Pozor, aby ste neprepadli prílišnej nostalgii! Nenápadné múzeum hračiek, len pár kilometrov od slovensko-českých hraníc, ukrýva unikátne príbehy. Vzniklo v rodinnom dome v Ledniciach.

Richard Žůrek (50) si v roku 2004 povedal, že svojej práce má už plné zuby a je najvyšší čas splniť si životný sen, ktorým je múzeum hračiek. Jeho prvým exponátom bola porcelánová bábika zo začiatku 20. storočia. Postupne k nej pribudli aj ďalšie a časom sa počet hračiek rozšíril o viac ako tisícku. Najstaršie sú z roku 1789 a najmladšie majú 21 rokov. Pána Žůrka mrzí len to, že turisti, ktorých do Ledníc prichádza veľa aj zo Slovenska, častejšie navštevujú s deťmi neďaleké múzeum mučiacich nástrojov. Že by aj to trochu vypovedalo o dobe, v ktorej žijeme? My vám ukážeme jej krajšiu stránku.

ĎALŠIE VZÁCNE KÚSKY Z RICHARDOVEJ ZBIERKY NÁJDETE V GALÉRII

Pozdrav od praprababičky

Navždy mladá s hračkou v rukách. Krásnu porcelánovú bábiku rodina Žůrkovcov zdedila po praprababičke. Zachovala sa fotka z roku 1911, na ktorej je zachytená spolu s bábikou. „Umiestnili sme ju na čestné miesto, do prvej vitríny,“ povedal hrdo majiteľ múzea.

Porcelánová bábika s modrou stuhou má už vyše sto rokov.
Zdroj: Jozef Kollár

Ďalšie výnimočné exempláre nájdete na nasledujúcej strane...

Diskusia