Slnko, pláže, sopky, rum a občas aj poriadny adrenalín. Prípravu návštevy najhorúcejšieho regiónu Nikaraguy rozhodne netreba podceniť.

Ktorý Slovák by najmä počas sychravých a nekonečne dlhých zimných mesiacov neprivítal únik niekam do tepla a pod palmou za šumenia morských vĺn rád nevychutnal marakujový nápoj? Ako sa však hovorí, všetko s mierou. Hoci sa v rozpálených nikaragujských regiónoch Chinandega a León budete kúpať vo vlastnom pote, ich návšteva určite stojí za to.

Nikaragua
Pomenovanie krajiny s dlhým tvarom Nikaragujská republika vychádza z názvu kmeňa Nicarao, ktorý obýval brehy jazera Nicaragua a zo španielskeho slova agua – voda. V Nikarague žije takmer 6,5 milióna obyvateľov. Bývalá španielska kolónia s rozlohou 129 494 km2 je najväčšia krajina na stredoamerickej šiji, susedí s Hondurasom a Kostarikou. Hlavné a zároveň najväčšie mesto je Managua (1,8 milióna obyvateľov). Ekonomicky je to veľmi chudobná krajina. Najväčší príjem má z cestovného ruchu a z exportu banánov, tabaku, kávy, kakaa, cukru a rumu. Turistov priťahuje najmä príroda a koloniálne pamiatky. Miestne platidlo je córdoba, úradný jazyk španielčina.

Spásna voda z dažďov

Nikaragua je najväčšia krajina Strednej Ameriky, ak nepočítame Mexiko. Rozprestiera sa presne uprostred stredoamerického pásu, ťahajúceho sa od južnej Panamy po severné Mexiko. Krajiny Strednej Ameriky sú vo všeobecnosti jedny z najteplejších, hoci od rovníka sú o kus vzdialené, ležia v oblasti bohatej na slnečné lúče a tropickú vlhkosť. Práve Nikaragua je zo všetkých týchto krajín najteplejšia, až na 80 percentách jej územia sa celoročné teploty pohybujú v rozmedzí 30 až 34 stupňov.

Niekedy však stúpnu až na 45 stupňov Celzia, čo je absolútny teplotný rekord. Rok 2016 bol najhorúcejší za posledných 35 rokov a v nadchádzajúcich desaťročiach budú teploty naďalej rásť, pričom vrchol by sa mal prejaviť v roku 2050. Tichý oceán ovplyvnia zmeny klímy, najmä znížené zrážky, najviac. Je pravdepodobné, že rozsah otepľovania bude mať značne negatívny vplyv na poľnohospodárstvo v Nikarague.

V dôsledku sucha 70 percent hospodárskych zvierat sťahujú do vlhkých oblastí a mokradí, aby nielen prežili, ale dali ľuďom to, čo sa od nich očakáva. V takom extrémnom teple by sa ani koňovi nechcelo ťahať voz. Vyššia teplota a znížený objem zrážok odrážajú potrebu podporiť medzi výrobcami zber vody v Tichomorí. Treba obhospodarovať vodu z dažďov, ktoré padajú štyri až päť mesiacov do roka, aby ich vedeli lepšie využiť.

˃˃˃ Fotografie z najhorúcejšieho mesta Strednej Ameriky nájdete v galérii. ˂˂˂

Psychika, voda a opaľovací krém

Nikaragua je celkovo krajina s vysokými teplotami, jedna oblasť však v tomto smere vytŕča. Je ňou severozápadný cíp krajiny, ktorý tvoria dva departmenty – Chinandega a León. O tomto nikaragujskom regióne sa hovorí ako o najhorúcejšom. Nikaraguu som prešiel takmer celú. Prešli už dva mesiace, ktoré trávim cestovaním po tejto exotickej krajine. Všade, kde som zatiaľ bol, sa ma domáci pýtali, či som už navštívil Chinandegu alebo León, lebo tam vraj zomriem.

Nie pre revolučné nepokoje – hoci aj to by bolo na túto krajinu adekvátne –, ale pre teplotu. Dokonca ani samotní Nikaragujčania, teda okrem tých, ktorí tam žijú, nechcú do tohto severozápadného cípu chodiť, lebo by sa upražili. Dva mesiace ma teda sústavne pripravovali na to, že keď sa konečne vyberiem tým smerom, mám na to byť pripravený – nielen psychicky, ale aj zásobami opaľovacieho krému a vody. Celý čas som si podchvíľou utieral pot z čela a mal som čo robiť, aby som to teplotne zvládol. V Chinandege a Leóne to však bolo najhoršie.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

NAJMOCNEJŠIE ČEĽUSTE: Viete, ktoré zvieratá majú najsilnejší stisk?

Populárne články
Ilustračná snímka

Oči sa nám stretli takmer po dvadsiatich šiestich rokoch. Je to vôbec možné?

Ilustračná snímka

Teraz budem hovoriť ja! Boj na súde graduje: Získa BRITNEY SPEARS späť svojprávnosť?

Naša prezidentka oslavovala narodeniny svojho miláčika.

Zuzana Čaputová s najmladším členom rodiny: Na nových fotkách celá žiari!

Marcel svoju prácu miluje a robí ju naozaj precízne.

Merčiak odomkol 13. komnatu: Odhalil starosti a radosti v rodine aj zákulisie náročnej práce

Janka pracuje na dialýze a pomáha ľuďom s poškodenými obličkami.

Sestrička s vlčou chorobou: Hoci má ťažké autoimunitné ochorenie, pomáha iným pacientom

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia