Rúška spoza mreží: Koronavírus zasiahol aj do života väzňov. Inde sa búria, u nás pomáhajú
18. 3. 2020, 9:30 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:17)
Vo väzení v talianskej Modene vypukla vzbura, ktorá si vyžiadala niekoľko obetí. Vyvolali ju obmedzenia prijaté v snahe zastaviť šírenie epidémie nového koronavírusu. Nákaza naberá zo dňa na sile aj na Slovensku. Naši väzni však zatiaľ konajú inak.
Galéria k článku
Aby sa nebezpečná kvapôčková infekcia nedostala aj za múry ústavov na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody, všetci väzni, obvinení aj odsúdení, sa podobne ako pacienti v nemocniciach musia v týchto kritických dňoch zriecť návštev, hoci zo zákona na ne majú nárok. Lenže mimoriadna situácia, ktorú vyhlásil koncom minulého týždňa krízový štáb Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky, berie dočasne niektorým zákonom a ich paragrafom silu a moc.
„Samozrejme, že sa to spočiatku mnohým odsúdeným nepáčilo, šomrali, že na návštevy majú nárok, tešia sa, že z času na čas sa môžu porozprávať so svojimi ženami, vidia, ako rastú ich deti – a zrazu sú od svojich najbližších odstrihnutí. Ale keď sa z televízneho spravodajstva dozvedeli, že aj vonku, za múrmi väzenia platia dosť striktné obmedzenia, pochopili, že zákaz návštev je kvôli ochrane ich zdravia. Vidia, že aj policajti, obhajcovia či sudcovia sa pri návšteve nášho ústavu musia podrobiť meraniu teploty bezkontaktným teplomerom a na tvár dostavajú ochranné rúško,“ hovorí riaditeľ Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Košiciach-Šaci plukovník Ing. Ján Lukáč (42).
Šijú aj v Šaci
Samozrejme, že špeciálne opatrenia v boji proti koronavírusovej pandémii neplatia iba za múrmi šačianskej väznice, ale vo všetkých ústavoch pre obvinených i odsúdených. Na Slovensku si dnes odpykáva trest odňatia slobody viac ako 9 070 osôb, viac ako 1 600 je obvinených. ,,V našom ústave v Šaci si odpykáva trest odňatia slobody v miernom či strednom stupni stráženia plus-mínus osemsto odsúdených. Zo zákona o Zbore väzenskej a justičnej stráže nám vyplýva aj úloha organizovať a zabezpečiť podmienky na zamestnávanie odsúdených či už vnútri ústavov, alebo mimo nich. V našom ústave pre odsúdených je do pracovnej činnosti zapojených v priemere 60 percent väzňov," vysvetlil nám systém zamestnávania odsúdených plukovník Ján Lukáč.
Takmer stovka odsúdených v siedmich ústavoch sa v krajčírskych dielňach venuje od 5. marca šitiu ochranných rúšok. Ako informovala Život hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže kapitánka Monika Kacvinská, príprava na ich výrobu trvala týždeň, za prvých osem dní ušili odsúdení v strediskách šitia vo väzniciach v Košiciach-Šaci, Banskej Bystrici-Kráľovej, v Košiciach, Nitre-Chrenovej, Želiezovciach, Ružomberku a v Dubnici nad Váhom 12-tisíc rúšok, ktorých je na Slovensku stále veľký nedostatok. V týchto ústavoch denne ušijú 2 400 rúšok na tvár.
„Rúška šijeme zatiaľ pre potreby Zboru väzenskej a justičnej stráže a pre subjekty rezortu ministerstva spravodlivosti, v prípade potreby a záujmu sme pripravení šiť rúška aj pre štátne hmotné rezervy. Ochranné rúška vyrábame z materiálu Domestic 145, ktorý odporúčajú zdravotníci. Majú tú výhodu, že nie sú na jedno použitie, možno ich prať v 90-stupňovej vode, dajú sa čistiť aj chemicky,“ dozvedeli sme sa od riaditeľa väznice v Šaci.