Majú kaukazské hory, starobylé pamiatky, svoj tradičný mok pridávajú dokonca do zmrzliny. K tomu dobrá gastronómia a milí ľudia. Gruzínsko.

Usmiata sprievodkyňa Tina Nadare z Tbilisi tvrdí, že sú pohostinný a veselý národ. „Radi sa zabávame. U nás na svadbe musí byť aspoň 100-150 hostí, ktorí prinesú drahé dary a za to si užijú najlepšie jedlá a zábavu. A veselo býva aj na cintoríne,“ šokuje Tina a čaká na reakciu.

„Dva dni pred Veľkou nocou ide rodina na cintorín za svojimi blízkymi. Prinesie vajíčka, paschu, chlieb, víno, zabáva sa a spieva. Niekedy je tam až príliš veselo.“

Úcta k tamadovi

Zrejme k tej pohode prispieva aj víno, veď v Gruzínsku si ho vyrábali už pred osemtisíc rokmi. Tina s úsmevom hovorí, že ich predkovia museli bojovať proti Turkom aj Arabom, lebo si nevedeli predstaviť život bez vína.

Nevzdali sa ani vtedy, keď sám veľký reformátor Gorbačov prikázal redukovať plochy vinohradov. A to aj v takej oblasti, ako je Kacheti, kde produkujú až 80 percent všetkých vín a väčšinu exportných.

Vinice v oblasti Kacheti.
Vinice v oblasti Kacheti.
Zdroj: Viera Václavková

V krajine je vyše 150-tisíc hektárov vinohradov a v nich asi 500 odrôd viniča, božský mok vyvážajú do 22 krajín vrátane Slovenska. Už tradične používajú niektorí vinohradníci aj špeciálne hlinené nádoby podobné amfore zvané kvevri, v ktorých robili víno pred stáročiami mnísi.

Vo veľkej úcte je stále tamada – teda ten, kto prednáša prípitok. Muži vtedy musia vstať a vypiť pohárik do dna. Tamada je natoľko populárny, že má sochy po celej krajine.

V mestečku lásky

Víno je obľúbené a dávajú ho do jedál, dezertov aj do zmrzliny. Ochutnala som ju, je trochu zvláštna, ale dá sa. Vinič, konkrétne jeho pokrútené časti, sa preniesli aj do gruzínskej abecedy. Tie pokrútené písmenká sa deti v škole učia písať súčasne s latinkou.

V jednej z pivníc sme ochutnali víno a pobrali sa do neďalekého Signagi – mestečka lásky. V centre na malom námestí si väčšina turistov fotí žltú budovu, v ktorej si s partnerom môžete povedať svoje áno v akúkoľvek hodinu a po celý rok.

Toto mestečko s 1 500 obyvateľmi v romantickom kraji obohnané päť kilometrov dlhými hradbami s vežami, je naozaj príťažlivé. Kaviarničky ponúkajú dobrú kávu, ba aj gruzínsky čaj. V stánkoch láka oriešková churchkhela, tvarohové koláče aj červené víno s vignetou bývalého sovietskeho štátnika.

Odborníci chvália architektov aj stavbárov, ktorí chátrajúcemu mestečku vrátili koloniálny charakter z 18. až 19. storočia.

Obľúbené mestečko Signagi je obohnané hradbami.
Obľúbené mestečko Signagi je obohnané hradbami.
Zdroj: Viera Václavková

Kostoly ťažko zrátať

V neveľkom Gruzínsku má hlboké korene kresťanstvo. Severne od Tbilisi leží významné mestečko Mccheta, ktoré bolo v 4. storočí hlavným mestom krajiny. Jeho katedrála Svetischoveli z 11. storočia slúžila ako korunovačný chrám gruzínskych kráľov a miesto ich posledného odpočinku. Malé mestečko plné kaviarničiek, reštaurácií a pouličných stánkov je dnes na zozname UNESCO.

Vkročím do katedrály a privíta ma blikot sviec a šepot modliacich. Fotiť s bleskom je zakázané, nádherné ikony však majú aj v tom slabom osvetlení svoje čaro. Keď tu v piatom storočí stál ešte len drevený kostolík, umiestnili v ňom časť z Ježišovho rúcha, ktoré mal na kríži. A to podčiarklo význam katedrály.

Koľko je v Gruzínsku kostolov, nevie ani Tina. Keď sa však dostaneme na vrchol strmého kopca, kde je kostolík Džavari zo 6. storočia, spresní, že podobne vzácnych je len 35.

V štvrtom storočí sem prišla sv. Nino s jednoduchým krížom. Vyrobila si ho z viniča, dve vetvičky zviazala svojimi vlasmi. S ním chodila po krajine a šírila kresťanstvo. Kostolík je jednoduchý, no obľúbený. Navyše je odtiaľto aj pekný výhľad na sútok riek Aragva a Kura aj na Mcchetu.

Mestečko Mccheta s katedrálou Svetischoveli.
Mestečko Mccheta s katedrálou Svetischoveli.
Zdroj: Viera Václavková
Poslať emailom
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac