Na chodníkoch sa zubia africké krokodíly, kovboji jazdia na koňoch v ikonických amerických nohaviciach a v aréne zápasia býky ako v Španielsku. Všetko však patrí práve sem, do francúzskej oblasti Camargue.

Človek, kôň a býk. Odveký trojuholník, ktorý v močiaroch Camargue funguje hádam od úsvitu civilizácie. Camargueský biely kôň patrí k najstarším známym plemenám na svete a je zaujímavé, že niektoré rysy má spoločné s českým starokladrubským koňom. Rovnako ako pri starokladrubákoch sa žriebätá camargueských koní rodia tmavé a povestnú bielu farbu získavajú postupne, s vekom. Úplne zbelejú okolo piatich rokov. Kedy sa v Camargue objavili tunajšie čierne býky, nikto presne nevie. Podľa niektorých legiend ich sem priviedol sám vodca bojovných Hunov Atila počas výbojov do rímskej Galie.

Či už tak, alebo onak, otužilé býky, zvyknuté prežívať na presolených pláňach, si našli pevné miesto v tunajšej kultúre. Niekedy na vlastnú škodu, inokedy na slávu.
Prehriaty vzduch sa chveje nad šestnástimi tisíckami miest oválnej arény, ktorá si pamätá vrchol rímskeho cisárstva na počiatku letopočtu. Priestranstvo uprostred, vysypané pieskom, pripomína vajce gigantického dinosaura, ktoré niekto predhodil rozvášnenému davu, očakávajúcemu krvavé predstavenie. Namiesto zárodku plaza sa však vnútri zišli všetci členovia „svätej“ camargueskej trojice.

˃˃˃ Fotografie z oblasti Camargue nájdete v galérii. ˂˂˂

Čierny býk si hľadá najvýhodnejšiu pozíciu na nadchádzajúci súboj, biely kôň má okolo tela čalúnené brnenie proti býčím rohom a človek s červenou muletou v ruke je odetý do pestrého šatu matadorov. Vďaka hojnosti antických pamiatok sa Nîmes prezýva Francúzsky Rím, v krvi mesta na pomedzí Camargue však koluje poriadna dávka španielskej krvi. Tunajší ľudia zbožňujú predkrmy tapas, sangriu, flamenco a býčie zápasy. Dvakrát do roka, v septembri a počas svätodušných sviatkov, tu dokonca prebiehajú veľké býčie slávnosti. Tauromachia alebo býčia kultúra vtedy ovládne všetky uličky aj okružné bulváre historického mesta.

Má to jedinú chybičku krásy: počas býčích zápasov v španielskom štýle je dopredu jasné, kto nakoniec prehrá. Býk vždy opúšťa arénu „nohami napred“, uviazaný na lane za špeciálne vycvičeným koňom, a v piesku za ním zostávajú surovo naturalistické červené krvavé šmuhy. Neboli by to však Francúzi, keby z tohto faux pas nevymysleli nejakú elegantnú cestu von. Ich riešenie sa volá course camarguaise a netečie pri ňom krv, ale pot. A to predovšetkým ľudský.

Zápasníci, nazývaní raseteurs, oblečení v bielom tancujú okolo býka ako zohratý baletný súbor a ich jediným cieľom je strhnúť mu z hlavy či rohov strapce a ďalšie ozdoby. Ak si ich býk obháji štvrť hodiny, zápas vyhral. Aj ako porazený sa však vráti živý a zdravý na camargueské pláne. Najlepšie býky môžu zápasiť hoci desať rokov a stávajú sa hlavnými hviezdami celej šou. Na plagátoch lákajúcich na akciu sú ich mená napísané omnoho väčším písmom než mená ich ľudských protivníkov.

Čo ešte neminúť v Nîmes

• Jardins de la Fontaine: barokový park s nádržkami a jazierkami na mieste pôvodnej keltskej svätyne. Stoja tu aj rímske ruiny vrátane Dianinho chrámu. Pôvodný účel stavby síce nie je známy, na stenách sa však zachovali „grafity“ staré dvesto rokov – podpisy tovarišov, ktorí boli v Nîmes na skusoch.

 

• Tour Magne: osemboká veža na kopci nad záhradami s keltskými základmi a rímskou dostavbou. Zvrchu je nádherný výhľad na mesto. V blízkosti leží koncová nádrž rímskeho akvaduktu castellum divisotium, odkiaľ tiekla voda olovenými rúrkami do celého mesta.

 

• Pont du Gard: v rímskych časoch malo Nîmes asi 30-tisíc obyvateľov, ktorým privádzal vodu od prameňov blízko Uzès 50-kilometrový akvadukt. Jeho najmonumentálnejšou časťou je Pont du Gard (asi 20 km od Nîmes), most vysoký skoro 50 metrov a dlhý 275 metrov. Má tri poschodia kamenných oblúkov a je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Petra Polnišová

Ktorý politik leží herečke PETRE POLNIŠOVEJ v žalúdku?

Ilustračná snímka

ČESKO ZAVÁDZA LOCKDOWN: Vláda obmedzuje pohyb ľudí, zatvára obchody

Monika Beňová je v nemocnici. Pôrod je už na spadnutie.

Problémy pred pôrodom? MONIKA BEŇOVÁ (52) skončila v nemocnici

Ilustračné foto.Sponzorované

Nech stres neovládne náš život

Erika Stárková

Kritička opatrení skolabovala kvôli koronavírusu. Českú herečku musela odviezť sanitka

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia