Jedna krajina, ale v porovnaní s Tanzániou tak trocha iný svet, ktorý turistu neraz milo prekvapí. Súostrovie Zanzibar láka množstvom úchvatných scenérií aj tajomných zákutí s jedinečnou africko-arabskou atmosférou. 

Po dlhom, takmer deväťhodinovom lete z katarskej Dauhy s medzipristátím v hlavnom meste Tanzánie Dar Es Salaam konečne pristávame v Zanzibar City, hlavnom meste ostrova Unguja. Ten je hlavným a najväčším ostrovom súostrovia, no ľudovo mu prischlo práve pomenovanie Zanzibar a názov Unguja tu prakticky nepočuť. Čo na tom, že organizácia letiska zďaleka nepatrí medzi špičkové, atmosféra mala svoje čaro a išla ruka v ruke s touto destináciou. Svahilské „pole pole“ (v preklade pomaly-pomaly), sa ukázalo v plnej paráde.

Zanzibar
Je autonómny štát na východnom pobreží Afriky, ktorý po oslobodení spod britskej nadvlády a spojení s pevninskou Tanganikou (stalo sa to 24. apríla 1964) tvorí štát Tanzánia. Najväčší ostrov tohto súostrovia je južný ostrov Zanzibar (po svahilsky Unguja) s rozlohou 1 658 štvorcových kilometrov a severný ostrov Pemba (984 km²). Na území Zanzibaru žilo v roku 2012 okolo 1,5 milióna obyvateľov. Hlavné mesto a zároveň kultúrne a ekonomické centrum je Zanzibar. Najväčší zdroj príjmov pre krajinu pochádza z turistického ruchu, pestovania palmy rafie a z korenia. Miestna mena sa volá tanzánsky šiling.

Milí domovníci

S trojmesačnými vízami vo vrecku si vyzdvihujem kufor a pokračujem smerom k východu, kde ma čaká šofér Hadži s menovkou. Smerujeme do dedinky Paje, ktorá bude mojím domovom na nasledujúce mesiace. Cesta z letiska trvá asi hodinku a pol, cestou míňame viaceré zaujímavé miesta a dopredu zisťujem, čo by sa oplatilo vidieť. Prichádzame do cieľa, kde stretávam Belgičana Iana. Ten tu so svojou anglickou manželkou Jo žije s prestávkami už osem rokov. Títo nesmierne milí ľudia sa napriek pomerne veľkému vekovému rozdielu stávajú mojimi blízkymi kamarátmi a zároveň domovníkmi.

Paje je dedinka v juhovýchodnej časti ostrova s prekrásnou plážou a nádychom miestneho života. Cítiť tu turizmus, no pláž je stále relatívne prázdna. Obzvlášť mimo centra, pretože práve tam sídlia všetky plážové kluby, bary a menšie skromné strediská. Zaujímavosťou je, že služby vo veľkej časti týchto zariadení poskytujú práve cudzinci, ktorí sa tu pred rokmi udomácnili. Podľa nich je to zapríčinené aj tým, že miestny vzdelávací systém sa sústreďuje skôr na náboženstvo – islam, menej na užitočné aspekty života v dospelosti. Veď nakoniec aj väčšinu zamestnancov v cestovnom ruchu od manažérov až po čašníkov tvoria zväčša ľudia z vnútrozemia Tanzánie.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z EXOTICKÉHO OSTROVA NÁJDETE V GALÉRII

Šľapky z pneumatík

Jedinečnosť Afriky spočíva aj v tom, že tam žije obrovské množstvo rôznych kmeňov, etnických skupín a domorodcov, ktorí stále preferujú relatívne tradičný spôsob života. Niektorí viac, niektorí menej. Na Zanzibar prichádza množstvo Masajov pôvodom zo severnej Tanzánie, čo je oblasť v okolí najvyššej hory celej krajiny a zároveň celej Afriky – Kilimandžára. Otvárajú si stánky, v ktorých návštevníkom ponúkajú ručne vyrábané kúsky zo svojej kultúry.

Narazíte však napríklad aj na šľapky či sandále vyrobené pneumatík, jeden pár som si dal vyrobiť na mieru. Príslušníci kmeňa Masajov majú stále najväčšie zastúpenie na juhu Kene, kde ich žije okolo 1,2 milióna, zatiaľ čo v Tanzánii majú zhruba 800-tisícové zastúpenie. Domácich si hneď po príchode uctievam domácou slivovicou, z čoho majú očividnú radosť, a podvečer si už s kamarátom pochutnávam na čerstvom tuniakovi v kokosovej omáčke karí priamo na pláži. Pokračujeme niekoľkými pivami v africkej „krčme“ a plánujeme nasledujúce dni.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

NAJMOCNEJŠIE ČEĽUSTE: Viete, ktoré zvieratá majú najsilnejší stisk?

Populárne články
Ilustračná snímka

Oči sa nám stretli takmer po dvadsiatich šiestich rokoch. Je to vôbec možné?

Ilustračná snímka

Teraz budem hovoriť ja! Boj na súde graduje: Získa BRITNEY SPEARS späť svojprávnosť?

Naša prezidentka oslavovala narodeniny svojho miláčika.

Zuzana Čaputová s najmladším členom rodiny: Na nových fotkách celá žiari!

Marcel svoju prácu miluje a robí ju naozaj precízne.

Merčiak odomkol 13. komnatu: Odhalil starosti a radosti v rodine aj zákulisie náročnej práce

Janka pracuje na dialýze a pomáha ľuďom s poškodenými obličkami.

Sestrička s vlčou chorobou: Hoci má ťažké autoimunitné ochorenie, pomáha iným pacientom

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia