V utorok 21. júla uplynie 140 rokov od chvíle, keď uzrela svetlo sveta jedna z najväčších postáv slovenskej histórie. Milan Rastislav Štefánik by mal čo povedať aj dnešnej generácii.

Keď minulý rok verejnoprávna televízia RTVS bilancovala anketu Najväčší Slovák, rodák z Košarísk nemal vážnejšieho konkurenta. Muža s útlou postavou, nedosahujúcou ani výšku 160 centimetrov, mierne napádajúceho na jednu nohu a tuctového vzhľadu zdobila obrovská charizma a vôľa. Na jeho činy nezabúda už niekoľko generácií nielen z jeho rodnej krajiny.

Horolezec a svetobežník

Historička Mária Gallová sa so Štefánikovým príbehom bližšie zoznámila v roku 1968, keď ako gymnazistka pripravovala pre spolužiakov príhovor na túto tému. Spomína na časy, keď sa na pochodoch na Bradlo zúčastnilo aj stotisíc ľudí. „Prišiel však rok 1970, keď som maturovala, a už bolo po entuziazme. Ideologické zámery sa zmenili, nesmelo sa o ňom hovoriť a písať. Tak bolo až do roku 1988. Vtedy sme si povedali, že urobíme konferenciu o významných postavách slovenskej astronómie. O dva roky neskôr vzniklo naše občianske združenie Spoločnosť M. R. Štefánika, ktoré má za sebou už tri desaťročia úspešného fungovania,“ hovorí jeho podpredsedníčka.

Ako dlhoročná pracovníčka hvezdárne vie Mária Gallová oceniť Štefánikov astronomický odkaz. „Jeho dvanásť prác z pozorovania Slnka na Mont Blancu má špičkové svetové parametre. Na tejto hore stál ako prvý Slovák. Išiel tam bez horolezeckého vybavenia, s obyčajnými kapcami na nohách, na vrchol sa pritom dostal až šesťkrát! Jeho zápisky z prvej výpravy hovoria, že zabudli všetky potraviny v dolnom tábore. Dva týždne jedli to, čo ostalo po predošlej expedícii. Suché kôrky chleba si máčali do rozpusteného snehu. Takéto veci dnes človek ani nedokáže pochopiť.“ Štefánik veľa fotografoval, svoje zábery používal ako pohľadnice. Prerátané na kilometre, ktoré precestoval: len v rokoch 1913 – 1918 by dvakrát obišiel celú zemeguľu.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Celokrajový pohľad

Putovanie po Štefánikových stopách sme začali na Myjave, kde sa okrem iného nachádza krásny hotel nesúci jeho meno a najstarší pamätník odhalený 10. júla 1921. „Slovensko ho pozná na základe vedeckých ciest od Mont Blancu po Tahiti, vojenskej a diplomatickej činnosti vo Francúzsku, v Taliansku, USA až na Sibíri, ale o jeho vzťahu k rodnému kraju sa vie málo. Ten kraj nepredstavujú len jeho rodné Košariská či Brezová pod Bradlom s mohylou,“ hovorí regionálny historik Ján Gálik, ktorý v tomto duchu v miestnom periodiku uverejnil 23-dielny seriál.

Momentálne ho spracúva do knižnej podoby, dielo s názvom Milan Rastislav Štefánik a jeho rodný kraj, by malo vyjsť onedlho. Podľa jeho slov práve celokrajový pohľad chýbal. „Štefánik má polovicu koreňov v našom meste. Matka Albertina bola rodáčka z Turej Lúky, no žila na fare u myjavského príbuzenstva. Keď mala sedemnásť, stretla sa prvýkrát s kaplánom Pavlom Štefánikom, budúcim manželom. K tomu domu a sadu sa viažu krásne verše, ktoré Pavel napísal Albertine k 25. výročiu sobáša. Spomína v nich na prvé obdobie spoločnej lásky. Ich príbeh potom pokračoval v Košariskách, no gro Štefánikovho rodinného zázemia bolo na Myjave,“ pripomína historik.

Rozprávame sa v hoteli – niekdajšom obecnom hostinci, kde bol Štefánik dvakrát na odvode. Ako regrúta ho do cisársko-kráľovskej rakúsko-uhorskej armády neprijali, dôvodom vraj bola nízka postava a chatrné zdravie. „Pôvodnú budovu hostinca sme chceli zachrániť, no keď sme začali, rozpadala sa pod rukami,“ vysvetľuje Ján Gálik. Vznikla tak nová stavba. Za jej finálnou štúdiou bola práve jeho vízia. Hotel Štefánik si zachoval genia loci, miesto odvodu v dnešnej reštaurácii má identický pôdorys ako pôvodná dvorana. Strop najvyššieho podlažia zdobí kupola symbolizujúca Štefánikovu astronomickú kariéru.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Dcéra Cindy Crawford, modelka Kaia Gerber.

Radšej veselé ozdoby: Dcéra CINDY CRAWFORD zvolila na nechty poriadny gýč!

VOJTĚCH (VOJTA) KOTEK, herec

Prišiel o skvelú pracovnú príležitosť: Herec VOJTA KOTEK skončil v nemocnici

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia