S povolaním STRÁŽCA MAJÁKA sa zväčša stretneme už len v knihách alebo historických filmoch. Na prvý pohľad sľubuje romantiku, slobodu, prácu na zdravom morskom vzduchu. Realita však v minulosti bývala iná, niekedy až krutá.

Príbehy viažuce sa k majákom hovoria o samote, trvalej izolácii a neustálom nebezpečenstve, čo niektorých strážcov priviedlo až do šialenstva. Romantiky si užili minimálne. Boli neustále v pohotovosti, pracovali aj v noci, zachraňovali topiacich sa. Dôležitou podmienkou bolo, aby boli psychicky odolní a vydržali dlhoročné odlúčenie od rodiny, ale aj okolitého sveta. Denne nad nimi visela hrozba predčasnej smrti. Ich život neraz vyhasol pri besnení morskej búrky alebo keď zdolávali útesy, aby sa dostali na maják a zapálili v ňom svetlo. Dosť bolo i tých, ktorí sa utopili, hoci plávať museli vedieť všetci.

Na život im nesiahal iba vodný živel, ale i oheň, ktorý nejedného pochoval. Pred zavedením elektrickej energie používali strážcovia na navádzanie lodí olejové lampy. Každý večer ich zapaľovali a práve vtedy hrozilo riziko požiaru. Známy je príbeh o požiari z roku 1775, na ktorého následky skonal 94-ročný Henry Hall. Celé generácie Hallovcov odnepamäti strážili majáky v Cornwalle. Ani Henry neporušil rodinnú tradíciu a život zasvätil službe na eddystonskom majáku v grófstve Devon. Ten bol umiestnený na nebezpečnom skalnom brale. V jeden večer pri zapaľovaní olejovej lampy vzbĺkol plameň, zachvátil plechovú strechu veže a pri jej hasení z nej začalo stekať roztavené olovo. Horúci kov mu zasiahol tvár, ramená a dostal sa mu aj do úst. Henry Hall odolával smrti v plymouthskej nemocnici ešte šesť dní, nakoniec však popáleninám podľahol. Pri pitve lekári našli v jeho žalúdku 200-gramový kus olova.

VIAC FOTIEK K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...

Zo zločinca detektív: Metódy EUGÈNA FRANÇOISA VIDOCA znamenali revolúciu v kriminalistike

Dáma s lampou: FLORENCE NIGHTINGALOVÁ si vybrala povolanie, ktoré v tých časoch nemalo vážnosť

Smrť pre hudbu

Legenda s nádychom hororu sa viaže k majáku Seguin v americkom štáte Maine. Podivuhodné udalosti sa okolo neho začali diať v polovici 19. storočia. Vtedajší správca veže kúpil manželke klavír, aby jej pomohol zahnať samotu. Nápad to bol vynikajúci, lenže sa skončil tragicky. Mladá žena mala k dispozícii iba notový záznam jedinej skladby a tú neustále opakovala. Tá istá nekonečná hudba dohnala jej manžela až do šialenstva. Sekerou najprv rozbil klavír, potom zavraždil ženu a nakoniec si zobral život aj on. V miestnostiach majáka údajne dodnes počuť jemné tóny klavíra a duch strážcovej manželky sa zjavuje vo veži.

Maják na Hanlan‘s Point pochádza z roku 1806 a je najstaršou kamennou budovou v Toronte. Podľa legendy v ňom straší duch strážcu, ktorého zavraždili opití vojaci. Neexistuje však žiadny záznam o tom, že by prízrak skutočne niekto videl.
Zdroj: etty Images

Aj ďalšie príbehy mali súvislosť s týmto majákom. Podľa viacerých záznamov sa vraj koncom 19. storočia v jeho blízkosti opakovane zjavoval obrovský morský had, dlhý vyše 40 metrov. Najtajomnejšia príhoda sa v ňom zrejme udiala v roku 1985. Vtedajší strážca pripravoval nábytok z interiéru na sťahovanie. V noci pred naložením vecí na loď sa zobudil na to, ako prízrak muža v dlhom plášti trasie jeho posteľou a prosí: „Neberte mi nábytok a opustite môj dom.“ Na druhý deň sa plavidlo prevážajúce zariadenie potopilo. Pre súčasných turistov sú všetky tieto historky príťažlivé a maják je vyhľadávaným cieľom mnohých návštevníkov.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia