Oravu stelesňuje so všetkým, čo k nej patrí. Srdečnosťou ľudí, prírodou, architektúrou aj zaujímavými turistickými atrakciami. Preto je Zuberec jedným z najobľúbenejších cieľov nielen prázdninových ciest.

Už cesta z Liptova lemovaná krásnymi výhľadmi dáva tušiť, čo nás čaká. Zuberec zasadený do krásnej prírody víta návštevníkov príjemnou prázdninovou atmosférou, takže mám chuť zastrčiť diktafón do vrecka a oddať sa bezstarostnému leňošeniu. To však bohužiaľ nejde, a tak pred prvým pracovným stretnutím využívame malý časový predstih aspoň na základné zoznámenie s centrom obce.

Obhliadame pekné námestíčko s fontánkou, zrekonštruovanou budovou obecného úradu a kultúrneho domu ozdobenou bocianím hniezdom, Farský kostol svätého Vendelína, okolité zelené kopce trocha preriedené veternou kalamitou a kôrovcom. Rozlišujeme domácich od turistov, čo je vcelku jednoduchá úloha podľa značiek áut a batôžkov na chrbte. Odhadujem, že v pomere s domácimi to môže vychádzať asi tak pol na pol. Na vrchole letnej sezóny a po jarných cestovateľských suchotách spôsobených korovnavírusom je aj v tejto rázovitej obci pomerne rušno.

Zuberec

Poloha: Žilinský kraj

 

Okres: Tvrdošín

 

Región: Orava

 

Prvá písomná zmienka: 1588

 

Rozloha: 72,33 km2

 

Nadmorská výška: 760 m.n.m.

 

Počet obyvateľov: 1 920 

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

  • 2012 – 14,02 %
  • 2013 - 13,60 %
  • 2014 – 11,18 %
  • 2015 – 8,74 %
  • 2016 – 6,78 %
  • 2017 – 5,36 %
  • 2018 – 4,41 %
  • 2019 – 4,23 %
  • 2020 (jún) – 6,17 %

Od fabriky k cestovnému ruchu

Starosta Vladimír Šiška stojí na čele miestnej samosprávy už šieste volebné obdobie, s prestávkou od roku 1990. Od tých čias prešiel Zuberec veľkými zmenami aj ťažkými časmi. „Jedno z takých období prišlo po skončení výroby najväčšieho zamestnávateľa v regióne Tesly Orava v Nižnej, čo sa dotklo aj našich ľudí. Tí si hľadali nové pracovné uplatnenie a našli ho v prevažnej miere v cestovnom ruchu, hoci ten tu fakticky funguje už od 19. storočia. Začali budovať ubytovacie zariadenia, keď si rekonštruovali hospodárske budovy. Spočiatku to boli najmä priváty, neskôr pribúdali penzióny. Požiadavky ľudí sa samozrejme postupne zvyšovali, preto bola vybudovaná kanalizácia a ešte v deväťdesiatych rokoch sme zabezpečili plynofikáciu obce. Plyn bol vtedy ešte v dostupnej cene, dnes už však nové objekty hľadajú iné zdroje tepla.

V roku 2012 bol prijatý nový územný plán obce, zohľadňujúci požiadavku na ďalšiu výstavbu. Urobili sme pozemkové úpravy v podobe scelenia pozemkov, aby bolo možné stavať. Takto sme vytvorili asi 500 stavebných pozemkov. Zároveň to však predstavuje tlak na budovanie infraštruktúry, na ktorú treba finančné zdroje. Trocha nás trápia miestne komunikácie, ich úpravu musíme riešiť z vlastných prostriedkov,“ približuje starosta aktuálny stav. Za posledné roky počet obyvateľov mierne stúpa. Vracajú sa sem aj tí, ktorí v Zuberci vyrastali ako deti, a stavajú si tu domy, záujem je aj od cezpoľných. Na druhej strane stále platí, že časť mladých odtiaľto odchádza do sveta.

FOTOGRAFIE Z JEDNEJ Z NAJNAVŠTEVOVANEJŚÍCH OBCÍ ORAVY NÁJDETE V GALÉRII

 Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia