Bulharsko, to nie sú len tisícročné starobylé zlaté poklady ukryté v útrobách tejto balkánskej krajiny. Jeho duševné a kultúrne bohatstvo je postavené na celkom inom fenoméne v podobe voňavých lupeňov.

Balkán je pre mňa najautentickejším a najviac kultúrnym a tradičným regiónom Európy. Bulharsko, ktoré považujem za svoj druhý domov, predstavuje križovatku medzi Európou a orientálnou Áziou. My Slováci ho poznáme hlavne vďaka moru, plážam a rezortom. Táto krajina však ponúka oveľa viac než len Čierne more a lacné dovolenky. Bulharsko je kultúrnou perlou Balkánu, ktorá ukrýva miesta, o ktorých by ste nikdy nepovedali, že tam môžu existovať.

Symbol vlasti

Každá krajina na svete je krajinou niečoho, čím je známa a odlišuje sa od ostatných. Bulharsko je celosvetovo považované za krajinu ruží a olejnatá ruža (najmä ružovej farby) je symbolom bulharskej vlasti. Táto úchvatná krajina východného Balkánu je zároveň najväčším producentom ružového oleja na svete, ktorého cena sa šplhá do závratných výšin vďaka svojej kvalite. Tento tekutý poklad sa po kvapkách doluje z miliónov lupienkov ruží rôznych farieb. Na vyprodukovanie jedného kilogramu ružového oleja sú potrebné tri až štyri tony lupeňov, čo predstavuje asi milión ruží. Bulharsko je svetovým lídrom v jeho výrobe, veď ročne vyprodukuje v priemere asi dve tony, z čoho sa do sveta exportuje 95 percent. Práve pre náročnosť jeho získavania má tento vzácny olej nesmiernu hodnotu, kedysi ho dokonca ľudia vyvažovali zlatom.

Bulharsko získalo najväčšiu popularitu ako výrobca ružového oleja na konci 19. a začiatku 20. storočia, keď ho parfuméria, kozmetika a farmaceutický priemysel objavili ako nevyhnutnú zložku v produktoch, ktoré vtedy vyrábali. Aj keď o tom ani neviete, kvapku z neho máte možno práve na sebe. Väčšina svetových výrobcov kozmetiky ho pridáva do svojich parfumov, lebo každý kvalitný parfum by mal obsahovať ten najlepší olej na svete. Samozrejme, existuje veľa druhov parfumov čisto z bulharských ruží, ktoré dostať kúpiť v miestnych predajniach spoločne so širokým sortimentom rozličnej kozmetiky vyrobenej z ruží. Ja som si takisto vzal niekoľko z nich a musím povedať, že parfum, mydlá, šampón či krémy dodnes používam. V Bulharsku je viac ako 2 000 pestovateľov ruží, ktorí vyprodukujú asi 70 až 80 percent ružového oleja na celom svete. Názov „bulharský ružový olej“ je od roku 2014 dokonca chránený patentom Európskej komisie ako vyslovene bulharský produkt.

ZÁBERY Z JEDINEČNÉHO FESTIVALU NÁJDETE VO FOTOGALÉRII

Tajomné legendy

Na svete existuje viac ako 200 druhov a vyše 18 000 odrôd ruží. Tento špeciálny ružový olej sa však neprodukuje len tak z hocijakých ruží. Ide o výnimočnú odrodu damascénskych ruží, ktorú Bulhari po stáročia šľachtili na svojom území a prispôsobovali tamojším podmienkam. Existuje viacero verzií, ako sa damascénska ruža dostala práve na územie dnešného Bulharska. Podľa prvej verzie ju doniesli vojaci z posádky Alexandra Macedónskeho, ktorí sa vracali z Perzie cez Damask, hlavné mesto dnešnej Sýrie. Podľa druhej sa zrodila priamo v sýrskom Damasku, odkiaľ ju priviezli tureckí kupci v 17. storočí, keď bolo Bulharsko súčasťou Osmanskej ríše.

Podľa tretej bulharskí vedci predpokladajú, že pestovaniu ruží sa v regióne venujú od roku 1420, keď ružu priniesol zo svojich preslávených záhrad v Tunise istý turecký sudca. Existuje dokonca aj legenda ladená romanticky a záhadne, podľa ktorej sa krásna dcéra bohatého kupca z Damasku zaľúbila do mladého obchodníka z Bulharska. Na znak svojej lásky mu pri jeho odchode venovala ružu so svojím bozkom a povedala, že prostredníctvom tej ruže mu dáva svoju lásku a vždy na jar rozkvitne ako spomienka na nich dvoch. Mladík si ružu nechal, po príchode domov ju zasadil do pôdy vo svojej rodnej domovine, konkrétne v Kazanlaku, a ruža zázrakom začala kvitnúť každý rok, až sa nakoniec rozšírila po celom údolí.

Článok pokračuje na ďalšej strane

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Prinášame pondelkovú dávku humoru :) Zasmejte sa so Životom

Miroslav Žbirka

Fúúú... Tak to chce odvahu! MEKY ŽBIRKA poriadne riskuje

Ilustračné foto.Sponzorované

Nástraha pre začiatočníkov v pohybe? Tutoriály na internete

Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia