Príbeh ako z rozprávky sa odohral v jednom z pražských bytov. Po úmrtí majiteľa v ňom objavili starý kufor, ktorý obsahoval vzácne mince. Tie bude licitovať slovenská numizmatická spoločnosť Macho & Chlapovič, ktorá tvrdí, že ide o výnimočný nález, ktorý v našich končinách nemá obdobu. 

Meno českého veľkoobchodníka a filantropa Josefa Nováka (1855 – 1906) je v Česku pomerne dobre známe. Bol to veľmi empatický človek s citom pre dobročinnosť. Obchodní svět o ňom v roku 1904 napísal: „V osobnom styku je pán Novák mužom povahy miernej a veľmi milej, s prekvapujúcou presnosťou úsudku, hlásiaci sa vždy otvorene k svojmu českému pôvodu. Už niekoľko rokov je členom zboru obecných starších, členom takmer všetkých českých národných, obchodných, priemyselných a živnostenských spolkov a štedrým podporovateľom všetkých dobročinných a podporných korporácií. Pri slávnosti dvadsiateho piateho výročia založenia obchodného paláca založil pre svoj personál a úradníkov penzijný fond, do ktorého ihneď venoval sumu 10-tisíc korún.“

Dům u Nováků

Bol to však aj úspešný a inovatívny podnikateľ svojej doby, ktorý prišiel s nápadom založiť úplne prvý obchodný dom v Čechách – Dům u Nováků. Secesný obchodný a viacúčelový dom neďaleko Václavského námestia, ktorý je od roku 1958 kultúrnou pamiatkou, bol pomenovaný práve po ňom. Postavili ho v rokoch 1901 až 1904 podľa návrhu architekta Osvalda Polívku.

„Josef Novák bol obyčajný chlapec z jednoduchých pomerov, ktorý žil iba s mamou. Už ako dieťa si zarábal v klobučníckom obchode. Neskôr spolu s bratom kúpili prvú dielničku, kde sa vyrábali nite, potom textílie, neskôr kúpili mäsiarstvo a podľa vzoru obrovských secesných domov v Paríži a Miláne postavili prvý a najväčší obchodný dom v Československu. Jednoducho krásnu secesnú päťposchodovú budovu plnú pasáží, presvetlených dvorov, obchodov, kaviarní, dokázali vytvoriť obrovské nákupné centrum,“ objasňuje príbeh českého veľkopodnikateľa a filantropa Elizej Macho (44) z aukčného domu Macho & Chlapovič. Novák sa 14. decembra 1891 v Nebovidoch pri Kolíne oženil s Mariou Vančurovou, ktorá bola od neho o pätnásť rokov mladšia. V roku 1892 sa im narodil syn Josef. A práve ten bol pôvodným majiteľom a tvorcom výnimočnej zbierky.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

NAJMOCNEJŠIE ČEĽUSTE: Viete, ktoré zvieratá majú najsilnejší stisk?

Populárne články
Ilustračná snímka

Oči sa nám stretli takmer po dvadsiatich šiestich rokoch. Je to vôbec možné?

Ilustračná snímka

Teraz budem hovoriť ja! Boj na súde graduje: Získa BRITNEY SPEARS späť svojprávnosť?

Naša prezidentka oslavovala narodeniny svojho miláčika.

Zuzana Čaputová s najmladším členom rodiny: Na nových fotkách celá žiari!

Marcel svoju prácu miluje a robí ju naozaj precízne.

Merčiak odomkol 13. komnatu: Odhalil starosti a radosti v rodine aj zákulisie náročnej práce

Janka pracuje na dialýze a pomáha ľuďom s poškodenými obličkami.

Sestrička s vlčou chorobou: Hoci má ťažké autoimunitné ochorenie, pomáha iným pacientom

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia