Pre psy v Tatranskom národnom parku sa vedú vášnivé diskusie po celom Slovensku. Po novom by totiž psy mali mať zakázaný vstup na väčšinu tohto vzácneho územia.

Takmer 4 000 ľudí však reaguje na zmenu vo Vysokých Tatrách petíciou. Aktuálne je v štádiu tvorby nový návštevný poriadok. Pôvodný totiž prestal platiť vo chvíli, keď vstúpila do platnosti novela zákona o ochrane prírody.

V rámci dočasného stavu sa psy smú pohybovať po Tatranskom národnom parku (TANAP) na vôdzke a iba po turistických chodníkoch.

Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko a jeho kolegovia chcú docieliť, aby mohli turisti vojsť do nášho najstaršieho národného parku na Slovensku so psom iba na časti tohto územia, aj to iba na vôdzke. V národnom parku je viac ako 600 kilometrov turistických chodníkov. Nerešpektovanie tohto predpisu by sa sankcionovalo pokutou do výšky 66 eur.

Iniciatíva Zvierací ombudsman však tvrdí, že psy do Tatier patria, preto pripravili hromadnú pripomienku k návrhu nového návštevného poriadku. Obidve strany by sa mali osobne stretnúť tento mesiac.

„Nemáme kam a vlastne ani nechceme cúvať. Alebo sa bude ochrana prírody realizovať poriadne, ako sa má, alebo nech sa všetko zruší, pretože to vyzerá, že sa iba na niečo hráme a sme na posmech celej Európe. Ľudia zo zahraničia si ťukajú na čelo, čo všetko sa u nás v národnom parku môže. Na Slovensku je totiž ochrana prírody často ako slepé črevo spoločnosti,“ tvrdí Pavol Majko.

Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko odmieta ustúpiť milovníkom psov.
Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko odmieta ustúpiť milovníkom psov.
Zdroj: Archív P. M.

Usmrtil svišťa

„V Kopskom sedle vypustil jeden z návštevníkov dva psy bojového plemena na voľný výbeh. Naháňali kamzíky. Keď ho náš profesionálny strážca prírody chcel legitimovať, došlo k stretu, slovnému aj fyzickému, museli sme privolať políciu.

Pes plemena belgický ovčiak zase dobehol svišťa a usmrtil ho. Nepáčilo sa to iným turistom, ktorí to nafotili a poslali nám snímky. Keďže svišť má spoločenskú hodnotu viac ako 4 000 eur, išlo už o trestný čin.

Nie je to prvý a ojedinelý prípad vo Vysokých Tatrách. Od chaty na Popradskom plese sa vzdialili dva psy, pravdepodobne naháňali kamzíky, uviazli v skalách a nevedeli sa odtiaľ dostať. Musela ich vyslobodiť Horská záchranná služba, ktorá je platená z peňazí daňových poplatníkov. Stalo sa aj to, že za psom vyrazil z húštiny medveď, pes sa rozbehol a podrazil nechtiac svojmu majiteľovi nohy. Medveď sa zľakol a ušiel, našťastie.

V podhorí psy usmrtili mladú vydru, dostali sa k nej až do hlbokej vody. Pri Sliezskom dome nedávno náš strážca upozornil majiteľa dvoch psov, že sa nemôžu pohybovať voľne, aby ich dal na vôdzku. Ušlo sa mu kriku, že tie psy znečisťujú životné prostredie menej ako naše auto,“ vymenúva prípady z praxe Pavol Majko.

Nebuďte sebeckí

Ako vyplýva z jeho rozprávania, ochranári nechcú psy vyhnať z Tatier celoplošne.

„Domáce zvieratá by sa nemali pohybovať v území, ktoré je v najprísnejšom piatom stupni ochrany, vo vysokohorskom lesnom teréne a nad hornou hranicou lesa v alpínskom stupni.“

Tento pes svišťa aj usmrtil, vyfotili ho pobúrení turisti. Jeho majiteľ na dôvažok zneužil znak Horskej záchrannej služby.
Tento pes svišťa aj usmrtil, vyfotili ho pobúrení turisti. Jeho majiteľ na dôvažok zneužil znak Horskej záchrannej služby.
Zdroj: Archív P. M.

Zoo­logička Erika Feriancová vysvetľuje, že lesné kurovité vtáky, a to hlucháň hôrny a tetrov hoľniak, sú verné svojmu stanovišťu, ktoré sa nachádza spravidla na hornej hranici lesa. Sú extrémne citlivé na vyrušovanie. Ich počet klesá aj v dôsledku nekontrolovateľného turizmu či skialpinizmu v sprievode psov. Napríklad v roku 2000 kriticky klesol počet kamzíkov vinou negatívneho vplyvu ľudskej činnosti na 200 kusov.

„Tatranský národný park je poslednou baštou výskytu hlucháňa na Slovensku. Je taký citlivý, že len čo zbadá človeka, preruší svoju ľúbostnú pieseň. Kamzík ako tatranský endemit sa vyskytuje iba u nás, v Alpách žije jeho vzdialený príbuzný. Podobne vzácny je aj svišť, ktorý sa geneticky odlišuje od toho alpského.

Rys je naša najväčšia mačkovitá šelma, máme ich v našom parku už len približne 40 kusov. Tlačíme sa k týmto zvieratám aj so psami, rušíme ich pri pasení a prijímaní potravy aj pri hniezdení, musia nás vo svojich domovoch strpieť v lete či v zime, cez deň a už aj v noci. Návštevníci by nemali byť sebeckí a myslieť len na to, kam až vyjdú so svojím psom kvôli dobrej selfie,“ apeluje riaditeľ Správy TANAP-u.

Ďalším problémom sú psie exkrementy. „Psy môžu byť prenášačmi rôznych chorôb a parazitov, s ktorými sa divé zvieratá často nedokážu prirodzene vyrovnať,“ dodáva Erika Feriancová.

Pavol Majko priznáva, že práve pre novelu návštevného poriadku sa šíria vášne, psičkári diskutujú na túto tému aj na sociálnych sieťach.

Aj takéto izbové plemeno je pre kamzíka hrozbou, pokladá ho za predátora.
Aj takéto izbové plemeno je pre kamzíka hrozbou, pokladá ho za predátora.
Zdroj: Archív P. M.

„Keďže svoju prácu robíme, ako najlepšie vieme, sme často nepochopení a ľudia nás nemajú radi. Sprej proti medveďom sme raz museli použiť aj na agresívnych zberačov lesných plodov. V nedeľu som na trase Štrbské pleso – vodopád Skok až piatich turistov upozornil, aby si svoje psy dali na vôdzku.

Moja dcéra sa radšej tvári, že ma nepozná, keď vidí, ako upozorňujem ľudí na porušovanie predpisov. Nie je to však preto, že nemám rád psy, naopak. Sám som majiteľom dvoch plemien. Robíme si však len svoju prácu, regulovaním možností psičkárov chránime divo žijúce zvieratá podľa najlepšieho svedomia a vedomia.“

Buzerácia?

„Domnievame sa, že naše prírodné bohatstvo by nemalo byť psičkárom upierané iba preto, že časť návštevníkov nerešpektuje platné pravidlá,“ tvrdí zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

Namiesto zákazu navrhujú radikálne zvýšenie pokút za pohyb v TANAP-e so psom, ktorý nie je uviazaný na vôdzke, a to až na úroveň 2 000 eur.

„Len takéto opatrenie nebude zbytočne a vopred trestať poctivých majiteľov psov.“

Zvierací ombudsman sa tak pridal k viacerým kritikom navrhovaného návštevného poriadku TANAP-u.

Iniciatíva Zvierací ombudsman stojí za petíciou, v rámci ktorej takmer 4 000 ľudí žiada, aby do Tatranského národného parku mohli ísť turisti aj so psami. Na snímke Zuzana Stanová.
Iniciatíva Zvierací ombudsman stojí za petíciou, v rámci ktorej takmer 4 000 ľudí žiada, aby do Tatranského národného parku mohli ísť turisti aj so psami. Na snímke Zuzana Stanová.
Zdroj: Emil Vaško

„Domnievame sa, že ochrana prírody môže ísť aj ruka v ruke s povolením pre psy. Dokazujú to návštevné poriadky národných parkov po celej Európe, napríklad Triglavského národného parku v Slovinsku alebo národného parku Hohe Tauren v Rakúsku, kde je, ako aj vo všetkých národných parkoch v Rakúsku, povolené vstupovať na celé územie so psom. Ten však nesmie byť pustený na voľno.“

Zuzana Stanová poukazuje aj na ďalší pozitívny príklad, ktorý však nemá priamu paralelu na národný park. V roku 2002 dovolili vstup do pražskej zoo­logickej záhrady psom.

„Od roku 2002 chodí do pražskej zoo 10 000 psov ročne. Majú vlastné vstupné, za tieto peniaze sme areál náležite vybavili napríklad košmi na psie exkrementy či miskami na vodu. Psy však predsa len nesmú ísť na určité miesta, ako napríklad na detské ihriská. Potkan či voľne lietajúci holub je pre zoo väčšie hygienické riziko ako pes. Stavili sme na vysokú kultúru správania našich návštevníkov a oni nás nesklamali. Dôvera ľudí kultivuje viac ako zákazy a zbytočná takzvaná buzerácia,“ tvrdí vtedajší riaditeľ zoo Peter Fejko.


Ladislav Littmann a jeho manželka si zamilovali Vysoké Tatry, do Novej Lesnej sa presťahovali z Bratislavy aj so svojím psom Tomym.
Ladislav Littmann a jeho manželka si zamilovali Vysoké Tatry, do Novej Lesnej sa presťahovali z Bratislavy aj so svojím psom Tomym.
Zdroj: Oliver Ondráš

Pohrýzol ho do ucha

Ladislav Littmann pracoval ako technik na prenosovom oddelení v Slovenskom rozhlase v Bratislave. Jeho dnes už dospelé deti mali zdravotné problémy, lekár im odporúčal pobyty vo Vysokých Tatrách.

„Ročne sme boli priemerne 6-krát v našich veľhorách. Zapáčilo sa nám tu natoľko, že ako dôchodcovia sme sa s manželkou presťahovali z hlavného mesta do Novej Lesnej. Nemuseli sme si zvykať, v Bratislave sa nám už nepáčilo,“ smeje sa Ladislav Littmann, ktorý ohuruje svojím zjavom.

„Dlhé vlasy som nosieval ako stredoškolák, raz ma zastavil príslušník VB, že vyzerám inak ako na občianskom preukaze. Musel som sa okamžite dať ostrihať, až potom mi vrátil preukaz. Táto skúsenosť vo mne ostala hlboko zakorenená a hneď, ako sa dalo, vrátil som sa k svojej predošlej podobe, je to pre mňa symbol slobody.“

O slobode sa s Ladislavom Littmannom rozprávame aj v súvislosti so psami vo Vysokých Tatrách. Manželia Littmannovci totiž vlastnia psa, ktorého si zadovážili z útulku.

„Musí chodievať s nami úplne všade, lipne na nás, tak ako veľa opustených psov, ktoré majú nových majiteľov. Keď ho necháme doma, šteká, kňučí v byte. Boli sme s ním už na Terinke, na Chate pod Rysmi aj na Zbojníckej chate. Nemáme problém mať psa na vôdzke a pohybovať sa len po chodníku, výrazné obmedzenie, ktoré chystajú ochranári, by nám však veľmi prekážalo.“

Na druhej strane tento milovník Vysokých Tatier priznáva, že v našich veľhorách je pes na každom kroku, na dôvažok bez vôdzky.

„Hlavne v čase prázdnin. Raz sme sedeli pri Rainerovej útulni, pes pokojne vedľa nás. Zrazu k nám pribehol labrador a nášho psa pohrýzol do ucha, tiekli doslova potoky krvi. Prekvapil nás tento útok, ktorý sme určite nevyprovokovali. Na dôvažok, labrador je predsa pokojné plemeno. Majiteľ útočiaceho psa bol z Brna.“

Poslať emailom
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac