Reportáže

Pracujú na určitý čas a dostanú štedré odstupné. Politikov sme sa pýtali na ich postavenie

20.2. 2020 10:52
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Archív NMH
Reportáže

Pracujú na určitý čas a dostanú štedré odstupné. Politikov sme sa pýtali na ich postavenie

20.2. 2020 10:52
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Archív NMH

Spolu 150 POSLANCOV Národnej rady SR rozhoduje o osude našej krajiny. Na ich postavenie sa pýtame politických strán a hnutí v treťom kole našej ankety.

Ich odpovede hodnotí slovenský politológ a vysokoškolský pedagóg, dekan Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík.

Otázky: 

  1. Niektorí poslanci Národnej rady SR zastávajú viacero funkcií. Sú primátormi alebo aj poslancami v samosprávnych krajoch. Stíhajú vykonávať svoju prácu na sto percent?
  2. Treba obmedziť alebo naopak zvýšiť počet poslancov v národnej rade? A čo neaktívni poslanci, sankcionovali by ste ich?
  3. Odchádzajúci poslanci Národnej rady SR dostanú najvyššie odstupné vo výške 9-tisíc eur. Nie je to priveľa?

SMER-SD, Robert Fico, predseda strany:

1. Ak je poslanec NR SR zároveň primátorom alebo starostom, má lepší prehľad o tom, ako funguje samospráva a život bežných ľudí v regiónoch. Takýto poslanec dokáže priniesť do NR SR iný pohľad na potreby občanov SR.

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

2. Podľa nášho názoru je počet poslancov NR SR adekvátny počtu obyvateľov Slovenska. Podobný pomer majú aj iné štáty Európy či sveta.

3. Bez odpovede.

Názor politológa:
Zástupcovia strany SMER-SD odpovedali jasne a stručne, paradoxne bez ambície zamiešať do svojej odpovede obvyklú dávku populizmu. Politici so skúsenosťou v komunálnej alebo regionálnej politike by mali skutočne vedieť zužitkovať svojej skúsenosti v politike na národnej úrovni. Otázne je, do akej miery pri takomto systéme dokážu eliminovať stranícky klientelizmus. Pretože práve SMER sa počas svojich troch vládnucich období nedokázal vyhnúť podozreniu, že niektorým obciam, na čele ktorých stál alebo stále stojí nejaký ich poslanec, finančne pomáhal viac ako obciam so starostami z iných politických strán. A preto je pre Slovensko 21. storočia úplne typické, že zatiaľ čo jedna obec sa pýši dreveným orlojom, v inej dodnes nemajú ľudia kanalizáciu.

ĽS Naše Slovensko, Martin Beluský, podpredseda:

1. Pokiaľ sa politik venuje svojej práci poctivo, môže mať vykonávanie takýchto funkcií synergický efekt a v konečnom dôsledku má politik väčší prehľad a prichádza s lepšími návrhmi. V súčasnosti zákon pri vykonávaní viacerých funkcií skracuje odmenu za ďalšiu funkciu na minimálnu mzdu, s čím súhlasíme. Poslanci v NR SR by nemali vykonávať svoju prácu samostatne, ale v poslaneckých kluboch, čiže tímovo.

Martin Beluský
Martin Beluský
Zdroj: Martin Domok

2. ĽS Naše Slovensko navrhuje znížiť počet poslancov na 100, čím by sa zefektívnila práca, bola by ľahšia kontrola a pre Slovensko by to úplne stačilo. Neaktívnych poslancov by mali sankcionovať voliči v ďalších voľbách.

3. Až trikrát sme navrhovali, aby sa platy politikov odvíjali nie od priemernej, ale od minimálnej mzdy. Zároveň sme navrhovali zrušiť odstupné. Každý politik si musí byť vedomý toho, že funkciu má len na čas určitý, a musí sa vedieť na to pripraviť.

Názor politológa:
Znižovať počet poslancov zo 150 na 100 je určite vhodná otázka do diskusie, otázne však ostáva, či tento postoj extrémistov nie je len obyčajným populizmom. Extrémisti totiž kedysi navrhovali zrušenie štátneho financovania politických strán, ale po vstupe do parlamentu si na štátne dotácie zrejme tak rýchlo zvykli, že na presadenie svojho nápadu nevyvinuli nejakú extra iniciatívu. Vyrušuje ma však ich nápad, aby poslanci vykonávali prácu tímovo a nie samostatne. Bez ohľadu na to, že poslanci sú zvolení do parlamentu na kandidátkach politických strán, podľa Ústavy Slovenskej republiky svoj mandát stále vykonávajú výlučne podľa svojho vlastného, teda individuálneho vedomia a svedomia.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Yuri Vinogradov (53)

Zmŕtvychvstanie či odtlačok z odseknutého palca na odomknutie smartfónu sú bizarné... ale toto?

Populárne články
Výhľad z najvyššieho bodu ostrova Ahtamar na kostol.

Pod Bájnym Araratom: Turecko, to nie sú len hotely, ale aj krásna príroda a výborná kuchyňa

Ilustračná snímka

Žena ma podviedla. Spôsob, akým som na to prišiel, je neuveriťelný. Bol som tam!

Daniela je stále sexi kosť.

Daniela Peštová dráždi aj tesne pred päťdesiatkou: Opäť je anjelikom Victoria's Secret

Ľudia na celom svete sa zásobujú. Obávajú sa najhoršieho, a to, že pre koronavírus sa znemožní distribúcia potravín.

Obetujú sa kvôli nám: Predavačky riskujú zdravie, čomu musia denne čeliť?

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie na prelome marca a apríla?

Zemiakové lupienky sú nezdravé. Je to pravda?

Sú zemiakové lupienky nezdravé?

Zobraziť viac
Diskusia