Posielali ste v poslednom čase pohľadnicu či list? Alebo ste už zabudli, ako chutí poštová známka? To nič, pretože na budúci rok by mali byť v predaji aj ochutené.

Esemesky, e-maily, skype, chat, sociálne siete, pri týchto slovách možno niektorým napadne, že klasická poštová známka patrí akurát tak do učebnice dejepisu. Omyl, tá si požije ešte dlho a nemyslíme tým albumy filatelistov. Dnes si dokonca môžete dať vytvoriť aj vlastnú.

Záhadné „téčka“

V minulom roku Slovenská pošta síce zaznamenala pokles listových zásielok 2. triedy tuzemského styku o jedenásť percent, no aj tak doručila vyše 141 miliónov zásielok do 50 g. A podávanie listov 1. triedy dokonca narástlo o sedem percent. „Napriek rozvoju informačných technológií, ktoré spôsobujú určitý pokles listovej pošty, sa neobávame zániku tradičnej pošty. V súčasnosti sa na Slovensku stále počíta v stovkách miliónov kusov ročne. Na druhej strane v rámci tradičných poštových služieb dochádza k nárastu balíkového trhu spôsobenému rozvojom elektronického obchodu,“ vysvetľuje Stanislava Pondelová, hovorkyňa Slovenskej pošty, a. s.

V minulom roku pošta v rámci Slovenska doručila
V minulom roku pošta v rámci Slovenska doručila
Zdroj: anc

Na spomínané listy či pohľadnice patria, samozrejme, aj známky. Tie sa delia na dva druhy: výplatné a príležitostné. „Výplatné poštové známky sa vydávajú vo veľkých množstvách, primárne slúžia na úhradu poštových zásielok. Ich počet nie je vopred daný, dodatočné dotlače sa odvíjajú od prevádzkových potrieb Slovenskej pošty. Príležitostné poštové známky sa vydávajú jednorazovo v menších množstvách. Napriek tomu, že sa tiež dajú použiť v poštovom styku, slúžia najmä na potreby filatelistického trhu,“ pokračuje.

Nie je to tak dávno, keď bola na poštových známkach uvedená iba jej hodnota. Od roku 2007 sa stretávame aj so známkami, na ktorých je akési T1 či T2 a počet gramov. Gramy laik logicky pochopí, týkajú sa hmotnosti zásielky a to záhadné „téčko“ znamená tuzemsko. Jednotka či dvojka pri ňom je zasa priorita doručenia. Tieto známky sa nazývajú forever stamp – večné známky, pretože ich hodnota je stále aktuálna nezávisle od zmeny cenníka poštových služieb alebo zmeny oficiálnej meny. Takže, ak pošta dvihne ceny zásielok alebo Slovensko prejde späť na korunu, môžete ich pokojne používať ďalej. Napríklad známka T2 50g mala v roku 2007 hodnotu 10 Sk, o dva roky neskôr 0,33 eura a v súčasnosti si ju kúpite za 0,45 eura.

Hodnota večnej známky je aktuálna nezávisle
Hodnota večnej známky je aktuálna nezávisle
Zdroj: Archív

Dvojročný zrod

A ako vlastne vznikajú klasické poštové známky? „Vydávajú sa na základe schváleného emisného plánu, ktorý najprv spravidla s dvojročným predstihom predrokuje námetová komisia známkovej tvorby ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Po schválení emisného plánu sa potom s ročným predstihom zadávajú jednotlivé témy známok na vizuálne stvárnenie výtvarným umelcom, a to na základe odporúčania Realizačnej komisie známkovej tvorby, ktorá je poradným orgánom generálneho riaditeľa SP, a. s., vo veciach námetovej a výtvarnej realizácie poštových známok,“ zdôrazňuje Stanislava Pondelová a dodáva, že Slovenská pošta ročne vydá okolo dvadsaťdva emisií poštových známok, z ktorých polovica je vytlačená technikou tlače z plochy (tzv. ofsetu) a polovica tradičnou ceninovou technikou hĺbkotlače, či už oceľotlače z plochých platní, alebo rotačnej oceľotlače v kombinácii s hĺbkotlačou. Tieto známky tlačia v špecializovanej tlačiarni – Poštovní tiskárně cenin Praha, a. s. Tlačiareň hotové známky mesiac pred ich dátumom vydania dodá do skladu cenín Slovenskej pošty a odtiaľ sa už distribuujú na jednotlivé pošty.

Známku s portrétom prezidenta vyrobili
Známku s portrétom prezidenta vyrobili
Zdroj: anc

V prípade, že si známku objednáte ako fyzická či právnická osoba, buď sa dohodnete so Slovenskou poštou, alebo si ich dáte vyhotoviť prostredníctvom on-line aplikácie. Slovenská pošta totiž poskytuje zákazníkom aj zaujímavú službu – vydáva známky s personalizovaným kupónom. Jednoducho povedané, nemusíte byť ani Andrej Kiska, ani vianočný kapor a môžete sa na adresáta pokojne usmievať z vlastnej známky. Stačí dodať motív a objednať si na webovej stránke Pofisu.

Nesfalšuješ!

Vraví sa, že sfalšovať sa dá skoro všetko, no ak by ste chceli vyrobiť kópiu známky vytlačenej oceľotlačou, poriadne by ste sa zapotili a výsledok by nestál za nič. „Tieto známky sú prakticky nesfalšovateľné, pretože ide o drahú technológiu tlače, ktorou disponuje len niekoľko tlačiarní na svete. V poslednom čase sa stretávame skôr s pozmeňovaním ofsetových poštových známok, keď sú na vydanú poštovú známku dotláčané motívy, ktoré originálne známky neobsahovali. Napríklad pri emisii poštových známok, ktoré boli vydané k majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji v roku 2011, boli na niektoré sekundárne dotláčané výsledky zápasov reprezentácie Slovenska,“ hovorí Stanislava Pondelová. V takomto prípade ide porušenie zákona o poštových službách, ktoré je klasifikované ako správny delikt s taxatívne určenou pokutou, o ktorej rozhoduje príslušný štátny regulačný úrad.

Dominika Cibulková je na jednej z tureckých
Dominika Cibulková je na jednej z tureckých
Zdroj: Archív

Obľúbené známky

Z jednotlivých emisií známok, ktoré Slovenská pošta vydáva, sú podľa Stanislavy Pondelovej veľmi obľúbené tie, ktoré sa vydávajú tradične k Veľkej noci a Vianociam. „Od roku 2009 sú v predaji s vôňou aplikovanou vo farbe, tzv. voňavé známky, a od budúceho roka ich plánujeme vydávať s ochuteným potravinárskym lepom, takže tieto poštové známky už nebudú len pekne voňať, ale aj dobre chutiť,“ podotýka.

Filatelisti vraj majú najradšej známky vytlačené technikou oceľotlače z plochých platní, najmä tie s osobitnou polygrafickou úpravou vo forme hárčeka, alebo emisiu Umenie, ktorá býva zvyčajne vytlačená technikou viacfarebnej oceľotlače.

A čo sa vlastne stane, ak na list či pohľadnicu nalepíte neplatnú známku alebo známky s nesprávnou hodnotou, prípadne zabudnete známku nalepiť a vhodíte do poštovej schránky? No adresát sa vám za to asi nepoďakuje. Podľa poštových podmienok za vás zaplatí poplatok vo výške dvojnásobku chýbajúceho doplatného.

Angus McDonagh
Angus McDonagh
Zdroj: int

Falšuje z protestu

Špecialistom na falšovanie známok je britský architekt Angus McDonagh (65), ktorý roky posiela pohľadnice a listy do celého sveta. Lepí na ne vlastnoručne vyrobené známky, zvyčajne je na nich jeho tvár s dokreslenými okuliarmi a nápis „anarchistický filatelista“. Vraj to robí na protest proti elektronickej pošte a aj preto, že sa známka s portrétom kráľovnej Alžbety vytráca.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia