Šesť obetí. Vyše dvesto zranených, pomliaždeniny, zranenia hlavy, ťažké otvorené zlomeniny... Vážne zasiahnutých sedem obcí. Tridsaťtisíc domácností bez elektriny. Pred rokom na Morave pri slovenských hraniciach priniesol vzdušný lievik, ktorý sa dotkol zeme a zosilnel, apokalypsu.

Necelý rok po ničivom tornáde, v prvej polovici júna, jedno menšie zasiahlo hraničnú obec Lanžhot na Morave. Vzdušný vír zachytili až v Kútoch na Slovensku. Meteorológovia odhadli jeho silu na maximálne F1. Pred rokom 24. júna 2021 sa Moravou prehnalo tornádo so silou minimálne F3. Na celom území Českej republiky od začiatku roka 1950 doteraz majú 111 odborne overených záznamov tornád. Podľa mapy tornáda nemajú obľúbené lokality a môžu sa vyskytnúť kdekoľvek.

Na to, aby sa tornádo poriadne rozbehlo, však potrebuje rovinu. Členitý kopcovitý terén je pre vznik tornád takmer nevhodný. Šanca na ich vytvorenie u nás je vyššia v dôsledku klimatických zmien. F1 v Lanžhote tento rok tiež spôsobilo škody, nie však také vážne, ako to so silou zrejme až F4 pred rokom. Zasiahlo tri desiatky domov. Zničilo niekoľko striech, bralo záhradný nábytok, zbúralo stenu a pohadzovalo si všetko, čo mu prišlo do cesty.

AKTUÁLNE FOTKY ZASIAHNUTÝCH MIEST TORNÁDOM NÁJDETE V GALÉRII

Podčiarknuté, zrátané

Na naše stredoeurópske končiny sa mimoriadne silné tornádo začalo formovať pred rokom nad Neziderským jazerom v Rakúsku a skončilo kdesi za domovom dôchodcov na okraji Hodonína. Hrozivú silu nabralo pri Valticiach, prešlo okrajom mesta Břeclav a ďalej sa držalo vľavo od cesty 55 do Hodonína. Zasiahlo sedem miest a dedín. V niektorých zničilo či vážne poškodilo domy na celých uliciach. Mimoriadnym nešťastím moravského tornáda bolo, že prechádzalo dedinami.

Starosta obce Lužice TOMÁŠ KLÁSEK s vlastnou obecnou knihou o tornáde a živote dediny po ňom.
Zdroj: Vladimír Kampf

Takmer pri konci cesty pred Hodonínom pustošilo obec Lužice. „Moja mozaika tisícov silných emocionálnych spomienok sa začína na zasadaní obecného zastupiteľstva v budove sokolovne oproti obecnému úradu. Riešili sme investície, diskutovali a zrazu mali katastrofu za oknom v priamom prenose,“ spomína starosta Lužice Tomáš Klásek. „24. júna o štvrť na osem som sa pozrel z okna a videl som, ako sa ten vír ženie na nás. Zvolal som nahlas: To je azda tornádo! Všetci sme vybehli k oknám a neverili vlastným očiam. Tornádo sa akoby zázrakom vyhlo centrálnej časti obce. Sokolovňa, úrad, kostol a lekáreň boli nepoškodené. Stočilo sa však do ulice, v ktorej bývam. Prišli sme o strechu a celé obývané podkrovie. Zostala nám polovica domu. Museli sme sa vysťahovať. Naspäť sme sa sa vrátili len nedávno, 31. mája,“ hovorí.

Z katastra dediny tornádo vychádzalo cez sady a políčka. Tam už škody neboli také veľké. Pred tým však pustošilo v priemyselnej časti, prešlo časťou jednej z hlavných ulíc do bočnej a pokračovalo na Hodonín. „Ešte pred tým nám pováľalo šesť hektárov rekreačného lesa. Našťastie priechod cez železničnú trať u nás silu smršte výrazne oslabil.“ Podčiarknuté, zrátané: V Lužici zostalo po tornáde zničených či poškodených 200 domov. Obec prišla o zdravotné stredisko, nájomný dom, v korunách až stomiliónové škody mali dva priemyselné areály.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia