„Čo tak splatiť morálny dlh ľuďom na Slovensku tým, že odídete?“ apeloval v minulosti šéf parlamentu na opozičných poslancov, aby sa vzdali mandátov. Jeho morálny dlh je už vyrovnaný, z politiky odišiel.

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška po vyhlásení výsledkov komunálnych volieb a víťazstva Richarda Rašiho v primátorskom súboji v Košiciach prítomným novinárom oznámil, že sa vzdáva funkcie predsedu parlamentu. Slovensko obleteli zábery, ako v náručí drží svoju ženu Janu a Slovákom oznamuje, že k tomuto rozhodnutiu dospel po tom, čo sa objavili útoky na jeho osobu a postihli aj jeho rodinu. Hoci povedal, že detailnejšie sa k svojmu odstúpeniu vyjadrí neskôr, doteraz to nespravil. Pavol Paška, jeden zo zakladateľov politickej strany Smer, zároveň oznámil, že sa vzdá aj poslaneckého mandátu. Zdá sa, že éra jedného z najsilnejších mužov v politike sa nadobro skončila, aspoň navonok.

Druhý najdôležitejší ústavný činiteľ, šéf
Druhý najdôležitejší ústavný činiteľ, šéf
Zdroj: anc

Z podnikateľa politik

V roku 1999 zakladal Smer, stal sa šéfom krajskej organizácie strany v Košiciach a po septembrových parlamentných voľbách 2002 sa stáva poslancom NR SR. Bol členom Výboru NR SR pre zdravotníctvo a členom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS, v roku 2004 sa stal predsedom Zahraničného výboru NR SR. Poslanecký mandát získal aj v ďalšom volebnom období parlamentu v júni 2006. Prvýkrát sa stal šéfom Národnej rady, od roku 2010 sa Smer-SD dostáva na dva roky do opozície a Paška vedie smerácky poslanecký klub.

Na kandidačnej listine za stranu Smer-SD v predčasných parlamentných voľbách v roku 2012 mal číslo 2. Strana je vo voľbách mimoriadne úspešná, Pavol Paška sa tak stáva znova predsedom slovenského zákonodarného zboru. Do konca volebného obdobia však nevydržal. „Podľa mňa sa zľakol, lebo 17. novembra mala byť ďalšia manifestácia v Bratislave pri príležitosti 25. výročia revolúcie, čo je dôležitá udalosť. A jednou z tém manifestácie mal byť Paška. Asi zvážil, že sa nechce takto zapísať do dejín. Všetko sa zbehlo – protesty pred jeho domom, rokovania v parlamente, komunálne voľby, ku ktorým sa pridružilo akože referendum o ňom,“ zhodnotil vývoj situácie a ohlásenie Paškovho náhleho a nečakaného odchodu z politiky politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov krátko po komunálnych voľbách v rozhovore pre Život.

Košický biznismen, ktorý bol v minulosti Ficovým tieňovým ministrom zdravotníctva, v oblasti, v ktorej megaúspešne podnikal od roku 1992 a ktorá mu nepriamo zlomila väzy, tak definitívne s veľkou politikou sekol.

Lekáreň a zdravotníctvo

„Obráť sa na Paliho, to je jeho parketa,“ dostávalo sa dobrej rady členom Smeru-SD, ktorí si chceli zaistiť nadštandardnú starostlivosť v niektorom špitáli alebo nadviazať obchodné vzťahy s nemocnicami. Či sa to dvojnásobnému expredsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi páči, alebo nie, na Slovensku ho stále považujú za sivú eminenciu zdravotníctva. Označenie, ktoré podpredsedovi Smeru-SD tak píli uši, nespadlo len tak z ničoho nič z jasného neba. O toto neoficiálne ukotvenie v zdravotníctve sa pričinil sám Paška. Jeho meno ako spolumajiteľa, jediného vlastníka či konateľa figurovalo v šestnástich firmách. Tipujete, že všetky mali v predmete podnikania služby zamerané na zdravotníctvo? Bingo!

V tejto lekárni na Poštovej ulici v Košiciach
V tejto lekárni na Poštovej ulici v Košiciach
Zdroj: Peter Ličák

Pán R. z košického sídliska Terasa bude mať čochvíľa deväťdesiat, ale pamäť má o päťdesiat rokov mladšiu. V polovici osemdesiatych rokov robil šoféra a dievča pre všetko v Krajskom osvetovom stredisku v Košiciach. V roku 1985 tam po promócii na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského nastúpil Pavol Paška. „Bola to taká zašiváreň. Do roka pár krajských súťaží recitátorov, spevákov, ochotníkov, metodická pomoc osvetárom v menších mestách, slávnostné akadémie k výročiam VOSR či Februára 1948. Mladý Paška celkom dobre zapadol do kolektívu, bol to príjemný chalan, nikdy nikomu neodmietol pomoc, nereptal, robil, čo bolo treba. Aj nám bolo ľúto, keď odišiel pracovať kdesi na obvodný národný výbor,“ rozpamätáva sa starý kolega Pavla Pašku.

Ešte pred univerzitným štúdiom marxistickej filozofie a estetiky pracoval Paška v košickom podniku Zdroj. Po novembri 1989 sa uchytil v miestnom úrade na Sídlisku Košického vládneho programu. A potom sa začali písať prvé kapitoly superúspešného príbehu jeho podnikania.

Začiatky úspešnej Paškovej podnikateľskej kariéry
Začiatky úspešnej Paškovej podnikateľskej kariéry
Zdroj: Archív

So súčasným košickým županom Zdenkom Trebuľom, s jeho otcom a Petrom Lorkom otvorili pár mesiacov po páde komunistického režimu na dnešnej Poštovej ulici prvú privátnu lekáreň v metropole východného Slovenska. Dali jej názov Dom zdravia, funkciu konateľky zverili do rúk Eriky Bilej, dnes známej z kauzy predraženého CT prístroja. Neskôr pôsobila nielen v predstavenstve Medical Group SK, ale aj v ďalších šiestich zdravotníckych firmách, v ktorých kedysi figurovalo aj meno Pavla Pašku.

Košická skupina

Takmer vo všetkých ďalších firmách, ktoré Pavol Paška spoluzakladal, sa vyskytovali aj mená Zdenka Trebuľu a Dušana Macha. Trebuľa ako primátor Košíc i župan Košického samosprávneho kraja bol pre Pašku vítaným spoluhráčom s dobrým zázemím v meste, kraji i na politickej scéne. A Dušan Mach sa Pavlovi Paškovi za dlhoročnú spoluprácu odvďačil priam kráľovsky, keď mu jeho firma City Park Club prenajala luxusný apartmán v mestskom parku. Podľa našich informácií má stáť ročný prenájom apartmánového bytu na atraktívnom mieste vyše 26-tisíc eur.

Komunálne voľby a 17. november sa niesli
Komunálne voľby a 17. november sa niesli
Zdroj: Archív

V politických kruhoch sa o Paškovi hovorí ako o šéfovi silnej košickej skupiny, ktorá občas nemá vôľu a ochotu rešpektovať Fica, Kaliňáka, Počiatka, Maďariča. Na veľkú otvorenú rebéliu však východniari nemajú dosť síl, lebo šéfovia prešovskej krajskej organizácie Smeru držia Ficovu líniu. O vplyve Pavla Pašku na chod zdravotníctva by vedeli dlho rozprávať do politiky nezapletení lekári vo fakultnej nemocnici v Prešove. Išlo ich rozhodiť od zlosti a bezmocnosti, keď Paška presadil, aby sa jej riaditeľkou stala MUDr. Monika Pažinková. V priebehu niekoľkých mesiacov vymenila takmer všetkých prešovských primárov za lekárov z Košíc. A firmy, v ktorých mal kedysi Paška podiel, mali dokorán otvorené dvere aj do prešovského špitála. Dnes Paškova dáma šéfuje Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Sivá eminencia má skrátka stále svojich ľudí na tých správnych miestach.

Bohatá nevesta

Hoci sa po prevalení škandálu s predraženými CT pre viacero nemocníc stal Pavol Paška pre Fica a celý Smer príťažou, nemôžu ho len tak ľahko poslať do politického dôchodku. Lebo pre Smer urobil neoceniteľné služby. Bol to on, kto vo funkcii podpredsedu strany zodpovedného za vzťahy s ostatnými politickými stranami dotiahol do konca sobáš Smeru s bohatou nevestou – Stranou demokratickej ľavice. A s ňou prišlo do novej ľavicovej strany aj veľké veno. Okrem iného lukratívna budova na Gunduličovej ulici v centre Bratislavy. Na to sa len tak ľahko zabudnúť nedá, a preto Fico nemôže Pašku poslať do politického dôchodku. Hoci pravdupovediac mu k tomu dnes veľa nechýba. Platený funkcionár strany alebo druhý najvyšší ústavný činiteľ štátu, to sa nedá porovnávať.

Bývalý predseda NR SR pravidelne športoval
Bývalý predseda NR SR pravidelne športoval
Zdroj: Archív

Aj preto Fico na výjazdovom zasadnutí vlády v Ubli zmietol zo stola návrh, aby sa novým štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva stal MUDr. Jaroslav Čuha, riaditeľ fakultnej nemocnice v Prešove. Niet pochýb, že Fico tým chcel oslabiť Paškov vplyv a jemu spriaznených firiem na chod verejného zdravotníctva.

Pavol Paška je síce ostrieľaný politický harcovník, ale svoj štít pred novinármi a verejnosťou bráni dosť babrácky. Novinárov bohorovne poučoval, že svoje podnikanie skončil už v roku 2002 pred vstupom do parlamentu. Lenže z klamstva ho usvedčili aj výpisy z obchodného registra. Vo viacerých firmách vlastnil podiely ešte v roku 2008. A vo firme Komed so sídlom v Košiciach bol ešte v minulom týždni dokonca jediným majiteľom. Zisk z tejto firmy prevýšil vlani pred odvedením dane 353-tisíc eur...

Rodina nadovšetko

O svojom vstupe do politiky v minulosti povedal, že to bol kus náhody a kus ambície. Podnikal, ako manažér pracoval pre zahraničné spoločnosti, precestoval celý svet. Pre Prešovský korzár už v roku 2003 povedal, že má dosť na to, aby uspokojil svoje potreby, svoje koníčky, skrátka to, čo má rád. „Aby som zabezpečil rodinu a poskytol svojim deťom všetko, čo im spôsobuje radosť,“ myslel tým manželku Janu, s ktorou má dvoch synov.

Práve rodina je oficiálnym dôvodom, prečo sa rozhodol Pavol Paška na funkciu predsedu Národnej rady abdikovať. V legendárnom románe Maria Puza Krstný otec bos bosov Vito Corleone nedal na rodinu dopustiť. „Chlap, ktorý netrávi čas s rodinou, nikdy nebude pravým mužom,“ znie legendárna hláška, ktorá sa stala známou vďaka rovnomennému filmu, kde si hlavu rodiny zahral Marlon Brando. Rodina je na prvom mieste aj u Pavla Pašku.

Rodina nadovšetko, jej ochrana pred útokmi bola
Rodina nadovšetko, jej ochrana pred útokmi bola
Zdroj: Archív

„Záleží mi na tomto meste, záleží mi na Slovensku a už mám dosť. Preto je tu moja manželka. Nikto mi nebude rozvracať rodinu. Preto oznamujem, že napriek víťazstvu v referende odstúpim z pozície predsedu Národnej rady, lebo chcem, aby Slovensko fungovalo ako normálna krajina, aby politiku nerobilo zopár anarchistov na uliciach,“ vyhlásil Paška v Košiciach počas komunálnych volieb.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia