Temperamentní ľudia, panenské pláže, koloniálna architektúra a k tomu nekonečná zábava s výbornou kuchyňou. To všetko zahalené do komunistického nádychu. Nečakajte na zajtra a vyrazte na Kubu zažiť dobrodružstvo života.

Havana nie je obyčajné mesto. Ako výsledok jedinečnej kombinácie kolonizačných procesov, migračných tokov, umeleckých a politických hnutí vyniká v Latinskej Amerike a vo svete ako veľmi zvláštne miesto. Ak máte radi dovolenku, ktorá zahŕňa trochu histórie, umenia, prírodnej krajiny, množstvo príležitostí na relaxáciu, zabudnutie na moderný svet a každodenné povinnosti, tu je hneď niekoľko dôvodov, prečo navštíviť kubánsku metropolu.

Na Kube je všadeprítomný ohromujúci pulz života, hudba a teplo prenikajú do prostredia, a to napriek životným ťažkostiam a politickej situácii, ktoré bzučia pod povrchom. Duch kubánskeho ľudu, ktorého oduševnený smäd po živote je naozaj inšpiratívny, na mne zanechal najväčší dojem nielen po návšteve Havany, ale aj celej krajiny.

Havana

Po španielsky La Habana je hlavné a zároveň najväčšie mesto, provincia, hlavný prístav a obchodné centrum Kuby.

Populáciu Havany tvorí niečo vyše 2,1 milióna obyvateľov a zaberá celkovo 781,58 km2, čo z nej robí najväčšie mesto oblasti, najľudnatejšie mesto a štvrtú najväčšiu metropolitnú oblasť v celom Karibiku. Geograficky sa nachádza na severozápade krajiny a obmýva ju Karibské more. Havanu založili Španieli v 16. storočí a vďaka strategickej polohe slúžila ako odrazový mostík pre španielske dobývanie Ameriky aj ako križovatka medzi Starým a Novým svetom. Súčasnú Havanu možno v zásade opísať ako tri mestá v jednom: Stará Havana, štvrť Vedado a novšie prímestské štvrte. Neopísateľná nádhera historického centra sa zaslúžila o to, že v roku 1982 ho vyhlásili za pamiatku UNESCO. V 20. storočí bola Havana hlavným ťažiskom kubánskej revolúcie Fidela Castra a jeho spojencov. Dnes patrí medzi jedno z najnavštevovanejších miest nielen na Kube či v Latinskej Amerike, ale na celom svete.

Chudoba, hudba a radosť

Preto je Havana jedným z najzaujímavejších miest, ktoré som v posledných rokoch navštívil. Aj keď čas bol príliš krátky, miloval som mesto a jeho kontrast: rozpadajúce sa domy a krásne zrekonštruované budovy, chudoba ľudí a život v uliciach plný hudby a radosti. Cítil som, akoby minulosť, súčasnosť a budúcnosť koexistovali spôsobom, ktorý je viac harmonický než konfliktný a ktorý v meste vytvára zázračnú symbiózu, akú som zatiaľ nezažil nikde inde vo svete.

V nadväznosti na historické rozhodnutie prezidenta Obamu o obnovení diplomatických vzťahov medzi USA a Kubou, ako aj večný odchod Fidela Castra a tie cunami turistov, ktorí sa na Ostrov slobody začali valiť, stojí krajina nad priepasťou najväčšej zmeny. Cestovný ruch síce začal meniť ostrov, ale to vôbec nemá vplyv na životaschopnosť obyvateľov a autentickosť kubánskeho života v uliciach Havany. Kuba sa čoraz viac liberalizuje, je to bezpečná krajina a nie je dôvod obávať sa do nej vycestovať a začať ju objavovať po svojom. Počas cesty stretnete ďalších cestovateľov a vaše dobrodružstvo bude razom ešte veselšie. Veď ste predsa na Kube – v najspontánnejšej krajine sveta.

FOTOGRAFIE Z HORÚCEJ HAVANY NÁJDETE V GALÉRII

Vynoviť? Neprípustné...

Okrem miestnych ľudí každého návštevníka Havany dostanú do úžasu tamojšie budovy, rozpadajúce sa pod vplyvom rôznych faktorov: soľného spreja, vlhkosti, premenlivého počasia a nadmernej populácie. Paradoxne, musím povedať, že keby všetky chátrajúce budovy dali do poriadku a zrekonštruovali na moderný štýl, Havana by razom prestala byť tou Havanou, ktorú svet pozná.

Skrátka by stratila svoje čaro. Podľa môjho názoru ide o jedno z mála miest na svete, ktoré by nemali nikdy prerobiť ani vynoviť. Z normálneho uhla pohľadu je to zlé, ale na druhej strane, hovoríme o Havane, takže v tomto prípade by sa naozaj mohla spraviť výnimka. Mnoho turistov ženie do mesta práve myšlienka na tieto pestrofarebné zničené budovy.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia