Starosta musí byť manažérom, mediátorom susedských sporov, psychológom zranených duší, zberačom odpadu, poštárom, stavbárom, rečníkom na pohreboch či sobášoch. Tvrdí to prvý muž obce Trnavá Hora (okres Žiar nad Hronom) Pavel Kravec (63).

Je piatok, päť hodín ráno. Deň, keď máme mnohí už malý víkend, v práci ideme na 50 percent, ak vôbec. Pred Obecným úradom v Trnavej Hore zastane auto, vystúpi z neho starosta a odomyká obecný úrad. Sadá si k pracovnému stolu, zapína počítač, odpovedá na mailové správy a neskôr telefonicky vybavuje rôzne záležitosti. Kontaktuje firmu na prepchatie odtoku v školskej kuchyni, objednáva deväťtonové nákladné auto, ktoré má do obce priviezť zimný posyp. Ak sa ho zima opýta, čo robil v lete, predostrie jej veru dlhý zoznam. Ale tu sa pre občanov pracuje poctivo každý deň. Ďalší z telefonátov smeruje na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Žiari nad Hronom, aby sa informoval vo veci cyklistických pretekov okolo Slovenska, ktoré majú viesť aj cez túto obec. Otázka znie, ktoré cesty má zabezpečiť a uzatvoriť a na akých úsekoch sa o to postará Policajný zbor.

FOTOGRAFIE Z JEDNEJ Z NAJÚSPEŠNEJŠÍCH SLOVENSKÝCH OBCÍ NÁJDETE V GALÉRII

Kontajner na mieru

Starosta mi hovorí, že nemôže robiť len od stola, občas sa musí aj pohrabať v odpadkoch. Je sedem hodín ráno a sadáme do obecného auta. Dnes majú na aktivačných prácach zamestnaného len jedného zamestnanca, 61-ročného Jaromíra. Ten spolu so starostom vysýpa nádoby na odpad, ktorých je v obci 23. Pri vysýpaní ma zaujme veľkokapacitný kontajner umiestnený neďaleko materskej školy.

„Máloktorá obec má na uloženie zimného posypu skladové priestory. Posyp sa tak skladuje v exteriéroch, často v hromadách popri komunikáciách alebo na stojiskách za intravilánom obcí. Odtiaľ sa podľa potreby v zime berie na použitie, teda na posyp ciest. Výroba takéhoto kontajnera bol môj výmysel. Špecifikácia pri zadávaní výrobných parametrov znela tak, aby sa doň vošiel nákladný automobil a strecha kontajnera sa dala otvoriť. Auto tam vojde, náklad vysype a je to bez roboty, žiadne lopaty a ďalšie mechanizmy. Kontajner som dal vyrobiť na mieru, urobil som prieskum trhu, nie každá firma dokázala našu požiadavku splniť. Nakoniec sme výrobu zadali jednej prešovskej firme. Ďalšou úlohou bolo zabezpečiť prepravu, pretože išlo o nadrozmerný náklad a musel som vybavovať povoľovacie konanie na zvláštne použitie pozemných komunikácií na vykonanie nadrozmernej prepravy. V Košiciach museli pridvihnúť električkové vedenie a závesné laná,“ priznáva Pavol Kravec.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia