V sovietskom duchu

Ako hlavné politické centrum krajiny je Havana domovom vládnych budov a verejných námestí, na ktorých sa uskutočnili zásadné historické udalosti formujúce nedávnu históriu krajiny. Od mohutných kamenných pevností z koloniálnych čias, ktoré postavila španielska koruna na ochranu svojho majetku v Novom svete, až po bohaté stavby z prvej polovice 20. storočia, postavené kvôli predvádzaniu prosperity Kuby po vyhlásení nezávislosti od Španielska, zahŕňa kubánska architektúra nádherné príklady niektorých z najdôležitejších štýlov vrátane baroka a art déca. Zoznam budov, ktoré nenavštíviť by bolo považované za hriech, zahŕňa krásne kostoly, palácové domy, bývalé vládne budovy a honosné námestia.

Keďže Kuba bola dlhoročným spojencom Sovietskeho zväzu, ešte aj v súčasnosti sa po celej krajine nachádza veľa sovietskych pozostatkov z minulého storočia. Učebnicovým príkladom je bývalé Veľvyslanectvo ZSSR v Havane, dnes slúžiace ako Veľvyslanectvo Ruskej federácie, ktoré je jednou z architektonických pamiatok mesta. Ďalej by sme našli bary a reštaurácie so sovietskym interiérom, témami a nádychom, ako sú napríklad populárne a vyhľadávané Nazdarovie alebo Tabarish. Samozrejme, väčšina budov je postavená v španielskom koloniálnom štýle, keďže Kubu kolonizovali Španieli.

FOTOGRAFIE Z HORÚCEJ HAVANY NÁJDETE V GALÉRII

Oddaní revolúcii, oddaní kultúre

Havana dýcha neopísateľnou atmosférou. Ponúka prechádzky zúženými ulicami starého mesta medzi starými budovami v koloniálnom štýle a pod šatami visiacimi vysoko nad vašimi hlavami. Ľudia komunikujú, smejú sa, majú široké úsmevy na plných perách, tancujú všelijaké latino tance. Deti šantia v uliciach, pomáhajú rodičom, vysedávajú v uniformách v škole alebo hrajú futbal na ulici. Kubánske deti sa skrátka nenudia a nepotrebujú ani internet ako naše slovenské deti.

Taxíkmi v Havane nie sú len autá. Tento taxikár čaká na zákazníkov na vlastnoručne skonštruovanom bicykli na prepravu dvoch až troch ľudí.
Taxíkmi v Havane nie sú len autá. Tento taxikár čaká na zákazníkov na vlastnoručne skonštruovanom bicykli na prepravu dvoch až troch ľudí.
Zdroj: Michal Hertlík

Taxikári v autách, na bicykloch alebo motorkách čakajú na zákazníkov. Staré autá sa opravujú alebo farbia. Pouličné psy, ktoré sú nepríjemné nielen pre domácich, ale hlavne pre turistov, behajú všade naokolo. Rána v Havane sú zvyčajne plné spoločenských zhromaždení, stretnutí so susedmi, všetko naberá na obrátkach a veci majú rýchly spád. Farmár tlačí svoj mobilný trh cez ulicu, pričom zdraví ľudí a predáva čerstvé produkty v centrálnej Havane.

Muž oblečený v tradičnej kubánskej košeli guayabera stojí pred svojím obchodíkom počas rušného predpoludnia. Veľa miestnych predajcov predáva umelecké diela zobrazujúce klasické havanské staré autá, všadeprítomné na Kube, a takisto aj typické symboly Ostrova slobody, ako je napríklad Fidel Castro, Che Guevara, červená hviezda, revolučné gestá a ďalšie. Oddanosť kubánskej revolúcii a kultúre cítiť na každom rohu a turista s tým musí dopredu počítať.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Pohľad na mesto z vrchu Skalka.

Zelené a priemyselné: Liptovský Hrádok je najmenšie, ale významné mesto v regióne

Za bicími mu to ide rovnako dobre ako v škole s deťmi.

Učiteľa náboženstva baví tvrdá hudba: Nie všetky texty sú s kostolným poriadkom

Populárny bulharský festival má dlhoročnú tradíciu.

Na ružiach ustlané: Objavte BULHARSKÉ ZLATO v podobe voňavých lupeňov

Ilustračné foto.Sponzorované

Toto je ideálny vek, v ktorom vaše zdravie ocení kúpele

Čo tak stretnúť na najvyššom poschodí budovy uprostred Bratislavy medveďa?

Poklady z múzea: Starostlivosť o zbierky, to nie je len oprašovanie vypchatých exponátov

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia