Pri pomerne početnom zaľudnení možno nazvať Králiky akýmsi Vatikánom medzi slovenskými obcami. Majú suverénne najmenšiu rozlohu, zároveň jedno z najväčších prevýšení, a pritom ponúkajú výborné zázemie na bežný život aj rekreáciu.

Na zvyšovanie fyzickej kondície je táto obec pod Kremnickými vrchmi zrejme tá najlepšia voľba. Prakticky celá leží v kopci, výškový rozdiel na trojkilometrovom úseku predstavuje 380 metrov a v intraviláne 200 metrov. Kým dole na ihrisku sa preháňajú s futbalovou loptou, hore v zimnom stredisku sa ešte lyžuje. Doslova miniatúrna rozloha katastra 165 hektárov (na porovnanie: veľkosť oficiálne najmenšej obce Slovenska Príkra s dvanástimi obyvateľmi je 929 hektárov) spôsobuje komplikované vysvetľovanie, že čo sa zdá králické, je v skutočnosti banskobystrické.

Miesto obkolesené lesmi a horskými lúkami, ktorého dejiny tvorili už od 16. storočia pastieri a drevorubači, je ako stvorené na celoročnú turistiku a šport. Okrem iného tu nájdete krasovú oblasť s veľmi zaujímavou a navštevovanou Králickou tiesňavou s vodopádom. Stále si udržiava tvár horskej dediny s citlivo riešenou zástavbou a vedenie obce chce urobiť všetko pre to, aby to tak zostalo. „Máme trocha obavy z nového stavebného zákona, ktorý prechádza na okresné úrady. Tlak developerov je naozaj obrovský, a pokiaľ chceme miestny ráz udržať, nový územný plán musí byť pripravený naozaj na sto percent. Aby sme sa potom nečudovali, keď nám tu vyrastú hotely ako na niektorých iných turisticky obľúbených miestach. Vždy hovorím, že radšej sto malých penziónov než jeden obrovský hotel,“ hovorí starosta Králik Ivan Škamla.

Králiky

Poloha: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, región Horehronie

Prvá písomná zmienka: 1668

Nadmorská výška: 715 m.n.m.

Rozloha: 1,65 km2

Počet obyvateľov: 706

Vývoj nezamestnanosti – okres Banská Bystrica (vždy ku koncu roka):

2012 – 9,82 %

2013 – 9,22 %

2014 – 8,90 %

2015 – 8,00 %

2016 – 6,25 %

2017 – 4,28 %

2018 – 3,38 %

2019 – 3,30 %

2020 – 4,90 %

2021 (február) – 5,11 %

Potenciál, ktorý treba využiť

Podmienky pre všetky druhy lyžiarskych športov sú tu skutočným unikátom minimálne v rámci Slovenska. Kde inde nájdete svahy na zjazdovky, skokanské mostíky, v zime upravené bežecké trate a dokonca biatlonový areál na takom malom území? Pravda, aby všetko slúžilo na požadovanej úrovni, ešte čo-to chýba. Veľkým posunom vpred by malo byť práve dobudovanie zázemia pre talentovaných biatlonistov. Projekt armádneho klubu VŠC Dukla Banská Bystrica a Slovenského zväzu biatlonu je rozdelený do troch etáp. Prvou je už existujúca strelnica, druhou, na ktorú prebieha územné konanie, asfaltová dráha a treťou infraštruktúra v podobe objektov a sociálneho zázemia pre športovcov.

Areál, ktorého ambasádorkou je trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová, má prioritne slúžiť pre mládež a bude sa využívať najmä v lete. „Obec poskytla pozemky pod podmienkou, že si tu bude môcť zašportovať aj verejnosť. Verím, že to prinesie ďalšie zvýšenie návštevnosti a rozvoj agroturistiky, keďže na tomto mieste si možno zajazdiť aj na koníkoch,“ teší starostu možný efekt ambiciózneho projektu. Prepojenie s neďalekým lyžiarskym strediskom Skalka ponúka ďalší obrovský potenciál bežeckých tratí s veľkým prevýšením. Tu by však podľa Ivana Škamlu mal prevziať iniciatívu štát.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z MALEBNEJ OBCE POD KREMNICKÝMI VRCHMI NÁJDETE V GALÉRII

Smutná „kovidová“ zima

Oveľa náročnejšie to bude so skokanskými mostíkmi. Kým na tých menších sa angažuje Klub priateľov skoku na lyžiach Banská Bystrica a snaží sa ich sprevádzkovať pre mládežníkov, veľký mostík K-120 je už roky opustený a v čoraz dezolátnejšom stave. „Keďže je majetkom mesta Banská Bystrica, ako obec nemôžeme žiadať ani o príspevky na jeho rekonštrukciu. Obávam sa, že za daného stavu budeme o nejakých päť rokov riešiť problém s jeho odstraňovaním,“ konštatuje starosta.

„Kovidová“ zima bola frustrujúca aj pre miestne lyžiarske stredisko, kde museli zastaviť vleky hneď na začiatku roka. „Z môjho pohľadu bolo veľkou chybou, že sa to stalo. Kým stredisko fungovalo, lyžiari sa museli preukazovať negatívnym testom, ale keď ukončili prevádzku, na svah sa nekontrolovane nahrnulo možno 500 až tisíc ľudí. Chodili so sánkami a stretávali sa tu celé rodiny. Po lesoch sa navyše hromadí neporiadok, lebo strediská, hotely, a tým aj sociálne zariadenia boli zavreté,“ dodáva starosta s tým, že onedlho, keď sa roztopí posledný sneh, sa ukážu následky. Ďalším problémom sú nezodpovední štvorkolkári, ktorí dokážu za krátky čas zničiť prácu zamestnancov Záhradníckych a rekreačných služieb Banská Bystrica, starajúcich sa o údržbu bežeckých tratí.

Článok popračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

NAJMOCNEJŠIE ČEĽUSTE: Viete, ktoré zvieratá majú najsilnejší stisk?

Populárne články
Ilustračná snímka

Oči sa nám stretli takmer po dvadsiatich šiestich rokoch. Je to vôbec možné?

Ilustračná snímka

Teraz budem hovoriť ja! Boj na súde graduje: Získa BRITNEY SPEARS späť svojprávnosť?

Naša prezidentka oslavovala narodeniny svojho miláčika.

Zuzana Čaputová s najmladším členom rodiny: Na nových fotkách celá žiari!

Marcel svoju prácu miluje a robí ju naozaj precízne.

Merčiak odomkol 13. komnatu: Odhalil starosti a radosti v rodine aj zákulisie náročnej práce

Janka pracuje na dialýze a pomáha ľuďom s poškodenými obličkami.

Sestrička s vlčou chorobou: Hoci má ťažké autoimunitné ochorenie, pomáha iným pacientom

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia