Nazberkané rukávy, široké sukne so zásterou a dokonca aj overal! Ministerstvo zdravotníctva vyrukovalo s módnou prehliadkou nových uniforiem pre zdravotné sestry.

„Praktická, vkusná a jasne identifikovateľná – taká by mala byť uniforma pre slovenské sestry. Práve také uniformy boli predstavené pri príležitosti spustenia pilotného projektu v Košiciach,“ napísalo na svoj facebook ministerstvo zdravotníctva. A dodalo, že ambasádorkou projektu, ktorého zámerom je zavedenie jednotných rovnošiat, je štátna tajomníčka Lenka Dunajová Družkovská, všimol si týždenník Plus 7 dní.

So znakom na ramene

„Čaká nás úloha otestovať tieto modely v praxi a následne to pretaviť do legislatívnych noriem a do vyhlášky. Podobne ako to majú napríklad zdravotnícki záchranári,“ cituje ju facebookový post ministerstva. V statuse sa ďalej dočítame, že bielomodré modely budú mať aj slovenský znak na ramene a ich autorkou je košická módna návrhárka Zuzana Haková. Testovať ich začnú ako prvé zdravotné sestry a bratia v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura.

Robíte si srandu?

Reakcie zdravotných sestier na seba nenechali dlho čakať. A ak na ministerstve čakali pochvalu, tak sa prerátali. Sestry, ale aj ďalší komentujúci sa do nich pustili a poriadne návrh skritizovali. „Veľmi, veľmi nepraktické, overal a tie šaty na ne ďalšie vrchné, to tu už bolo, sestra musí mať voľnosť pohybu, ľahkosť a udržateľnosť, aby si každý deň mohla obliecť čisté, opraté oblečenie bez nutnosti žehlenia,“ píše napríklad Katka a dodáva, že prezentované uniformy si určite neoblečie. Ďalšia komentujúca, Mária sa rezortu pýta, či si robia srandu. „Namiesto peňazí pre pani návrhárku, ktorá si tiež asi robí srandu, ste ich mohli dať každej sestre na kvalitné a VKUSNÉ oblečenie, ktoré nájdete aj vy, keď si hodíte par slovíčok do google,“ odporúča vedeniu ministerstva Mária.

„Krásne sukňou povytieram telesné tekutiny“

Ďalší diskutujúci poukazujú na celkový stav zdravotníctva, nízke platy a nedostatok sestier. „V kolabujúcich plesnivých nemocniciach s nedostatkom motivovaného personálu je toto presne to, čo priláka sestry a personál zo zahraničia…,“ krúti hlavou Tomáš a dodáva, že už vie, čo myslel Lengvarský pod tým, že mu nanútili neodborný personál.

„Viem si predstaviť, ako na tej natrieskanej izbe tú sukňu natrhnem hned prvú hodinu ... nehovoriac o hygiene, keď si ku pacientom mnohokrát kľakám na zem, so sukničkou zvnútra krásne povytieram podlahu aj s telesnými tekutinami a baktériami a potom si do toho doslova sadnem pri dekurzovaní... úžasné,“ komentuje hygienickosť takýchto uniforiem Alexandra. Aj o overaloch medzi návrhmi si sestry myslia svoje. "Niekedy sa sestry na takej poriadnej službe nestihnú ísť ani vycikať, ale keď si nájdu teda kúsok času, aby v poslednej sekunde uvoľnili svoj močový mechúr, už vidím, ako to kolektívne zo seba trhajú, aby kolegyňu zachránili pred trápnou mláčkou. Áno, toto je niečo, čo treba riešiť v tomto zdevastovanom zdravotníctve," rozhorčuje sa Mirka.

FOTO NÁJDETE V GALÉRII

Miesto lepších platov uniformy

Ani nitku na návrhu nenechala ani bývalá šéfka zdravotníckeho výboru, ktorá ako tretiu vysokú školu študuje za zdravotnú sestru, Janka Bittó Cigániková. „Keď sa spiatočníckemu hnutiu OĽaNO nepodarilo dostať zdravotníctvo do stredoveku interrupciami, tak skúšajú aspoň sestričky vrátiť do medzivojnového obdobia,“ vraví tvrdo SaSkárka. Podľa nej majú títo ľudia úžasný talent nájsť tému, ktorá absolútne nie je dôležitá a míňať na ňu čas, energiu a aj peniaze daňových poplatníkov.

„Verím, že si pani štátna tajomníčka pre módu prečíta komentáre od sestier, je ich tu požehnane. Ak sa niekto pýta, aké neodborné a zbytočné nominácie boli nanútené ministrovi Lengvarskému, tak toto je jedna z nich,“ vraví na margo Dunajovej Družkovskej poslankyňa. A dodáva, že sa sestry isto potešili, že miesto lepšieho odmeňovania, liekov či modernizácie vybavenia nemocníc dostanú "vkusné" rovnošaty. „Ak ich dostanú. Lebo podľa doterajších skúseností to proste dajú do zákona a sestry si budú musieť zabezpečiť rovnošaty samé…,“ zakončuje Bittó Cigániková.

Diskusia