Zdravotník Ivan P. (54), ktorého polícia viní zo znásilnenia študentky Soni (22), ide do väzby.

"Mestský súd Bratislava 1 vzal do väzby obvineného I. P., ktorý je trestne stíhaný zo zločinu znásilnenia a to z dôvodov takzvanej preventívnej väzby, to jest, z dôvodnej obavy, že by pokračoval v trestnej činnosti," cituje PLUS 1 Deň hovorcu bratislavských súdov Pavla Adamčiaka s tým, že obvinený odmietol ku skutku vypovedať. Sudca pre prípravné konanie skonštatoval dôvodnosť trestného stíhanie a videl dôvod na preventívnu väzbu. "Rozhodnutie nie je právoplatné. Prokurátor sa vzdal podania sťažnosti. Obvinený si ponechal lehotu na podanie sťažnosti," uzavrel Adamčiak.

"V prípade 22-ročnej študentky, ktorá bola nezvestná, vyšetrovateľ bratislavskej krajskej kriminálky na základe doposiaľ vykonaných dôkazov dňa 15. septembra vzniesol obvinenie pre zločin znásilnenia 54-ročnému I. P. z Bratislavy," informovala Polícia Slovenskej republiky s tým, že v prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest vo výške 7 až 15 rokov. Polícia tiež potvrdila to, čo hovorilo množstvo svedkov, že spravili viacero domových prehliadok, ako aj prehliadok iných priestorov a ďalších zaisťovacích úkonov. Polícia prehľadala napríklad Ivanov byt v Bratislave, smetné koše v jeho okolí, dom jeho rodičov, kde vyrastal, okolie Dunaja, kde mali nájsť aj injekčné striekačky či papierové obrúsky. Prehľadali aj záchrannú stanicu, kde Ivan pracoval.

Aktuálne predviedli Ivana P. na výsluch. "Vyšetrovateľ vo veci spracoval podnet na vzatie obvineného do väzby a spisový materiál bol dňa 15. septembra predložený službukonajúcemu prokurátorovi Krajskej prokuratúry Bratislava," potvrdila polícia. Tá nechce vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie a citlivosť prípadu poskytovať bližšie informácie až do času, kedy to procesná situácia dovolí. Polícia tiež ďakuje ľuďom, ktorí jej za 4 dni od začatia trestného stíhania poskytli spoluprácu a pomoc, na základe ktorej sa podarilo dnes už obvineného muža v krátkej dobe identifikovať a zadržať.

K prípadu vydala stanovisko aj Slovenská komora zdravotníckych záchranárov. "Komora odsudzuje každý násilný a protiprávny čin, zvlášť taký, ktorý mal byť spáchaný zdravotníckym pracovníkom, ktorého prvotnou úlohou je najmä pomáhať chorým a zraneným. Platí to aj v aktuálnom prípade z Bratislavy. Veríme, že orgány činné v trestnom konaní vykonajú všetky potrebné úkony a v prípade dokázania viny uložia patričné orgány páchateľovi spravodlivý trest," uverejnila Slovenská komora. Komora zároveň dodala, že záchranári sú v myšlienkach s obeťou odsúdeniahodného činu. Odmietajú však, aby sa tento prípad paušalizoval na všetkých zdravotníkov v krajine. "Na Slovensku pracuje vo všetkých zložkách integrovaného záchranného systému viac ako tritisíc záchranárov, ktorí denne nasadzujú všetky svoje sily, aby zachraňovali životy a zdravie všetkých nás," uviedli v stanovisku a dodali, že zlyhanie jednotlivca nemôže zatieniť prácu tisícov ďalších záchranárov.

Muž, ktorého polícia obvinila, pracoval ako zdravotník bratislavskej záchranky. V liekoch sa vyznal a vedel ich správne dávkovať. Kriminalisti prehľadali aj jeho osobnú skrinku na stanici, kde pracoval. Podľa hovorkyne Záchrannej zdravotnej služby Dariny Schrekovej opiáty síce zmizli, ale nie priamo zo stanice, kde pracoval obvinený Ivan. "V rámci vykonaných kontrol na všetkých našich staniciach Bratislava sa zistila nezrovnalosť v počte psychotropných látok len na jednej stanici Záchrannej zdravotnej služby v Bratislave. Po tomto zistení bolo podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa," upresnila hovorkyňa.

Políciu zalarmovala rodina Soni, ktorá mala mať promócie, ale domov sa nevrátila. Po 26 hodinách od zmiznutia našli dievča ležať neďaleko petržalskej nemocnice na Antolskej ulici zdravotníci, ktorí šli do práce. Na tele mala mnoho rán a v krvi jej zistili veľké množstvo omamných látok.

TOHTO MUŽA VINIA Z BEŠTIÁLNEHO SKUTKU
Diskusia