Dalího svet

Asi 40 kilometrov severne od Girony navštevujem mesto Figueres – rodisko známeho maliara Salvadora Dalího. V meste sa nachádza jeho múzeum a divadlo, bizarná budova, ktorá už svojím vonkajším vzhľadom napovedá niečo o štýle jedného z najvýznamnejších umelcov 20. storočia.

On sám sa počas svojho života vyjadril, že chce, aby jeho múzeum bolo surrealistickým labyrintom a objektom pôsobiacim na ľudí teatrálnym dojmom.

Disponuje najväčšou a najrozmanitejšou kolekciou Dalího diel, od malieb cez sochy a hologramy až po objekty a komplexné inštalácie – napríklad miestnosť Mae 
West, v ktorej pri pohľade z jedného bodu tvoria objekty portrét americkej osobnosti.

Pod budovou s gigantickými vajcami na streche je Dalího krypta. Nachádzam sa na severe krajiny, blízko Pyrenejí, horského masívu tvoriaceho prírodnú hranicu medzi Španielskom a Francúzskom.

Schody ku katedrále v Girone.
Schody ku katedrále v Girone.
Zdroj: Daniel Kéry

Na ceste do hôr sa ešte zastavujem v historickom mestečku Besalú, ktoré podobne ako Girona prešlo viacerými vplyvmi. Od Rímskej ríše, cez moslimov až po románsku architektúru zachovanú dodnes je Besalú pozostatkom bohatej histórie.

Na prehliadku malého mesta však stačí chvíľka, prechádzam po románskom moste z 11. storočia, ďalej úzkymi uličkami bývalej židovskej štvrte, prezerám si námestie s radnicou, múzeom miniatúr a kostolom Sant Pere.

Turistická rozcvička

Prechádzam cez mesto Berga a otvárajú sa mi výhľady na prvé horské masívy a štíty katalánskych Pyrenejí s ich najvyšším vrcholom Pica d‘Estats (3 143 m n. m.).

Tunajšia krajina s množstvom turistických trás, divokých riek, vodopádov a kamenných dediniek je vyhľadávaným miestom horskej turistiky, ale aj adrenalínových športov, cyklistiky či lyžovania.

Dnes sa vyberám na menší vrchol – Gallina Pelada (v preklade Holá sliepka, vrchol je známy aj ako Cap Llitzet, 2 307 m n. m.). Svoj charakteristický názov dostal kopec pravdepodobne vďaka svojmu vzhľadu. Pod vrcholom sa rozprestiera veľká lúka bez lesa či kosodreviny slúžiaca ako pastviny pre stáda oviec z neďalekých salašov.

Začiatočný bod trasy (Font Freda) sa nachádza za odbočkou medzi dedinami Saldes a Gósol. Na začiatku je stúpanie údolím rieky pomerne strmé, no keď sa dostávam na pastviny, je to už iba príjemná prechádzka. Prechádzam popri horskej chate Refugi serra d’Ensija, míňam stádo oviec a vystupujem na vrchol.

Panoráma okolitých hôr východnej časti katalánskych Pyrenejí naozaj stojí za to. Na vrchol Gallina Pelada sa dá dostať aj z južnej strany – za Bergou odbočíte doľava smerom na Fígols a prídete až na koniec asfaltky na miesto zvané Peguera.

Odtiaľ vedie viacero chodníkov popri strmých skalných stenách či horským kanálom, môžete sa prejsť aj na susedný vrchol Creu de Ferro (2 294 m n. m.). Pozor však na menej časté značenie – schopnosť orientácie v teréne a mapa sú užitočnými pomocníkmi.

Gallina Pelada a okolie sú ideálnou voľbou strednej náročnosti, pokiaľ nemáte čas na celodennú turistiku. Túra tiež slúži ako dobrá rozcvička a aklimatizácia pred absolvovaním ďalších náročnejších vrcholov.

Pozor na každý krok

Medzi dedinami Saldes a Gósol sa nachádza odbočka na jeden zo začiatočných bodov trasy na už z diaľky sa vynímajúcu Pedraforcu (Mirador Gresolet).

Túto horu tvoria dva štíty (Pollegó Inferior, 2 444 m n. m. a Pollegó Superior, 2 506 m n. m.) a svojím charakteristickým tvarom je nezameniteľná. Patrí určite k tým viac navštevovaným a na trase stretávam viacero ľudí.

Domáci počas poobednej siesty v dedinke Gósol.
Domáci počas poobednej siesty v dedinke Gósol.
Zdroj: Daniel Kéry

Prechádzam lesom a po ľavej strane sa už o chvíľu vypínajú vysoké skalné steny, ktoré obchádzam a oblúkom sa dostávam hore. Posledný výstup na Pollegó Superior je trochu náročný – v niektorých miestach treba prejsť úzkou skalnou štrbinou a na istenie používať ruky.

Skalný hrebeň má na chvíľami šírku len pár metrov a musíte dávať pozor na každý krok, aby ste nezleteli dole. Z vrcholu si užívam 360-stupňovú panorámu a zostupujem obrovským kanálom medzi dvoma štítmi.

Cesta dolu po skalnom mori dá po náročnom výstupe ešte viac zabrať a celá túra je vyčerpávajúca. Na Pedraforcu sa možno dostať aj dlhšou trasou z dedinky Gósol. Na výstupy sa oplatí chodiť vždy čo najskôr ráno, pretože je väčšinou jasno a oblačnosť so zrážkami prichádza v horách až poobede.

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Populárne články
Daniela Peštová a Pavol Habera

Nevera, rozvod a ťažká minulosť: HABERA a PEŠTOVÁ sú dôkazom pravej lásky!

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Fanúšikovia sa rozplývali nad širokým a prirodzeným úsmevom LOUISA na vianočnej pohľadnici.

Najmladšiemu synovi WILLIAMA a KATE sa ušlo málo pozornosti. Prečo je to tak?

OĽGA APOLENÍKOVÁ sa teší zo svojej farmy. Keď začínala, prorokovali jej, že vydrží sotva pár mesiacov.

Salašu v Pružine bačuje žena: Predpovedali jej neúspech, s ovečkami pracuje už sedemnásť rokov

Ilustračná snímka

Vždy sa bál lietať, kým neprišla veľká láska. Stala sa mu osudnou?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia