Stále tu nájdete zaujímavé miesta na úkryt – či už v populárnych dúpencoch alebo v niektorej z vínnych pivníc. O zážitky minimálne na jeden deň máte v Hontianskych Tesároch dokonale postarané.

Najväčšia miestna atrakcia bola počas koronakrízy naozaj v kurze, o čom sme sa presvedčili aj počas nášho krátkeho výletu. Po prejdení železničnej trate je to už len kúsok ľahkým terénom na križovatku, kde stálo niekoľko áut s evidenčnými číslami cudzích okresov. Turisti sa odtiaľ vetvili či už k Tesárskej rokline, alebo k spomínaným dúpencom. Štyri vyvýšené miesta s pozoruhodnými umelo vyhĺbenými jaskynnými dutinami v strmom svahu na ľavej strane údolia potoka Štiavnica tvoria dve jednodierky, jedna dvojdierka a jedna osemdierka.

Kedysi slúžili ako útočisko miestnych obyvateľov pri nájazdoch Turkov, je však možné, že ich história siaha až k tatárskym vpádom v prvej polovici 13. storočia. Ako prvý ich začal skúmať známy slovenský polyhistor Andrej Kmeť. Pri pohľade na učupených návštevníkov uvažujeme, či by sa dnes neuplatnili ako prírodná karanténna stanica na ochranu pred zákerným vírusom. Starostka Dana Kohútová však so smiechom krúti hlavou – predsa len sú dosť blízko pri sebe a dvojdierka je dokonca prepojená.

Najfrekventovanejšiu tému posledných mesiacov by už aj v Hontianskych Tesároch radi uzavreli, hoci na obecnom úrade nájdete ešte aj dnes šijací stroj a kôpku rúšok. Starostka spolu s tímom zamestnankýň ich vyrobili približne 1 500, aby sa ušlo každému obyvateľovi, mladí dobrovoľníci z obce ich distribuovali aj do obchodov či na poštu. Dobré spolunažívanie považujú v obci za dôležité už preto, že počtom jej samostatných častí môžu pomaly konkurovať veľkomestským štvrtiam.

FOTOGRAFIE Z OBCI HONTIANSKE TESÁRE NÁJDETE V GALÉRII

Štyri kultúrne domy, šesť cintorínov

Okrem centrálnej obce patria k Hontianskym Tesárom aj kedysi samostatné Dvorníky, Šipice a Báčovce, ich súčasťou sú aj osady Pírovské a Patkôš. Spravujú tak okrem iného štyri obecné domy, štyri domy smútku a dokonca až šesť cintorínov, čo je na dedinu s necelou tisíckou obyvateľov priam neuveriteľné číslo. Na jednom z nich odpočíva brat slávneho básnika a literárneho kritika Andreja Sládkoviča Karol Braxatoris, ktorý v obci pôsobil ako evanjelický farár. Minulý rok uplynulo 150 rokov od jeho úmrtia. Financie, ktoré majú k dispozícii, sa snažia spravodlivo deliť medzi všetky časti.

„Každá si chce zachovať svoje špecifiká, medzi ktoré patria aj kultúrne stánky. Z vlastných zdrojov sa nám podarilo zrekonštruovať kultúrne domy v Báčovciach, Šipiciach aj v Dvorníkoch, kde sa vymenili strechy, okná, pribudli nové fasády, toalety. Z dotácie ministerstva vnútra sa chystáme vynoviť požiarnu zbrojnicu v Hontianskych Tesároch, podarilo sa nám získať prostriedky na detské ihriská v každej časti, aj na obnovu cintorínov, kde sa vytvorili verejné priestranstvá pred domami smútku. Obnovou prešla poľná cesta v Šipiciach, máme prísľub na dotáciu na rekonštrukciu kultúrneho domu v Hontianskych Tesároch, kde prebieha verejné obstarávanie, pripravuje sa rekonštrukcia materskej školy. Z nej potom prechádzajú deti do našej základnej školy s prvým až štvrtým ročníkom, ktorú sa snažíme udržať. Tretinu obyvateľstva našej obce tvoria Rómovia a treba, aby ich deti dostali nejaké základy,“ vysvetľuje Dana Kohútová.

Hontianske Tesáre

Poloha: Banskobystrický kraj, okres Krupina, región Hont

 

Prvá písomná zmienka: 1279

 

Rozloha: 35,43 km2

 

Nadmorská výška (v strede obce): 145 – 303 m n. m.

 

Počet obyvateľov: 908

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

2012 - 21,22 %

2013 - 16,60 %

2014 - 16,95 %

2015 - 12,18 %

2016 - 9,55 %

2017 - 6,91 %

2018 - 5,09 %

2019 - 5,09 %

2020(apríl) - 7,12 %

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Kam na DOVOLENKU S DEŤMI? Aj na Slovensku máme atrakcie pre najmenších. Tu sú niektoré z nich

Populárne články
Na doskách SND účinkuje vyše 40 rokov.

Nemal uznanie od otca: MARTIN HUBA roky čakal na slová podpory od rodičov

Fedor Flašík a Monika Beňová

Odkaz tehotnej Beňovej: Dojatý Flašík prezradil, prečo s Monikou nemali vlastné deti

Ivana Beláková je pokrytá tetovaniami od svojich obľúbených tatérov. Považuje to za obdobu kúpy obrazu od maliara, ktorého štýl uznáva..

Slovenka z malej obce na Myjave dobýva Hollywood: Medzi tetovačmi patrí k svetovej špičke

Dara Rolins

Zarába ťažké tisíce! Z príjmov DARY ROLINS vám spadne sánka. Má to však svoju daň

Aneta Parišková

Aneta Parišková zvláda náročnú liečbu bravúrne: Aké budú výsledky?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia