Zachované pozostatky mocnej ríše, o kus ďalej mrakodrapy, malý ázijský Paríž, krásne pláže či strašidelný vodný park uprostred džungle. Stredný Vietnam ponúka kokteil zážitkov, na ktoré len tak skoro nezabudnete.

Cestovateľské dobrodružstvo začíname v Da Nangu, najväčšom meste tejto časti juhoázijskej krajiny s populáciou presahujúcou milión obyvateľov a zároveň najznámejšej prístavnej metropole celého Vietnamu.

Toto moderné mesto obklopujú kopce, no známe je predovšetkým svojimi nádhernými plážami, za ktorými prichádzajú nielen domáci turisti. V kontraste s neďalekým historickým mestečkom Hoi An a o niečo vzdialenejším Hue, ktoré bolo kedysi hlavným mestom, pôsobí Da Nang dojmom, akoby ani nebol v rovnakej krajine.

Na otočku do Francúzska

Práve Da Nang bude základňou celého nášho pobytu. Na letisku objednávame auto cez mobilnú aplikáciu Grab a spoznávame príjemného chlapíka, ktorý sa nám sám ponúkol, že sa môže stať naším osobným šoférom za výhodnú cenu!

Takáto ponuka sa, samozrejme, neodmieta. Využívame ju hneď ráno v nasledujúci deň, keď smerujeme do Ba Na Hills, horského strediska v nadmorskej výške presahujúcej 1 500 metrov. Tá sa odráža aj na teplote a ponúka príjemné schladenie v porovnaní s horúcimi plážami.

Mrakodrapy moderného Da Nangu pôsobia v kontraste s historickými pamiatkami stredného Vietnamu ako z iného sveta.
Mrakodrapy moderného Da Nangu pôsobia v kontraste s historickými pamiatkami stredného Vietnamu ako z iného sveta.
Zdroj: Lukáš Budín

Na vrchu sa nachádza dedinka nesúca sa v štýle francúzskej architektúry a obohacuje ju niekoľko zaujímavých atrakcií ako horská dráha alebo zábavný park, čo ocenia najmä mladší návštevníci. Stoja tam kostoly, knižnice, múzeá či dokonca zámky, ktoré vyzerajú ako vystrihnuté z historických uličiek Paríža.

V miestnych reštauráciách si dokonca môžete pochutnať na špecialitách alebo vínach importovaných priamo z Francúzska. Na svoje si prídu predovšetkým ázijskí turisti, pre ktorých je Európa poriadne ďaleko.

Najdlhšia lanovka a ohnivý most

Jediným spôsobom, ako sa do strediska dostať, je jedna z troch jednolanových lanoviek. Tá najdlhšia z nich drží zároveň prvenstvo v tejto kategórii na celom svete. Meria neuveriteľných 5 801 metrov a počas viac ako 20-minútovej jazdy sa nám zo všetkých strán otvárajú naozaj parádne výhľady.

Najnovšou atrakciou Ba Na Hills je Zlatý most, ktorý sa stal okamžite po otvorení ikonou celej oblasti. Most „držia“ obrovské kamenné ruky, čo z neho robí naozaj jedinečnú atrakciu, a okrem toho ponúka nádherný výhľad na krajinu.

Po dlhom, „uchodenom“ dni sa vraciame do mesta a volíme relax v podobe masáže nôh, ktorá nám dodáva energiu na večernú prechádzku k Dračiemu mostu. Aj keď cez rieku Han vedie viacero krásnych spojníc medzi dvoma časťami Da Nangu, most v tvare oranžového draka je predsa len najznámejší.

Zlatý most v Ba Na Hills, ktorý „držia“ obrovské kamenné ruky.
Zlatý most v Ba Na Hills, ktorý „držia“ obrovské kamenné ruky.
Zdroj: Lukáš Budín

Pomocou LED svetiel v noci mení farby a každú sobotu a nedeľu o deviatej večer dokonca chrlí z papule oheň. Túto udalosť ľudia sledujú z pouličných stánkov s občerstvením pri popíjaní šťavy z čerstvých kokosových orechov alebo tropického nápoja z lisovanej cukrovej trstiny, ktorý je veľmi populárny v celom Vietname.

Hrobka cisárskeho „superotca“

O ôsmej ráno nás pred hotelom čaká šofér a vyrážame na dvojhodinovú jazdu do cisárskeho Hue.

Bývalé hlavné mesto Vietnamu je známe svojimi historickými pamiatkami, vďaka ktorým mu právom patrí miesto na Zozname svetového dedičstva UNESCO. V meste a okolí sa nachádzajú desiatky budhistických chrámov, palácov a hrobiek cisárov z rôznych dynastií vládnucich kedysi krajine.

Veľmi zaujímavá a istým spôsobom ovplyvnená francúzskou architektúrou je hrobka predposledného cisára Khaia Dinha, ktorý za svoje blízke vzťahy a spoluprácu s francúzskou vládou nebol medzi domácimi veľmi obľúbený.

Najväčšou hrobkou sa pýši druhý cisár dynastie Nguyen menom Minh Mang, ktorý splodil spolu 142 detí so 43 rôznymi ženami a v podobnom tempe pokračovali aj jeho synovia. Jeho hrobku ohraničuje vysoký múr a celkovo ju tvorí až okolo 40 stavieb.

Cestou k hlavnej dominante historického Hue míňame množstvo ďalších chrámov a pamiatok, medzi najznámejšie z nich patrí sedemposchodová pagoda nebeskej dámy Thien Mu.

Vysvietený Dračí most v plnej paráde.
Vysvietený Dračí most v plnej paráde.
Zdroj: Lukáš Budín

Konečne prichádzame k pýche stredného Vietnamu, do pôvodného cisárskeho mesta – citadely. Keďže vstup na toto miesto bol v minulosti povolený len členom kráľovských rodín alebo osobám so špeciálnym povolením, nazýva sa aj „zakázaným mestom“.

Citadela je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a ide v podstate o mesto v meste ohraničené takmer sedemmetrovými múrmi a riekou. V minulosti tu stálo okolo 150 palácov a budov. Veľkú časť zničila vojna, no v súčasnosti prebiehajú renovácie, ktoré sa snažia vrátiť tento jedinečný historický areál do pôvodnej podoby.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
V seriáli Horná Dolná exceluje po boku Petry Polnišovej ako Juraj Brmbalík.

Dano Heriban odolával ponukám televízií až 10 rokov. Prečo tak dlho váhal?

Bývalí spolužiaci urobili niečo, čo ich bude navždy spájať.

Hrdinský skutok školákov: Z horiacej budovy pomohli zachrániť desiatky detí

Ilustračná snímka

Na Slovensko mieri svetlo z Betlehema. Symbol lásky a nádeje prinesú skauti

Obezita prináša zhoršenú kvalitu života.

Najrozšírenejšie metabolické ochorenie zabíja viac ľudí než podvýživa! Ako sa vyhnúť obezite?

Ilustračná snímka

Chobotnica menila farby počas spánku. Snívalo sa jej?

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac
Diskusia