Počas horúcich letných nocí nepomôže ani počítanie. A tohto roku si ho môžeme do sýtosti vychutnať. Čakajú nás ešte i ďalšie prebdené hodiny?

Ak nemáte klimatizáciu, počas letných horúčav sa miestnosti vášho bytu pomaly menia na mikrovlnku. Stáva sa to najmä vtedy, keď zabudnete cez deň zatvoriť okno a stiahnuť rolety, v dôsledku čoho dnu vnikne horúci vzduch a tým sa nepríjemne zvýši teplota v miestnosti.

Môžete tomu zabrániť tak, že nebudete počas dňa vetrať, necháte si to na večer a noc a stiahnete rolety. Lenže čo v prípade, keď je tropická noc a v byte je stále teplejšie, ako to bolo i v prvý augustový týždeň?

Rekordy nočných teplôt

Meteorológovia za tropickú noc považujú noc, počas ktorej teplota vzduchu neklesne pod 20 °Celzia. Toto leto sme mali tú česť na Slovensku prežiť niekoľko tropických nocí, veď na juhozápade ich bolo viac než dvadsať a nezostalo iba pri 20° Celzia. Napríklad v noci zo štvrtka 3. augusta na piatok namerali na bratislavskej Kolibe 24,8 °Celzia. A nasledujúcu noc bolo na bratislavskom letisku ešte teplejšie, teplota vzduchu neklesla pod 25,2 °Celzia.

Ak by bola takáto teplota počas dňa, mnohí by to považovali za príjemný, nie príliš horúci letný deň, no keďže ide o noc, nie je to bohviečo.

A to sa mnohým odrazilo aj na kvalite spánku. Ideálna teplota miestnosti, v ktorej spíme, by sa totiž mala pohybovať maximálne v intervale 18 až 20 °Celzia.

„Teplota prostredia je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré môžu ovplyvniť ľudský spánok, pretože termoregulácia je silne prepojená s mechanizmom, ktorý reguluje spánok a bdenie. Telesná teplota podobne ako spánok má cirkadiánny rytmus, klesá v priebehu spánku a opakovane sa zvyšuje počas bdelosti. Za fyziologických okolností pri zaspávaní dochádza k zníženiu telesnej teploty, a to najmä vplyvom periférneho prekrvenia kože,“ vysvetľuje MUDr. Mária Tormášiová, PhD. z ambulancie pre poruchy spánku a bdenia Neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Ak je totiž človek vystavený teplu alebo aj chladu, dochádza k zvýšeniu bdelosti a zhoršeniu spánku.

„Aj pokles teploty spôsobuje nespavosť, no neovplyvňuje spánkové štádiá tak ako horúčavy. Počas fyziologického spánku dochádza ku kolísaniu telesnej teploty v jednotlivých spánkových štádiách. V tzv. REM spánku je termoregulácia znížená a telesná teplota je ovplyvňovaná teplotou prostredia, zobudíme sa napríklad na pocit chladu alebo naopak, v horúčave odkopávame prikrývku. Vplyv zvýšeného tepelného zaťaženia na štádiá spánku a termoreguláciu je predmetom ďalších výskumov,“ upozorňuje.

Možné následky

Ak je v miestnosti teplota vyššia, ako by mala byť, zvyšuje sa prekrvenie kože a periférna telesná teplota, čo zhoršuje zaspávanie. Isto to poznáte – aj keď konečne zaspíte, spíte ako „na vode“, neraz sa uprostred noci zobudíte a ste hore až do rána.

Ak ide o jednu horúcu noc, nič by sa nestalo, no ak ich je niekoľko za sebou, je problém. „Narušený nočný spánok má vplyv na denné aktivity, zvyšuje sa únava počas dňa, dochádza k poklesu nálady, objavuje sa podráždenosť, poruchy koncentrácie. Ide o prechodnú poruchu spánku, ktorá sa normalizuje úpravou nepriaznivých faktorov prostredia. Niekedy však aj táto prechodná nespavosť môže prejsť do chronickej nespavosti. Horúčavy môžu zhoršovať už existujúce poruchy spánku, a to nielen nespavosť. Najmä u pacientov, ktorí trpia nadmernou dennou spavosťou, sa zvýrazňujú prejavy ospalosti počas dňa,“ pokračuje.

Vetrajte v noci

V mnohých „teplých“ krajinách mávajú popoludňajšiu siestu, o čom môžu Slováci počas horúcich letných dní iba snívať. Máloktorý zamestnaný jedinec si totiž môže popoludní na chvíľku pospať, a tak sú mnohí po vlne horúcich nocí ako zombie.

Pokiaľ ide o spánok počas dňa, tento nikdy úplne nenahradí nočný. Veď sa vraví, že stratenú noc nedospíte nikdy. No nejaká tá hodinka cez deň i tak pomôže, pozor však, aby sa denné vyspávanie nestalo koníčkom! To by takýto „netopier“ mohol skončiť v spánkovom laboratóriu.

Pred spaním „vo vlastnej šťave“ počas horúcich letných nocí vás môže zachrániť klimatizácia. Ak ju nemáte, zostávajú iba finty v podobe mokrých uterákov, osvedčené je vraj aj ochladenie posteľnej bielizne. Účinná je i vlažná sprcha, dostatok tekutín, vynechanie ťažkých jedál najmä vo večerných hodinách, ako aj povzbudzujúcich nápojov či alkoholu.

Po úmorných horúčavách zo začiatku augusta prišlo príjemné ochladenie, no meteorológovia ešte nejaké tie tridsiatky očakávajú.

„Určite sa tropické noci u nás ešte objavia, aj keď to už bude potrebovať viac súhry v prúdení vzduchu. V auguste sú už totiž noci dlhšie a teplota má šancu klesnúť. Bude teda potrebný veľmi teplý vzduch, ktorý ju v noci udrží aspoň na 20 °C. Ešte sa k nám vrátia mimoriadne teplé dni, ktorých teplota bude atakovať dlhodobé teplotné rekordy. Častejšie sa však objavia aj prehánky, búrky, lokálne aj intenzívne, ktoré schladia vzduch a umožnia nám nadýchnuť sa a v noci si pospať,“ tvrdí meteorologička Miriam Jarošová.

Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Úzky, ale útulný. Viete si predstaviť bývanie v takomto unikátnom domčeku?

Populárne články
HELENA KRAJČIOVÁ je talentovaná herečka, speváčka a krásna žena. Aj keď podľa jej slov výzor nebol nikdy pre ňu profesionálna „karta“ do hry.

Mám rada nové začiatky: Helena Krajčiová o materstve aj o túžbe po osobnom kuchárovi

Výroba a údržba krojov je náročná činnosť, ktorá stojí veľa peňazí.

Folklór na výslní? Dýcha na nás na každom rohu, niektoré súbory však bojujú o prežitie. Prečo?

Vtipy zo Života

Začnite týždeň s úsmevom :) Pobavte sa s nami na tých najlepších vtipoch zo Života

Ilustračné foto.Sponzorované

Zjednodušte si splácanie s refinancovaním

Ilustračná snímka

Zomrel tvorca LEGO panáčika. Ikonickou figúrkou vdýchol život stavebniciam

Ilustračná snímka

Počujú slony prichádzať dážď?

Zobraziť viac
Diskusia