Strážnikov biznis

Asi desať kilometrov juhozápadne od Hue leží zábavný a vodný park Ho Thuy Tien. Vybudovali ho na jazere v džungli a pôsobí strašidelne, keďže je už niekoľko rokov opustený. Vstup do jeho útrob je prísne zakázaný, jediná príjazdová cesta je zablokovaná a navyše strážená.

Po príchode k bráne nám dával strážnik jasne najavo, že dovnútra sa nedostaneme, a prstom ukazoval na cestu späť. Keď som však vystúpil z auta a vylovil som z vrecka zopár tisícok dongov, rýchlo zmenil prístup a ukázal nám aj „ilegálnu“ cestu pralesom.

Hlavné námestie v Ba Na Hills.
Hlavné námestie v Ba Na Hills.
Zdroj: Lukáš Budín

Po desaťminútovej prechádzke džungľou prichádzame do parku a zisťujeme, že strážnik z toho má celkom slušný biznis. Stretávame desiatky zahraničných návštevníkov a niekoľko Vietnamcov si tam dokonca otvorilo stánok s občerstvením. Všetko ostalo v pôvodnom stave a miestami to vyzerá tak, akoby ľudia boli park opustili v rýchlosti a utiekli pred nejakou apokalypsou.

Najväčšou atrakciou je obrovský drak priamo v jazere, ku ktorému vedú chodníky z oboch brehov. V útrobách draka bolo akvárium s exotickými rybami a morskými živočíchmi, dnes sú tam už len sprejom pomaľované steny a rozbité sklo.

Dračím telom sa vinie na pohľad nebezpečné schodisko vedúce až do papule, z ktorej môžete vychutnať panoramatický výhľad na celý park. Ako sa vraví, príroda si rýchlo berie svoje späť. Najviditeľnejšie je to na toboganoch, ktoré obrástla zeleň a takmer úplne ich pohltila džungľa.

Park je aj domovom divokých zvierat. Až donedávna boli medzi nimi údajne aj tri krokodíly, tie však presunuli do chránenej rezervácie.

Očarujúca hranica

Moderný Da Nang a historické Hue od seba delí približne 100-kilometrová vzdialenosť a vysoké hory. Tieto prekážky možno prekonať hneď dvoma spôsobmi: dlhým tunelom alebo jednou z najkrajších ciest Vietnamu, vyše 20-kilometrovým horským priechodom Hai Van Pass. Druhá možnosť je za predpokladu, že práve nešoférujete kamión, rozhodne lepšia voľba.

Tento horský priechod má za sebou bohatú históriu a mnohí ho považujú za hranicu medzi južným a severným Vietnamom – dvomi oblasťami jednej krajiny, ktoré sa od seba v mnohých stránkach veľmi odlišujú.

Po výdatných raňajkách v hoteli smerujú naše kroky do miestnej požičovne motoriek, a keďže nechceme nechať nič na náhodu, vyberáme si tú najlepšiu „mašinu“ na celodenný výlet do kopcov.

Hai Van Pass je kvalitná cesta prvej triedy a ponúka neskutočné výhľady na krajinu, oceán, prázdne pláže či rybárske dediny pozdĺž celej trasy. Vďaka časovo výhodnejšiemu tunelu, ktorý využívajú takmer všetky autá, nákladiaky a autobusy, je tu minimálna premávka. Pridáva to nielen na atraktivite, ale najmä na bezpečnosti, čím sa tento horský priechod stáva absolútnym rajom pre motocyklistov.

Na vrchole stojí akási zrúcanina a k dispozícii je aj niekoľko malých podnikov s občerstvením v podobe kávy, ovocia či alkoholických a nealkoholických nápojov. Deň zakončujeme večerou v jednej z tisícok plážových reštaurácií v podobe čerstvej grilovanej ryby.

Podobizeň cisára Khaia Dinha.
Podobizeň cisára Khaia Dinha.
Zdroj: Lukáš Budín

Pani Budhová

Oddych na pláži je neoddeliteľnou súčasťou každej dovolenky pri mori. Na bezpečnosť okolo nej a celého mesta dozerá 67-metrová socha ženského Budhu. Jej veľkosť je porovnateľná s 30-poschodovou budovou, pričom ide o najvyššiu podobizeň ženského Budhu v celom Vietname.

Tvorí dominantu pagody Linh Ung, budhistického chrámového komplexu, ktorý sa nachádza na kopci polostrova Son Tra. Opäť raz využívame služby verného šoféra na krátky výlet k strážkyni tejto modernej metropoly, odkiaľ podvečer smerujeme priamo do mestečka Hoi An, vysvieteného lampiónmi.

Po relaxačnom dni strávenom na jednej z pláží je pred nami posledná méta stredného Vietnamu. Svietiace a malebné historické mestečko leží necelých 30 kilometrov od Da Nangu a je domovom 120-tisíc obyvateľov.

Podobne ako citadela v Hue má staré mesto Hoi An svoje miesto v Zozname svetového dedičstva UNESCO ako dobre zachovalý exemplár obchodného prístavu juhovýchodnej Ázie z 15. až 19. storočia.

Pre svoju bohatú obchodnú históriu je tu badateľný veľký vplyv kultúry a architektúry z rôznych krajín Ázie či dokonca Európy. Svedčí o tom aj samotný symbol mesta – japonský most.

Napodobenina parížskeho ateliéru Gepetto na vietnamský spôsob.
Napodobenina parížskeho ateliéru Gepetto na vietnamský spôsob.
Zdroj: Lukáš Budín

Hoi An bolo v minulosti prosperujúce obchodné centrum, z čoho vďaka dnešnému turizmu ťaží aj v súčasnosti. Remeselná výroba ako rezbárstvo, krajčírstvo, keramika či výroba lampiónov je populárnym turistickým lákadlom a na túto tematiku by ste tu našli hneď niekoľko múzeí.

Tie striedajú desiatky butikov a krajčírstiev plných prekrásnych hodvábnych odevov. Vo všeobecnosti sa návštevy historických uličiek oplatia v hodinách po západe slnka, keď sa mestečko ponorí do tmy.

Práve vtedy sa rozsvietia lampióny, ktoré mu dodávajú jedinečnú svietiacu atmosféru. Pokojnú prechádzku môžete obohatiť o plavbu malou rybárskou loďkou po rieke Thu Bon, takisto posiatej stovkami lampiónov.

Stredný Vietnam

Je oproti severu alebo juhu krajiny stále menej dotknutý turizmom. Pritom je tam mnoho zaujímavých miest, kultúrnych pamiatok, panenských pláží a prírodných krás. Z historického hľadiska ide o významný región, v staroveku sa tam totiž rozkladala mocná ríša Čampa. Toto hinduistické kráľovstvo národa Čampov existovalo na území stredného a južného Vietnamu od 2. až do 19. storočia.

 

Milovníci histórie si rozhodne prídu na svoje, vychutnať však možno aj úplne iné zážitky. Napríklad na jednom z ôsmich malých koralových ostrovov Cham, raji potápačov, alebo na ostrove Ly Son, ktorý je známy obrovskými cesnakovými poľami či najväčšou jaskyňou na svete Son Doong zapísanou do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Čo sa týka počasia, najvhodnejšie obdobie na návštevu centrálneho Vietnamu je od februára do mája.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
Obrazy apokalypsy: V prešovskom paneláku to vyzerá ako po bombardovaní, byty sú zničené na nepoznanie, dom budú musieť zbúrať.

Podobnosť, z ktorej mrazí. Prešov zažil už druhý výbuch plynu s tragickými následkami

Táňa si zahrala jednu z hlavných postáv v romantickej vianočnej komédii Šťastný nový rok. Nakrúcanie pre ňu bolo rozprávkové najmä po vyčerpávajúcej práci na seriáli Bez vedomia z produkcie HBO.

Dojímavé vyznanie: Herečka Táňa Pauhofová o tom, čo miluje cez Vianoce

Martina sa odmietla zmieriť s tým, že na pracovnom trhu nie sú žiadaní skúsení ľudia.

Po štyridsiatke bez práce? Martina sa odmieta zmieriť s tým, že skúsení ľudia nie sú žiadaní

Phil Collins s bývalou manželkou Orianne.

Útrapy Phila Collinsa: Dlhý chorobopis a nadmerné pitie alkoholu

Ilustračné foto.Sponzorované

5 tipov ako sa vyhnúť predvianočnému stresu

Pepek námorník

Mal Pepek námorník veľké svaly vďaka špenátu?

Zobraziť viac
Diskusia