Slovinsko je rozlohou a počtom obyvateľov menšie než polovica Slovenska. Táto malá krajina sa už roky drží v prvej desiatke najbezpečnejších krajín sveta.

Kedysi bývala dovolenka v Slovinsku drahšia než v Chorvátsku. Okrem toho má len necelých 50 kilometrov pobrežia, čo je z pohľadu Slováka málo napriek tomu, že to more nie je iné ako v susedných krajinách – v Chorvátsku a severnom Taliansku.

Pozor na pokuty!

Slovinsko bolo prvou európskou krajinou, ktorá tento rok vyhlásila ukončenie pandémie. Do krajiny je pre Slováka veľmi jednoduchý prístup z Bratislavy – stále po diaľnici do hôr alebo až k moru. Z hlavného mesta Slovenska do mesta Koper je to necelých šesť hodín jazdy. Rakúska desaťdňová diaľničná známka stojí sotva desať eur a je najlacnejšia s takouto dlhou platnosťou v Únii. Slovinská diaľničná známka stojí pätnásť eur na týždeň. Ale pozor! Na týždňový pobyt do toho istého dňa v týždni je to málo. Na ôsmy deň treba novú. Kto cestuje na turnusový pobyt na sever Chorvátska, Slovinsko radšej aj pre cenu a platnosť nálepky obchádza.

Slovinská diaľničná patrola s radosťou odchytáva nielen tých, ktorí si nálepku nekúpia, ale aj tých, ktorí sú pri návrate z dovolenky presvedčení, že im poplatok ešte platí. Pokuta dokáže pokaziť náladu v aute a neplánovane vytiahnuť peniaze z peňaženky. Našťastie platnosť diaľničnej známky je najmenej príjemný zážitok z tejto krajiny. Aj parkovanie je zradné takmer v celom Slovinsku. Na parkovanie zadarmo si treba dať veľký pozor. Je ho málo a na atraktívnych miestach nie je vôbec. Treba platiť, ale to už nie je nič mimoriadne takmer nikde v Európskej únii.

Tak ako v Chorvátsku, aj tu je o pieskové pláže núdza. Najbližšie sú v Taliansku smerom na Benátky.
Zdroj: Vladimír Kampf

Žiadna tragédia

Ubytovanie mimo apartmánov je často bez vlastnej kúpeľne. Treba sa o ňu deliť so susednými izbami. Z nášho pohľadu majú Slovinci k samostatným toaletám a kúpeľniam nepochopiteľný prístup. Vôbec im neprekáža, že sa o ne majú hostia deliť. Spoločné toalety však v mimoriadne čistej krajine nie sú žiadna tragédia. Aj tie najjednoduchšie hostely dokážu prekvapiť čistotou a osobitosťou. Na hostel Slovinci prestavujú čokoľvek – starý mlyn, pivovar, fabriku či historickú budovu. Väčšina z nich má nápad a osobité čaro.

Ani tu ceny za ubytovanie neklesajú, ale postupne či skokovo stúpajú. Výhodou krajiny, ktorá si potrpí na čistotu viac než trebárs Nemecko, je to, že lacné ubytovanie neznamená viac smradu, neporiadku a špiny. Cez prázdniny to však pod tridsať eur na osobu a noc sotva bude. V porovnaní s Chorvátskom je tu možno o čosi drahšie, ale rozdiel už nie je taký priepastný. Vybrať sa naslepo je počas tejto šialene rozcestovanej postpandemickej sezóny veľký hazard. Všade je nátresk.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia