V celom prípade je stále veľa otáznikov. Vynára sa preto otázka, či obvinili tých „správnych vinníkov“.

Keď sa Slovensko dozvedelo, že za tragédiu v Prešove môžu byť zodpovední traja muži, ktorí vykonávali výkopové práce, okamžite sa vynorili dohady, že ide o robotníkov typu čaj a rum. V Kojšove sme sa však dozvedeli, že pravda je úplne iná. Osud sa v tomto prípade veľmi kruto zahral s váženými členmi miestnej komunity. Matka dvoch bratov nám pomedzi slzy rozpráva príbeh svojej rodiny, v ktorej o žiaľ akoby nebola núdza.

Ona sama ako 36-ročná ovdovela, jej manžel zomrel pri tragickej nehode, ostala sama so štyrmi malými deťmi a s rozostavaným domom v regióne s prívlastkom hladová dolina, kde sa v zlých ekonomických časoch miera nezamestnanosti šplhala do výšky tridsať percent. Práve Marek a Ondrej ako najstarší súrodenci, hoci boli malé deti, sa snažili byť mame oporou.

„Vychovávala som deti sama za veľmi ťažkých podmienok. Snažila som sa byť dobrou, ale niekedy bolo treba byť aj prísnou mamou. Možno aj preto z nich vyrástli slušní a pracovití ľudia s dobrým srdcom.“ Najstarší Marek, ktorý si už založil rodinu, v Kojšove aj farmárči. Po práci venoval čas práve hospodárskym zvieratám a pôde. Mladší brat Ondrej mu pomáhal.

˃˃˃ Prešovskú tragédiu zachytenú vo fotografiách nájdete v galérii. ˂˂˂

„Ľudia z Kojšova mu dôverujú, preto mu zverili svoje pozemky, ktoré by inak ležali ladom, zveľaďoval ich, čím vlastne revitalizoval okolie obce. Marek je už druhé volebné obdobie poslancom obecného zastupiteľstva. Je predsedom finančnej komisie, v miestnom urbariáte pôsobí v dozornej rade, aktívne je členom viacerých miestnych občianskych združení, pomáha vždy, kde môže. Rovnako aktívne sa zapája do života v obci aj Ondrej.

Ešte týždeň pred tragédiou sprevádzal miestny folklórny súbor do Bratislavy, pretože účinkovali v relácii Zem spieva. Poznám ich oboch od detstva, som presvedčený, že v danej situácii, ktorá predchádzala tomuto hroznému nešťastiu, robili a vykonali všetko, čo urobiť mohli a urobiť mali, a že neporušili žiadne predpisy. Sú to charakterní, pracovití muži, ktorí si doslova ctia predpisy a pravidlá,“ opisuje mladých mužov starosta Kojšova Anton Bašniar (36).

˃˃˃ Prešovskú tragédiu zachytenú vo fotografiách nájdete v galérii. ˂˂˂

Ako ďalej hovorí, niet dňa, aby sa v dedine nerozprávalo o tejto smutnej udalosti, v ktorej figurujú ich rodáci. „Obec tým žije a nikto nechápe, prečo sú za mrežami. Nazdávame sa, že jednoducho, ako sa povie, boli poruke a verejný tlak bol taký veľký... Ozývajú sa nám odborníci v stavebníctve z celého Slovenska, ktorým od začiatku na tomto prípade nesedí množstvo skutočností. Zhodne vylučujú, že by za túto tragédiu mali niesť zodpovednosť títo traja mladí muži. A ozýva sa nám aj veľké množstvo právnikov, ktorým zasa na tomto prípade nesedí kolúzna väzba a dôvody na ňu si práve u nich troch dokonca ani len nevedia predstaviť.“ 

Za väznených bratov sa modlí celá dedina a stojí za nimi aj Stavebná komora SR. O bezhraničnom žiali, materinskom srdci plnom bolesti, beznádeji, ale na druhej strane o silnej viere nám rozpráva matka robotníkov, ktorí sa ocitli za mrežami pre výbuch plynu v bytovom dome v Prešove. Celý článok si môžete prečítať v najnovšom vydaní týždenníka Život.

˃˃˃ Prešovskú tragédiu zachytenú vo fotografiách nájdete v galérii. ˂˂˂
Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia