944 sa teda každoročne počas 31. mája a 1. júna zišli v obci ľudia na významný Deň Vasila Levského (bulharský národný hrdina), ktorý oslavovali spoločne s ružami. Po roku 1944 však táto lokálna tradícia akosi vymrela. Iniciatívu však prebrala druhá dedinka. Prvý sviatok ruží sa v obci Rozino konal hneď dva roky nato, teda v roku 1946, a táto farebná tradícia tu vydržala ešte ďalších dvadsať rokov až do roku 1966, keď bola zakázaná. Netrvalo ani rok a ružová tradícia sa v roku 1967 opäť vrátila do Karlova a o dva roky bola oficiálne vyhlásená za národnú. S týmto rozhodnutím však nastala aj dilema, pretože razom boli dve miesta, ktoré chceli Festival ruží pravidelne organizovať – Karlovo a Kazanlak. Prijalo sa teda rozhodnutie, na základe ktorého sa koná každoročne prvý júnový víkend a oba regióny pestujúce ruže, Plovdiv a Stara Zagora, majú právo ho hostiť. Karlovo je hostiteľom posledný májový víkend a Kazanlak je hostiteľom festivalu prvý júnový víkend.

Článok pokračuje na ďalšej strane

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia