Základ je vápenec z kameňolomu blízko fabriky, k tomu íl a ďalšie prísady. Všetko sa preženie modernou technológiou a základ pre najrozšírenejší stavebný materiál je na svete.

Stačí pridať piesok, kamenivo, vodu, aditíva a je z toho betón. Ten má vysokú pevnosť, nosnosť, je nehorľavý, nehrdzavie, má dlhú životnosť, je spoľahlivý a vyžaduje minimálne náklady na údržbu. Samozrejme, iba ak je namiešaný v správnom pomere a najmä z kvalitného materiálu.

Bez dobrého cementu by to v žiadnom prípade nešlo. Je základom receptu dobrého betónu či malty. Na začiatku procesu materiál prechádza výmenníkovou vežou, kde vopred namletú a namiešanú múčku zohrievajú až na 900 stupňov Celzia. Je to hotové peklo, ktoré pokračuje v otáčajúcej sa rotačnej peci. V nej je teplota ešte vyššia, až 1 500 stupňov Celzia. Pri rotácii pri vysokých teplotách prichádza k dekarbonizácii vápenca. V peci sa pri tom vytvárajú granuly, ktoré odborníci volajú slinok. Spoločnosť CRH, ktorej parí aj Cementáreň Rohožník, je popredný svetový podnik na výrobu stavebných materiálov.

FOTOGALÉRIA: NAHLIADNITE DO CHRÁMU CEMENTU
História
Portlandský cement je najpoužívanejší pri výrobe betónu a malty. Po prvý raz ho vyrobili v Spojenom kráľovstve začiatkom 19. storočia. Názov odvodili od podobnosti s portlandským kameňom, ktorý sa ťaží v Dorsete na ostrove Isle of Portland v kanáli La Manche. Patent naň získal britský murár Joseph Aspdin v roku 1824.

Kúrenie odpadom

Cementáreň potrebuje na výrobu palivo. V Rohožníku používajú aj fosílne palivá ako v minulosti. Tvoria však len menšiu časť. Viac ako 70 percent sú v súčasnosti moderné odpadové palivá, špeciálne namiešané pre cementáreň. Nie sú nebezpečenstvom pre krajinu ani pre obyvateľov naokolo. Spaľujú ich moderným spôsobom s ohľadom na životné prostredie. Vyrábajú sa z komunálneho a priemyselného odpadu, ako sú napríklad nerecyklovateľné plasty, papier, textil a rôzne iné zložky zmiešané s biomasou. Takéto palivo slúži ako náhrada uhlia a petrolkoksu.

Biomasa v týchto palivách je veľmi dôležitá. Spôsobuje, že má nižšie emisie než klasické fosílne palivá. Odpadové palivá sú šetrnejšie k životnému prostrediu než trebárs spaľovanie uhlia. Práve biomasa je neutrálna z hľadiska produkcie oxidu uhličitého. Je zo zvyškov, ktoré prirodzene vyrástli na našej planéte. Sú buď rastlinného, alebo živočíšneho pôvodu. Práve ňou dosahujú nenarušený uhlíkový cyklus. Uhlík naviazaný v rastlinách zo vzduchu tvorí ich telá a pri spaľovaní sa dostáva naspäť do vzduchu. V Rohožníku vyrábajú z vlastného odpadového tepla elektrickú energiu a z takzvaných odpraškov pripravujú technickú soľ použiteľnú v iných technologických procesoch.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Jozef Iľko, meteorológ

Tragédia v živote nášho najznámejšieho meteorológa: JOZEF IĽKO sám vychoval dve dcéry

Ilustračná snímka

Kráľovská rodina plánuje nahradiť Meghan: Divadlo sa svojej patrónky nechce vzdať

Daniela mala Po očkovaní vakcínou SPUTNIK mierne vedľajšie účinky, čaká na ďalšiu dávku.

VIDEO: Slovenku Danielu v Moskve zaočkovali Sputnikom V. Ako to zvládla?

Hokejista má s Kanaďankou Lindsey (†35) malého syna.

Tragédia! Známy hokejista prišiel o manželku (†35). Osudným sa jej stal pokus o záchranu psíka

Štefan Skrúcaný v rozhovore pre týždenník Život prezradil, že im plány s výstavbou domu narušila pandémia.

Judínyová a Skrúcaný si stavajú hniezdočko lásky celé roky: Vieme, kedy sa konečne nasťahujeme

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia