Reč tela prezradí povahové črty či psychické rozpoloženie človeka.

Odborníčka na neverbálnu komunikáciu Monika Stehlíková tvrdí, že psychika a telo sa nielen vzájomne ovplyvňujú, ale tvoria jednotu. Pred dvoma rokmi napísala knihu Tajomstvo reči tela, ktorá pomáha ľuďom odhaliť osobnú charizmu cez reč tela a podporuje ich v pozitívnej zmene. Tatiana Lesayová je okrem iného zase odborníčkou na protokol a etiketu.

„Ak sa stretávajú ľudia, ktorí zastávajú najvyššie pozície v štáte, je nutné, aby ovládali protokol aj etiketu, inak by mohol vznikať chaos a nedorozumenia. V minulosti pravidlá etikety sa uplatňovali iba v takzvanej vyššej spoločnosti. Dnes je však prirodzené, že očakávame slušné správanie a takt od všetkých, správať by sme sa mali tak aj my. O tom je vlastne etiketa.“

Táto odborníčka spolupracuje s politikmi, prípadne s ich blízkymi príbuznými. Pripravovala pracovníkov ministerstiev a iných štátnych úradov na predsedníctvo SR v Rade Európskej únie v oblasti sebaprezentácie, komunikácie, etikety a protokolu. Obidve odborníčky sme oslovili, aby pre Život zhodnotili najznámejších slovenských politikov.

Náš premiér

„Igor Matovič robí chyby v obliekaní, ale lepší sa. Na takú vysokú formálnu akciu, ako je rokovanie vlády, chodil neformálnejšie oblečený ako niektorí ministri, napríklad dlhodobý pracovník v diplomacii – minister Ivan Korčok. Outfit premiéra musí byť taký dôstojný ako podujatie, na ktorom sa zúčastňuje,“ hovorí na margo najviac skloňovaného politika Tatiana Lesayová. Vyčíta mu džínsy s károvaným sakom, rozopnutú košeľu bez kravaty či šál namiesto kravaty.

„Ako tretia najvyššia autorita štátu by sa mal v denných hodinách prezentovať v oblekoch sivých alebo tmavomodrých farieb, bez výrazného vzoru. Sako si môže rozopnúť, len keď sedí. V stoji by mal mať rozopnutý len spodný gombík. Na vyslovene neformálne udalosti je možné, aby si dal džínsy s takzvaným klubovým sakom, so svetlomodrou košeľou, prípadne bez kravaty. Na slávnostné príležitosti je najvhodnejší tmavomodrý alebo čierny oblek a biela košeľa.“

Premiér IGOR MATOVIČ má veľké medzery v tom, ako sa správne obliekať. Šál a károvaný oblek mu nepridáva na dôveryhodnosti. Ale lepší sa.
Premiér IGOR MATOVIČ má veľké medzery v tom, ako sa správne obliekať. Šál a károvaný oblek mu nepridáva na dôveryhodnosti. Ale lepší sa.
Zdroj: Martin Baumann

Igor Matovič veľmi často dáva zelenú svojim emóciám, odborníčka upozorňuje: „Je dôležité, aby náš premiér mal svoje emócie v rukách, nie aby emócie mali v rukách jeho. Nemalo by sa stať to, čo na jednej z tlačových konferencii, keď sa otočil od mikrofónu a zrejme mysliac si, že ho nikto nepočuje, použil expresívne slovo. Ako opozičný politik si svojou úprimnosťou a bezprostrednosťou dokázal získať vysoké percento ľudí, ale ako premiér je predstaviteľ všetkých. Komunikácia činom je najsilnejší neverbálny prejav – odraz, čo sa u nás vnútri odohráva.“

Monika Strehlíková hovorí, že v prípade neverbálnej komunikácie sa predsa len náš premiér zlepšuje. „Mnohí si z neho robili žarty a v jeho reči tela sme po celé roky vnímali extravaganciu. Počas kampane stavil na predvídavú strohejšiu a jasnú reč tela. Bol v prejave stabilnejší, menej čitateľný, trochu strohý a práve preto sa zvyšovala jeho uveriteľnosť. Ak má niekto strohejšiu mimiku, vnímame ho ako človeka, ktorý má veci aj seba a svoje prežívanie pod kontrolou. Tento prejav v reči tela mu zostal aj po voľbách.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Okrem toho, že je tvárou Trojky, 16 rokov moderuje obľúbenú reláciu Anjeli strážni na RTVS, kde mala možnosť vítať hostí z celého sveta.

Nový začiatok: ALENA HERIBANOVÁ (65) sa rozhodla podniknúť životné zmeny a je šťastná

Ilustračná snímka

Hrozná bolesť a srdce zaliate krvou. Vraj to bol iba sen, no po slovách lekára tomu neverím...

ERIK KOVÁCS pochádza z lekárnickej rodiny. Teší sa z každého nového exponátu.

Stačilo málo mobiliár mohol skončiť vo Švajčiarsku. Vráti sa niekedy do hlavného mesta?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Camilla Belle

Vraj je jednou z najlepšie sa obliekajúcich herečiek: CAMILLA BELLE odhalila svoje tajomstvo

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia