Vo väzení v talianskej Modene vypukla vzbura, ktorá si vyžiadala niekoľko obetí. Vyvolali ju obmedzenia prijaté v snahe zastaviť šírenie epidémie nového koronavírusu. Nákaza naberá zo dňa na sile aj na Slovensku. Naši väzni však zatiaľ konajú inak.

Aby sa nebezpečná kvapôčková infekcia nedostala aj za múry ústavov na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody, všetci väzni, obvinení aj odsúdení, sa podobne ako pacienti v nemocniciach musia v týchto kritických dňoch zriecť návštev, hoci zo zákona na ne majú nárok. Lenže mimoriadna situácia, ktorú vyhlásil koncom minulého týždňa krízový štáb Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky, berie dočasne niektorým zákonom a ich paragrafom silu a moc.

„Samozrejme, že sa to spočiatku mnohým odsúdeným nepáčilo, šomrali, že na návštevy majú nárok, tešia sa, že z času na čas sa môžu porozprávať so svojimi ženami, vidia, ako rastú ich deti – a zrazu sú od svojich najbližších odstrihnutí. Ale keď sa z televízneho spravodajstva dozvedeli, že aj vonku, za múrmi väzenia platia dosť striktné obmedzenia, pochopili, že zákaz návštev je kvôli ochrane ich zdravia. Vidia, že aj policajti, obhajcovia či sudcovia sa pri návšteve nášho ústavu musia podrobiť meraniu teploty bezkontaktným teplomerom a na tvár dostavajú ochranné rúško,“ hovorí riaditeľ Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Košiciach-Šaci plukovník Ing. Ján Lukáč (42).

Šijú aj v Šaci

Samozrejme, že špeciálne opatrenia v boji proti koronavírusovej pandémii neplatia iba za múrmi šačianskej väznice, ale vo všetkých ústavoch pre obvinených i odsúdených. Na Slovensku si dnes odpykáva trest odňatia slobody viac ako 9 070 osôb, viac ako 1 600 je obvinených. ,,V našom ústave v Šaci si odpykáva trest odňatia slobody v miernom či strednom stupni stráženia plus-mínus osemsto odsúdených. Zo zákona o Zbore väzenskej a justičnej stráže nám vyplýva aj úloha organizovať a zabezpečiť podmienky na zamestnávanie odsúdených či už vnútri ústavov, alebo mimo nich. V našom ústave pre odsúdených je do pracovnej činnosti zapojených v priemere 60 percent väzňov," vysvetlil nám systém zamestnávania odsúdených plukovník Ján Lukáč.

Naše skúsenosti ukazujú, že pravidelná práca vo veľkej miere zmierňuje u odsúdených prirodzený stres z dlhodobej izolácie v uzatvorenej komunite, kde každého väzňa ohrozuje takzvaná ponorková choroba.
Ján Lukáč

Takmer stovka odsúdených v siedmich ústavoch sa v krajčírskych dielňach venuje od 5. marca šitiu ochranných rúšok. Ako informovala Život hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže kapitánka Monika Kacvinská, príprava na ich výrobu trvala týždeň, za prvých osem dní ušili odsúdení v strediskách šitia vo väzniciach v Košiciach-Šaci, Banskej Bystrici-Kráľovej, v Košiciach, Nitre-Chrenovej, Želiezovciach, Ružomberku a v Dubnici nad Váhom 12-tisíc rúšok, ktorých je na Slovensku stále veľký nedostatok. V týchto ústavoch denne ušijú 2 400 rúšok na tvár.

„Rúška šijeme zatiaľ pre potreby Zboru väzenskej a justičnej stráže a pre subjekty rezortu ministerstva spravodlivosti, v prípade potreby a záujmu sme pripravení šiť rúška aj pre štátne hmotné rezervy. Ochranné rúška vyrábame z materiálu Domestic 145, ktorý odporúčajú zdravotníci. Majú tú výhodu, že nie sú na jedno použitie, možno ich prať v 90-stupňovej vode, dajú sa čistiť aj chemicky,“ dozvedeli sme sa od riaditeľa väznice v Šaci.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Jonáš nakrútil video o priebehu choroby, aby ľuďom vysvetlil, čo sa s ním počas nej deje.

Útoky počas karantény: Nakazený Jonáš opísal desivé správanie agresívnych ľudí

Lídri hnutí a strán sa dohodli na zložení vlády. Čakajú ich ťažké časy. Je však dôležité, aby dokázali vládnuť celé funkčné obdobie a splniť svoje sľuby.

Aké šance má vláda? Politológovia opísali plusy a mínusy nových ministrov

ZIKA ASCHER nad návrhmi látok v roku 1946.

Tvorili pre Alžbetu II. či princeznú Dianu: Ascherovci do textilného biznisu zlákali aj Picassa

Prechádzka na čerstvom vzduchu robí zázraky.

Prebuďte sa zo zimného spánku: Za Jarnou únavou je nedostatok vitamínov

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia