Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici má nedostatok zdravotných sestier na oddelení centrálnych operačných sál. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Pripomenula, že na toto oddelenie by potrebovali prijať 20 operačných sestier. "Ak sa to nepodarí, môže sa o pár mesiacov stať, že nebudeme schopní zabezpečiť plnú dennú prevádzku všetkých 16 operačných sál," zdôraznila s tým, že počet sestier nie je ideálny ani na iných oddeleniach. "Hoci sa zatiaľ darí zabezpečiť prevádzku všetkých oddelení, k ideálnemu stavu chýba približne 60 sestier a desať pôrodných asistentiek," podotkla.

Podľa hovorkyne operačná sestra zabezpečuje celý proces prípravy inštrumentária a aj asistenciu pre operatéra počas výkonu. Po ňom je jej úlohou bezpečné odoslanie nástrojov na sterilizáciu. "Bez takejto sestry nemôže lekár operovať," poznamenala.

Dodala, že klesajúci počet sestier je dlhodobý jav na celom Slovensku a v Rooseveltovej nemocnici súvisí najmä s ich vekovou štruktúrou. "Najviac sestier v nemocnici je vo veku nad 50 rokov, silné ročníky postupne odchádzajú do dôchodku a nie je možné ich v dostatočnej miere doplniť," konštatovala s tým, že absolventiek vysokoškolského štúdia je menej, ako je reálna potreba pracovného trhu na Slovensku.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia