Situácia v súvislosti s výbuchom plynu na Mukačevskej ulici 7 je stále napätá. Verejnosť súcití s troma robotníkmi, ktorí sú vo väzbe, a pýta sa, či sú to praví vinníci. O nejasnostiach v celom prípade sa rozprávame s prezidentom Stavebnej komory SR IVANOM PAUEROM (65).

Keď sa to tak vezme, byť stavbárom je rizikové povolanie. Pracovné úrazy, niektoré zle postavené stavby s následkami... Ráno idete do práce a poobede môžete byť za mrežami ako spomínaní robotníci. Máte podobné skúsenosti?

Áno. Stalo sa to za socializmu. Pôsobil som ako stavebný dozor v jednej chemickej fabrike. Pracovali sme na novostavbe, projektant dal príkaz, aby sme našli hlavný 22 kV elektrický prívod. Spolu so stavbyvedúcim a bezpečnostným technikom sme poučili robotníkov, aby kopali ručne. Večer po mňa prišla štátna bezpečnosť, odviedli ma a zaistili pre sabotáž. Výroba takmer v celej fabrike stála skoro šesť hodín a došlo k smrteľnému úrazu.

Robotníkom sa totiž nechcelo ručne kopať, tak sa dohodli s bagristom, ktorý nakladal vedľa zeminu, aby to za fľašu borovičky urobil za nich. Naďabil však na zvlnený kábel, ktorý presekol. Bagrista urobil chybu, vyskočil z kabíny stroja a doplatil na to životom. Z kancelárie mi zmizli všetky písomnosti. Bohužiaľ, v prípade tragédií sa ozve pud sebazáchovy zodpovedných aj takýmto spôsobom.

Mal som šťastie v nešťastí, že som si kópiu stavebného denníka, v ktorom stálo spolu s ich podpismi, že sme robotníkov náležite poučili, zobral domov. Sedel som za mrežami asi dvanásť hodín. Prešovský prípad nie je o obvinených živnostníkoch, ale o ich osobnej situácii. Nikomu neprajem tie pocity, ktoré som zažíval a zažívajú oni. Na druhej strane som veril, že sa dostanem von práve pre tie kópie.

Všimli ste si v internetových diskusiách, ako obvinenie robotníkov vyvoláva u ľudí vášne? A pritom nepoznajú ani vyšetrovací spis.

Je to dané spoločenskou atmosférou. U nás sa deje veľa neprávosti. Zločinec, ktorý ukradne milióny, behá po slobode, dokonca je celebritou. Takzvaní malí ľudia sú však trestaní až priveľmi príkladne. Ľudia to vidia. Nečudo, že potom verejnosť súcití s obyčajnými ľuďmi, o ktorých si myslia, že sa im deje krivda.

Krátko po havárii som dostal informácie, ktoré ma viedli k podaniu trestného oznámenia. Neskôr prišli aj listy, e-maily a telefonáty od cudzích ľudí ponúkajúcich odbornú pomoc a vyslovujúcich podporu a vďaku za stanovisko komory k prípadu. Vyskytli sa však aj jedno či dve negatívne stanoviská k mojej osobe a združeniu, ktoré zastupujem.

˃˃˃ Fotografie k článku nájdete v galérii. ˂˂˂

V prípade je veľmi veľa nejasností. Ktoré sú podľa vás kľúčové?

Mám 46-ročnú prax v stavebníctve. Podľa mňa je v prvom rade celý prípad najprv technickou a administratívnou, a až potom právnou záležitosťou, a to v niekoľkých situačných hladinách. Po prvé, prečo vôbec došlo k porušeniu plynového potrubia? Po druhé, prečo sa dostal plyn do okolitých domov vrátane toho, kde nastal výbuch? Po tretie, prečo sa také veľké množstvo plynu nahromadilo v dome?

Po štvrté, prečo boli následky také tragické? Keďže aj sám som vykonával činnosť stavbyvedúceho, osobne vidím hlavnú príčinu v prvej hladine udalostí, a to v zmene trasy kopania v rozpore s projektom a so stavebným povolením, ktoré na tento úsek neexistovali. Považujem to za veľmi vážne porušenie stavebného zákona.

Každý stavbyvedúci potvrdí, že podľa stavebného zákona on zodpovedá za dodržanie projektu, prikázané pracovné postupy a svoje rozhodnutia! Prečo teda tá zmena trasy a projektu? Kto ju prikázal? Kto ju odsúhlasil? Kto zameral trasu? Vidieť však, že v tomto smere vyšetrovateľ postupuje so znalosťou veci.

Nebolo vhodnejšie kopať ručne? Príbuzní robotníkov hovoria, že stroje neboli ich. Hoci sa to mohlo zdať, pretože išlo o živnostníkov.

Áno, je pravda, že pri stredotlakovom potrubí sa kvôli bezpečnosti musí kopať ručne. Kto im teda dal príkaz, že to musia robiť strojom, ktorý na dôvažok ani nebol ich? A potom tá živnosť. Systém je veľmi zle nastavený. Veľmi veľa ľudí pracuje pre konkrétneho zamestnávateľa a plní jeho príkazy ako živnostník, pretože firmy šetria na personálnych nákladoch a prenášajú zodpovednosť zo seba na živnostníka.

Stavebná komora sa o prípad zaujíma a skúma konkrétne nejasnosti. O čo presne ide? Čo podstatné ste zistili?

Zatiaľ je veľmi skoro o tom hovoriť, policajné vyšetrovanie sa ešte neskončilo. S niektorými odborníkmi sa venujeme tomuto prípadu kvôli analýze stavebných chýb a chýb pri spravovaní a údržbe stavieb. Zatiaľ môžem povedať, že pri tejto stavbe sme sa zaujímali aj o to, či si projektant a zmluvný zhotoviteľ vyžiadali od Slovenského plynárenského podniku všetky stanoviská k daným trasám a prácam.

Vyžiadali sme si od stavebného úradu dokumentáciu a stavebné povolenie, ktorá sa týka týchto prác. Stavebný úrad nám oznámil, že nikto nepodal žiadosť o stavebné povolenie na túto trasu, vydané preto nebolo. Ako je potom možné, že niekto dal príkaz pracovať tam?

Takže zatiaľ sa iba zhodneme na tom, že otáznikov je veľmi veľa?

Áno, veľa, niekoľko desiatok. Dôležité je aj to, či títo robotníci boli poučení, ako majú pracovať na tejto konkrétnej stavbe. Konkrétny predpis plynárov totiž jasne hovorí, ako sa majú zhotovitelia stavieb správať pri ich objektoch, pri každej stavbe samostatne. A potom, prečo práce vykonávala „tretia“ firma a títo živnostníci, keď zmluva bola uzatvorená medzi plynármi a konkrétnym zhotoviteľom bez možnosti tretej firmy? Robotníci urobili určite len to, čo im niekto prikázal.

Priznali sa, že prederavili potrubie, neušli zo staveniska, spolupracovali so záchrannými zložkami, políciou. To je však iba začiatok. Otáznikov je v tomto prípade naozaj veľmi veľa. Je vecou policajného vyšetrovateľa, prokurátora a sudcu, ako vyhodnotia aj tieto a ďalšie skutočnosti, ktoré spomínam.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Ilustračná snímka

Gröhling nemal na tlačovke rúško. Matovič sa s ním nebabre: Žiada najvyššiu pokutu!

Jonáš nakrútil video o priebehu choroby, aby ľuďom vysvetlil, čo sa s ním počas nej deje.

Útoky počas karantény: Nakazený Jonáš opísal desivé správanie agresívnych ľudí

Lídri hnutí a strán sa dohodli na zložení vlády. Čakajú ich ťažké časy. Je však dôležité, aby dokázali vládnuť celé funkčné obdobie a splniť svoje sľuby.

Aké šance má vláda? Politológovia opísali plusy a mínusy nových ministrov

ZIKA ASCHER nad návrhmi látok v roku 1946.

Tvorili pre Alžbetu II. či princeznú Dianu: Ascherovci do textilného biznisu zlákali aj Picassa

Prechádzka na čerstvom vzduchu robí zázraky.

Prebuďte sa zo zimného spánku: Za Jarnou únavou je nedostatok vitamínov

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia