Americký miliardár THOMAS CARDEZA (1875 – 1952) mal blízky vzťah k Slovensku. Na jednu z ciest domov, do rodnej Filadelfie, sa vybral práve odtiaľto. Do vlasti ho mal dopraviť slávny parník Titanic.

Jeho celé meno bolo Thomas Drake Martinez Cardeza. Pri jeho narodení stáli minimálne sudičky šťastia a bohatstva. Matka Charlotte pochádzala z rodiny anglického textilného magnáta Thomasa Drakea, ktorému patrili aj mnohé nehnuteľnosti. Sobášom s Jamesom Cardezom, bohatým právnikom z Filadelfie, v roku 1874 pribudol do ich rodiny grófsky titul. Príbuzní jej manžela pochádzali zo starobylého španielskeho rodu z provincie La Coruña. Z manželstva sa narodil jediný syn Thomas. Vyrastal obklopený rozprávkovým bohatstvom pod dohľadom starostlivej a láskavej matky, ktorá synovi dopriala štúdium v prestížnych školách.

Kvalitné vzdelanie a dostatok financií mu v dospelosti umožnili venovať sa viacerým činnostiam. Bol bankár, podnikateľ, zberateľ umenia, bádateľ, filantrop. Milovník športu a zábav bol v mladosti vyhláseným plejbojom. Po matke zdedil dobrodružnú povahu. Charlotte míňala obrovský majetok na spoznávanie sveta, najmä po rozvode, ktorý prišiel po 26 rokoch manželstva, v roku 1900. V tomto čase nielenže ukončila partnerský zväzok, skonal aj jej otec a miliardové impérium zanechal Charlotte. Jej túžba po cestovaní a poznávaní a dostatok financií jej umožnili spolu so synom dvakrát oboplávať zemeguľu na svojej jachte Eleanor. Obaja boli nielen vášniví jachtári, ale aj zanietení poľovníci a často chodievali na safari do Afriky. Na jednej z afrických výprav sa zoznámili s Henrichom Aponim z vtedajšieho Rakúsko-Uhorska, posledným majiteľom kaštieľa v Oponiciach. Náruživí poľovníci a milovníci života našli veľmi rýchlo spoločnú reč.

VIAC FOTOGRAFIÍ K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

C’est la vie

Búrlivák Cardeza miloval bohém­sky život. Užíval si ho najmä v Monte Carle v Monaku či v Paríži. Jeho častým spoločníkom pri návštevách parížskych klubov a nočných zábavných podnikov bol Henrich Aponi. Tento poslanec uhorského snemu a diplomat, po rozpade monarchie už len cestovateľ a dobrodruh, pochádzal z významného a veľmi bohatého rodu. Zároveň to bol človek, ktorý mal rád luxusný život, zábavu, poľovačky a nemožno mu uprieť ani cit pre umenie. Americký miliardár a uhorský gróf, bonviván, sa v meste nad Seinou cítili ako v raji. Obaja vedeli, kde sa nachádzajú vychýrené nočné kluby, kde podávajú najlepšie jedlá a nápoje, najmä vtedy medzi smotánkou obľúbený absint, kedy a v ktorom podniku budú vystupovať slávne hviezdy. Ich „domovským prístavom zábavy“ bol Montmartre.

Najčastejšími hosťami bývali v svetoznámom kabarete Moulin Rouge. V ňom sa zoznámili s americkou tanečnicou a speváčkou Josephine Bakerovou, ktorej hviezdna kariéra začínala v tom čase prudko stúpať. Nevedno, čí to bol nápad, no obaja zámožní páni sa zhodli na tom, že budúcu slávnu hviezdu pozvú do Oponíc. To by bola prestíž! Spočiatku pochabá vízia sa stala skutočnosťou. Čo u nej zavážilo, ťažko povedať. Určite výška honoráru, ktorý jej Henrich Aponi ponúkol, a možno bola zvedavá na neznámu krajinu. Kedy bola Josephine Bakerová v oponickom kaštieli, to sa s určitosťou nevie. Bolo to zrejme v období rokov 1927 až 1930. Je však isté, že vystúpila na jednom z veľkolepých večierkov v starobylej knižnici, ktorú Aponiovci budovali po generácie. Múza Picassa, Hemingwaya a ďalších umelcov spievala a údajne tancovala na biliardovom stole. Prítomní páni vraj zabudli aj dýchať. Cardeza a majiteľ panstva v Oponiciach zožali u hostí úspech, o ktorom sa dlho rozprávalo. Vznik priateľstva týchto zámožných mužov má zaujímavú genézu.

Slávny parník Titanic na svojej prvej i poslednej plavbe v roku 1912.
Zdroj: Getty Images

Priateľstvo s miliardárom

Gróf Aponi vlastnil nielen kaštieľ v Oponiciach, ale aj priľahlé majetky, medzi ktoré patrila veľká zvernica. V nej, no aj na ďalších pozemkoch usporadúval poľovačky pre svetovú smotánku. Na jednej bol medzi prominentnými hosťami napríklad budúci americký prezident Theodore Roosevelt. Po zoznámení s Charlotou Cardezovou a jej synom Thomasom na safari v Afrike pochopil, že poľovníctvo je ich vášňou. Podobne ako jeho. Pozval ich preto na poľovačku na oponické panstvo. Gróf možno svoje poľovné revíry ospevoval natoľko, až vzbudil pozornosť bohatých Američanov a pozvanie k nemu prijali. Zvedaví boli, samozrejme, aj na grófske sídlo v srdci strednej Európy a krajinu dovtedy nepoznanú. Návštevy zámožných Američanov znamenali aj slušný príjem do šľachtických pokladníc za prenájmy.

Možno aj toto bol spočiatku dôvod, prečo Henrich Aponi pozval Cardezovcov do Oponíc. Matke i synovi kút v Hornom Uhorsku učaroval. Ich návštevy boli čoraz častejšie, až im Henrich Aponi ponúkol na prenájom svoj kaštieľ v neďalekých Kovarciach. Písal sa rok 1906, panstvo si luxusne zveľadili a stalo sa ich stálym sezónnym sídlom. Vyzdobili ho množstvom trofejí a vybudovali pri ňom zoologickú záhradu s exotickou zverou. Mnohé neznáme zvieratá domácich neraz vydesili. A z bohatého Američana a grófa s modrou krvou sa postupne stali dlhoroční priatelia.

Pre ľudí v Oponiciach i Kovarciach bol Thomas Cardeza čudákom. Volali ho Amerikán, tí bigotnejší aj diabolský prelud, a jeho výstrelky ich neraz privádzali do úžasu. O jeho povahe veľa nevedeli. Thomas síce s domácimi komunikoval, ale držal si od nich odstup. Zato nemohli zabudnúť, ako si do Kovariec priviezol šimpanza, vraj mal meno Kikion, a prechádzal sa s ním po parku v kaštieli alebo ako sa na kolieskových korčuliach prehnal v obci po chodníku.

Jeho matka Charlotte vraj zase rada zbierala v záhrade orechy. Lenže vždy ju predbehli ľudia z dediny, jednoducho ich ukradli. Takže keď sa ráno vybrala pod stromy, ich plody už mali iných majiteľov. To ju dokázalo poriadne nahnevať. Služobníctvo to vyriešilo tak, že skoro ráno orechy vyzbieralo, a keď videlo, že pani sa chystá do záhrady, predbehlo ju a porozhadzovalo ich pod stromy. A ona si ich spokojná pozbierala.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia