Pred 130 rokmi odišiel do večných lovísk muž, ktorého meno desilo celú Ameriku. Príbeh Sediaceho býka je o odvahe, nezlomnej vôli a odhodlaní brániť práva svojho ľudu.

Nečakané víťazstvo Dakotov vedených Šialeným koňom nad armádami generálov Crooka a Reynoldsa posilnilo sebavedomie pôvodných obyvateľov Ameriky a presvedčilo ich, že súkmeňovci, ktorí tvrdili, že Američania sú neporaziteľní, nemali pravdu. Vďaka víťazstvu stúpla autorita náčelníka Šialeného koňa, ktorého si teraz mnohí želali za najvyššieho náčelníka spojených dakotských kmeňov.

V celom jeho kmeni nebolo jediného bojovníka, ktorý by sotva tridsaťročného náčelníka predstihol vo vojenských skúsenostiach, v strategických schopnostiach a vo veliteľskej autorite. Medzi zjednotenými dakotskými kmeňmi bol iba jeden bojovník, ktorého Dakotovia v tomto kľúčovom období svojej histórie milovali a poslúchali viac ako Šialeného koňa. Volal sa Sediaci býk.

˃˃˃ Fotografie legendárneho Sediaceho býka nájdete v galérii. ˂˂˂

Pomalý

Tento bojovník, stratég, vizionár a schopný diplomat sa narodil v marci 1831 v tábore najbojovnejšieho kmeňa tetonských Dakotov – Hunkpapov. Chlapec však meno, ktoré ho preslávilo po celom svete, nenosil od narodenia. Prvé roky života ho nazývali Skákajúcim jazvecom. Neskôr pre svoju rozvážnu a pokojnú povahu dostal prezývku Hunkesni – Pomalý. Neskoršie meno, ktoré všade vzbudzovalo úctu, obavy i nenávisť, si vyslúžil vďaka príhode, ktorá sa odohrala v roku 1845.

Pomalý mal len štrnásť rokov, keď počas lúpežnej výpravy zabil sekerou nepriateľského bojovníka. Od tej chvíle sa zaradil medzi dospelých mužov a na počesť tejto významnej udalosti mu jeho otec daroval svoje vlastné meno – Tatanka Yotanka. Od toho času sa stal mladík dôležitou súčasťou mnohých bojových výprav a víťazstvami v nich si budoval úctu a uznanie medzi svojim ľudom. Spočiatku sa jeho bojové aktivity sústreďovali hlavne na výpravy proti nepriateľským kmeňom, až neskôr sa zameral na boj proti belochom, ktorý bol pre Dakotov neobľúbenou nutnosťou.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Boháči šoubiznisu: Medzi hercami vedú fešáci. Koľko zarába Tomáš Maštalír či Monika Hilmerová?

Populárne články
Spevák a skladateľ Miroslav Žbirka počas koncertu 40 rokov na scéne.

Dcéru nevidel sedem mesiacov: Hity MIRA ŽBIRKU poznajú všetci, jeho skutočný život len málokto

Ilustračná snímka

Dovolenka na Slovensku? Rozhodne áno! Týchto 10 miest stojí za návštevu. Spoznáte ich?

Kveta Horváthová

Chráni svoju rodinu: Kveta Horváthová prezradila, kde sú hranice jej súkromia

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie na prelome mája a júna?

Pre zdravotné problémy bola testovaná na koronavírus.

Trápi ju samota: Herečka Eva Rysová sa s odchodom rodiny do Kanady nezmierila

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia