Aj keď od čias legendárneho Nautila, ktorý je považovaný za prvú funkčnú ponorku na svete, uplynulo už vyše dvesto rokov, podvodné plavidlá zo svojej príťažlivosti nič nestratili.

V španielskom prístavnom meste Torrevieja sa pýšia ponorkou Delfín (S61). Je to vôbec prvá vojnová loď na Iberskom polostrove, z ktorej sa stalo plávajúce múzeum. Na Costa Blanca patrí k najväčším ťahákom. Keď sa prederiete cez jej úzke chodby, v ktorých žilo a pracovalo 56 členov posádky, dozviete sa aj to, ako bol tento oceľový Delfín schopný zostať pod vodou 30 dní a mohol sa plaviť 4 500 míľ (7 242 km) bez doplnenia paliva. Lístok do múzea stojí dve eurá a minimálna výška návštevníka je stanovená na 1,15 metra. V nedeľu, pondelok, počas sviatkov a prekvapujúco aj počas dažďa je múzeum zatvorené. Žeby sa obávali veľkej vody?

Druhy bojových ponoriek

Útočné – určené na vyhľadávanie a ničenie raketonosných ponoriek a ostatných plavidiel.

 

Raketonosné – nosiče balistických rakiet, vybavené atómovými hlavicami.

 

Hliadkové – pobrežná kontrola a činnosť v plytkých a uzavretých moriach.

Ako funguje ponorka?

Vojenské ponorky sa prvýkrát začali širšie používať počas prvej svetovej vojny. Ponorenie a vynorenie umožňujú zabudované nádrže, ktoré sa pri ponáraní napĺňajú vodou, kým sa hmotnosť ponorky nedostane do rovnovážneho vzťahu s hmotnosťou vody vytláčanej ponorkou (Archimedov zákon). Následne sa hĺbka ponoru určuje nastavením hĺbkových kormidiel. Nad hladinu sa môže vynoriť po odčerpaní vody z nádrží. (zdroj: Wikipedia)

AKO VYZERÁ PONORKA Z VNÚTRA NÁJDETE V GALÉRII...
Diskusia