Päť mostov, chotár s rozlohou takmer ako Lučenec, staré pivnice s tajomnými nápismi, rybársky raj či unikátna sieť zachovaných bunkrov. Na prvý pohľad nenápadná obec Ľuboreč má zaujímavostí a turistických lákadiel na rozdávanie.

Na rozdiel od mnohých iných vyľudňujúcich sa dediniek počet obyvateľov Ľuboreči za posledných desať rokov mierne narástol. Jedným z dôvodov je výhodná poloha na hlavnej spojnici medzi dvoma okresnými mestami Lučenec a Veľký Krtíš, kam väčšina miestnych dochádza za robotou. „Táto štátna cesta nepretína obec v strede, ale len po jej okraji. To je pre našich obyvateľov ďalšia výhoda, keďže ich netrápi hluk a splodiny z áut,“ hovorí starosta obce Marcel Šupica. Na jej čele stojí od svojich 28 rokov a už tretie volebné obdobie sa snaží skvalitňovať služby pre ľuborečské obyvateľstvo. Jednou z hlavných ambícií je vylepšenie miestnej infraštruktúry. Výstavba vyše dvesto metrov dlhého chodníka pri hlavnej ceste je rozdelená na dve etapy. „Prvú z dotácie 30-tisíc eur a rovnakej sumy z obecného rozpočtu sa už podarilo zrealizovať, na druhú v objeme stotisíc eur hľadáme prostriedky. Druhým dôležitým a zároveň nákladným projektom je oprava jedného z piatich našich mostov. Podarilo sa nám zrekonštruovať systém kúrenia na obecnom úrade či verejného osvetlenia, ktoré sme zahustili a zároveň sme dosiahli energetickú úsporu,“ teší starostu. Z pozície malej obce vidia v Ľuboreči obrovský potenciál v spolupráci s ďalšími okolitými obcami začlenenými do združenia mikroregiónu Novohradské podzámčie. Jednou z jeho aktivít je napríklad rokovanie s Banskobystrickým samosprávnym krajom o zriadení sociálneho centra pre seniorov.

Ľuboreč

Poloha: Banskobystrický kraj, okres Lučenec, región Novohrad

 

Prvá písomná zmienka: 1271

 

Rozloha: 31,67 km2

 

Nadmorská výška: 252 m.n.m stred obce, v chotári 215 až 716 m.n.m.

 

Počet obyvateľov: 350 (k 31.12.2019)

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

  • 2012 – 25,59 %
  • 2013 - 21,56 %
  • 2014 – 20,08 %
  • 2015 – 17,53 %
  • 2016 – 15,26 %
  • 2017 – 10,24 %
  • 2018 – 8,58 %
  • 2019 – 8,31 %
  • 2020 – 12,03 %
  • 2021 (január) – 12,28 %

Návrat zaniknutých náhrobníkov

S históriou Ľuboreči sú spojené tri kultúrne pamiatky: okrem evanjelického kostola tatárske pivnice, ležiace asi kilometer nad dedinou a dostupné po značenej trase, a fyzicky už neexistujúce drevené náhrobníky. „Čo sa týka pivníc, nevieme, či pochádzajú z čias tatárskych alebo tureckých vpádov v 13., respektíve 16. storočí. Veľkou neznámou sú nápisy, ktoré sa tam zachovali. Niekto tvrdí, že niečo znamenajú, iní zasa, že ide len o náhodné čmáranice. Bližší výskum tu zatiaľ neprebehol, ale pokiaľ by sa túto pamiatku podarilo získať do majetku obce, mohli by sme do toho investovať. Drevené náhrobníky sa síce nezachovali, ale máme k dispozícii originálne fotky. Na ich základe možno vyrobiť repliky a vystaviť ich pre verejnosť,“ prezrádza starosta.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z MALEBNEJ DEDINKY NÁJDETE V GALÉRII

Zatraktívniť nádrž, pripraviť pozemky

Veľké plány majú Ľuborečania aj s miestnou vodnou nádržou – rajom rybárov či bežných rekreantov. „Momentálne finišujeme s prípravou územného plánu, ktorý už len čaká na schválenie. Jeho alfou a omegou je práve táto nádrž, z ktorej by sme chceli urobiť rekreačnú zónu. Po vyše troch rokov príprav a získaní stanovísk všetkých dotknutých inštitúcií, v našom prípade vyše šesťdesiatich (!), sa nám podarilo pripraviť tento dokument. Nemal by riešiť len zónu na rybolov, kúpanie, umiestnenie karavanov, pobytovú rekreáciu či legalizáciu existujúcich objektov, ale aj rozvoj obce,“ približuje Marcel Šupica ambíciu prípravy nových stavebných pozemkov. V obci je podľa neho potenciál na ďalšiu zástavbu, nedostatočného záujmu sa neobáva. Najskôr však treba pozemky usporiadať.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Nové obvinenia! Neuveríte, kvôli čomu vraj Meghan spravila cirkus pred svadbou

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Monika Beňová

Politička alebo bývalá modelka? MONIKA BEŇOVÁ sa zmenila na nepoznanie!

Hotel Apache ako prvý zamestnal ženy krupierky.

Pri zrode bola aj mafia: LAS VEGAS vyrástlo uprostred púšte

Asteroid s priemerom asi jeden kilometer preletel okolo Zeme vo vzdialenosti dva milióny kilometrov a dosiahol rýchlosť 35 kilometrov za sekundu.

Najväčší ASTEROID roka: Dosahuje stonásobne vyššiu rýchlosť než zvuk

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia