Zinscenované politické procesy v 50. rokoch minulého storočia sa netýkali len občanov Československa, ale aj cudzincov, ktorí sa v tom čase u nás zdržiavali. Metódy vtedajšej Štátnej bezpečnosti pocítil na vlastnej koži aj americký novinár WILLIAM NATHAN OATIS.
Do Československa prišiel v júni 1950, aby nastúpil na miesto šéfa spravodajskej agentúry Associated Press v Prahe. Vystriedal vyhosteného Nathana Polowetzkého, jediného redaktora pražskej pobočky, ktorá zostala po jeho odchode neobsadená. Koniec 40. a začiatok 50. rokov 20. storočia bol obdobím studenej vojny, čo sa odrazilo aj na správaní československých štátnych orgánov k zahraničným novinárom. Tlačové a spravodajské agentúry západných krajín boli v ťažkej, nezávideniahodnej situácii. Ich vyslaní korešpondenti boli pre československé úrady nežiaduce osoby, nastupujúci komunistický režim ich pokladal za šíriteľov protičeskoslovenskej propagandy.
FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRIIPonorený v knihách
William Nathan Oatis prišiel na svet 7. januára 1914 v americkom meste Marion v štáte Indiana. Bol mladší z dvoch synov. Keď mal rok, v rodine sa stala nešťastná udalosť: starší brat sa obaril horúcou vodou a na následky zranenia zomrel. Vtedy sa skončila aj rodinná idyla. Otec fotograf odišiel za prácou do Arizony. Matka opustila maličkého syna, bez slova rozlúčky odišla, nevedno kam. Výchovy malého Williama sa ujala babička z otcovej strany. Rástlo z neho zvedavé a vnímavé chlapča, ktoré odpovede na nespočetné otázky hľadalo v knihách. V čase dospievania sa z neho stal doslova knihomoľ. Extrovertný knihomoľ, ktorý mal veľa priateľov, vynikal v diskusnom a dramatickom krúžku, v kostole hrával na klavíri.
Po skončení strednej školy odišiel na univerzitu, no absolvoval iba prvý ročník, potom štúdium zavesil na klinec. Lákal ho svet žurnalistiky. Postupne sa zamestnal vo viacerých miestnych redakciách, aby nadobudol novinárske skúsenosti. Tie ho v roku 1937 doviedli do známej a uznávanej tlačovej agentúry Associated Press v Indianapolise. V nej pracoval do roku 1942, keď vstúpil do americkej armády. Stal sa z neho vojnový dopisovateľ v Tichomorí. Po skončení druhej svetovej vojny v roku 1946 opäť zaklopal na dvere Associated Press, tentoraz však na ústredí v New Yorku. Začínal na oddelení krátkych správ, neskôr prešiel do zahraničnej redakcie, odtiaľ ho šéfovia v roku 1948 vyslali ako korešpondenta do svojej najvýznamnejšej európskej pobočky – do Londýna.
Jeho pobyt v britskej metropole trval dva roky. Našiel tam aj životnú družku Laurabell Zackovú, s ktorou sa v Londýne stihol zosobášiť. V roku 1950 Anglicko opustil, jeho kroky smerovali do pražskej pobočky. Prišiel bez manželky, tá sa vrátila do Ameriky.
Pokračovanie na ďalšej strane...