Stretávame sa na interaktívnom kongrese, kde sa diskutuje o správe bytových domov v súvislosti s touto tragédiou. Jeden z diskutujúcich tvrdil, že výbuch hrozil aj na Mukačevskej 9. Nestalo sa to, pretože domovník rýchlo odstavil dom od prívodu elektrickej energie.

Plyn sa údajne dostal až do štyroch budov. Niektoré bytové domy na Mukačevskej ulici vrátane tohto, kde nastal výbuch, majú vlastné kotolne. V zemi však ostal pôvodný teplovodný kanál, ktorý, podľa verejne dostupných informácií, mal vlastník podľa zákona aj súdneho rozhodnutia odstrániť. Práve cez tie kanály pravdepodobne prešiel plyn do spomínaných budov.

Inak by sa nemal ako dostať až tak ďaleko. Stále však nie je jasné, akým spôsobom sa dostal plyn do tohto teplovodného kanálu a vedľajších budov. Robotníci prederavili potrubie asi dvadsať metrov od domu, ktoré podľa podrobnej mapy mesta nie je zakreslené. V mape je len staré, oceľové. Bol v ňom plyn? Tesne pri tejto budove bol stroj, ktorý určite vytváral otrasy zamrznutej elektricky vodivej pôdy. Zaoberal sa niekto blúdivými prúdmi, ktoré občas významne poškodzujú aj plynárenské potrubia a v akom stave boli?

Konzultoval som to s niekoľkými odborníkmi, ktorí pracujú s plynom. Každý záporne krúti hlavou, že na takú vzdialenosť nemohol ten plyn do budovy cez zeminu prejsť. Za povšimnutie stojí, že výbuch mal obrovskú silu. Odletelo niekoľko strešných panelov, boli na nich tony vody v zásobníkoch kvôli solárnemu ohrevu a technológia rôznych operátorov. Niektorí ľudia pre médiá uviedli, že plyn cítili už štyri dni predtým.

Lenže správca domu oponuje, že mali v dome senzory.

Senzor bol určite v kotolni. Boli aj na jednotlivých poschodiach? Dnes to už nikto nezistí, dom veľmi rýchlo zbúrali. A to je ďalší problém. Niet domu, niet dôkazov.

Pohľad na zvyšky domu na Mukačevskej ulici 7. Bytový dom zbúrali, mesto dôvodilo bezpečnosťou. Zmizli so stavbou aj dôležité dôkazy?
Pohľad na zvyšky domu na Mukačevskej ulici 7. Bytový dom zbúrali, mesto dôvodilo bezpečnosťou. Zmizli so stavbou aj dôležité dôkazy?
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Áno je to pravda, dom veľmi rýchlo zbúrali. Mesto to však dôvodilo bezpečnosťou.

Samozrejme, že bezpečnosť je prvoradá a videli sme tuhosť konštrukcie počas búrania. Uznávaní odborníci, docenti z vysokých škôl sa v médiách vyjadrili, že stavba napriek výbuchu bola dobre projektovaná a odolná. Bola to akoby jedna veľmi tuhá panelová škatuľa. Áno, je pravda, že bolo nutné neodkladne odstrániť narušené obvodové plášte a iné horné panely.

Z videozáznamov dobrovoľných hasičov a zverejnených fotografií však vyplýva, že na dolných poschodiach neboli dopraskané steny a spoje panelov. Keby sa urobili podrobné obhliadky a znalecké statické posudky, či stavba znesie opravu, alebo nie, tak ako v médiách nie raz zaznelo, keď stavba ešte stála, potom mala nastať odborná diskusia, či je nevyhnutné všetko zbúrať. Ale z dokumentov to nevyplýva.

Naopak, veľmi rýchlo sa bez znaleckých posudkov a výpočtov búralo, čo teraz vyvoláva zbytočné podozrenie a dohady. Do búracej akcie sa nasadil deštrukčný stroj, ktorý zrovnal stavbu so zemou a dovidenia... Je vec kriminalistov, teraz aby ex post objektívne a poctivo zistili, čo naozaj je za tou rýchlosťou odpratania stavby a s ňou aj dôkazového materiálu.

Čo podľa vás mohlo spôsobiť také hromadenie plynu v dome?

Potvrdili to aj hasiči, existujú k tomu aj snímky, v dome nebolo odvetrávanie spoločných priestorov, respektíve schodiska. Bol tam síce vzduchovod, vlastníci v médiách priznali, že si z neho urobili skladište, odkladali si tam napríklad bicykle. Okná na schodisku neboli otváracie, ale pevné... Kto dnes vie, v akom stave bol vetrací systém v stúpačkách bytov. Plyn sa preto hromadil, stačilo zapnúť svetlo či výťah... Možno, keby bolo odvetrávanie funkčné a okná otvárateľné, výbuch by nebol až taký silný, ak by vôbec nastal.

Mohli obyvatelia domu, ktorí boli práve v bytoch, zvrátiť situáciu?

Ťažko povedať. Prekvapilo ma však, že podľa medializovaných správ niektoré obyvateľky domu, ktoré boli doma a zacítili plyn, telefonovali manželom. Prečo ony neprivolali hasičov alebo plynárov? Veď manželia nie sú plynári, na dôvažok boli v zamestnaní a pracoviská predsa nie sú holubníky.
Veríte, že prípad poriadne vyšetria a všetko sa objasní?
Chcem tomu veriť.

Na Slovensku je však v bytových domoch všeobecne veľmi veľa problémov, ktoré ústia do menších aj väčších nešťastí.

Posledných desať rokov sa venujem panelových sústavám. Áno, „denne“ sa stretávam s problémami. Ľudia menia ráz bytov, rekonštruujú. Možno to znie nepochopiteľne, ale majitelia si kúpili len vzduch ohraničený farbou na stene. Každá konštrukcia v bytovom dome je spoločná. Technicky a logicky, všetko, čo ohraničuje priestor je spoločné, aj vaše okno v obývačke. Čo hovorí zákon, je iná vec... Preto každý stavebný zásah vo vašom byte ovplyvní aj susedné byty a celý dom.

Nikto si nemôže dovoliť len tak meniť konštrukciu panelovej sústavy bez posúdenia zmeny na statiku celého domu. Panelový dom je vlastne krabicový systém, ktorý má svoje statické a dynamické charakteristiky. Tu a tam niektorý vlastník bytu zbúra stenu, mení tak pôsobenie síl, pôsobí to na dom, základy a podložie. Má to potom vážne dôsledky pre všetkých vlastníkov.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Počas Veľkej noci nesmie chýbať oblievačka a šibačka.

Symboly VEĽKEJ NOCI: Kde sa vzali a aký je ich význam?

Populárne články
Brooke Burke

Závideniahodná postava: Herečka Brooke Burke si kráti čas v karanténe cvičením

Gizka Oňová

Ona cvičí, on číta: Ako vyzerá karanténa u Gizky Oňovej?

Lady Gaga

Zábavou proti koronavírusu: Lady Gaga chystá televízny program plný hviezd

Monika Paločková so svojím tímom.

To všetko PRE TEBA! Slová lekárky Moniky dojali Slovensko, opísala deň boja s koronavírusom

Nadaný výtvarník Ivan Molnár (53) je samouk s kvalitami profesionála.

Majster replík: Profesionálny hasič má nevídaný talent, maľuje diela svetoznámych umelcov

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia