Samojské ostrovy sú krajinou divokej džungle, vodopádov a panenských pláží, kde sa možno okúpať v tajomnej plávajúcej diere či zažiť dve silvestrovské oslavy počas 24 hodín. Turistov tu zakaždým niečo prekvapí.

Talofa – samojský pozdrav „ahoj“, sprevádza návštevníka tejto malej ostrovnej krajiny v srdci Tichého oceánu spolu s úsmevom domácich po celý čas. Ostrovný štát rozlohou len 2 831 štvorcových kilometrov ponúka pravý polynézsky zážitok v podobe nekončiacej zelene, krásnych hôr, vodopádov, skvelého jedla i najkrajších pláží našej planéty.

Praktické rady cestovateľom
Keďže Samoa patrí medzi menej navštevované krajiny, množstvo praktických informácií pre turistov sa hľadá ťažko. Nájdete tu len jedno medzinárodné letisko Faleolo na ostrove Upolu, vzdialené asi 40 kilometrov od hlavného mesta Apia. Pohodlne sa tam dostanete taxíkom, tí odvážnejší môžu skúsiť aj jazdu lokálnym autobusom, ktorý však premáva, kedy sa mu zachce. Menou v krajine je tala a ako znak meny je symbol dolára, čo môže vyzerať zmätočne. Meniť cudziu menu na domácu možno aj priamo na letisku, no treba počítať s nevýhodným kurzom. Platby kartou sú tu skôr výnimočné. Výber z bankomatu je možný, ale treba mať na pamäti, že ten je dostupný len v hlavnom meste. Nie je problém kúpiť lokálnu telefónnu SIM kartu a mať tak nonstop internet v mobile pri sebe. Ubytovanie sa rieši vždy na mieste a všade je ho dostatok. Na odľahlých miestach sú to fale, v hlavnom meste je množstvo zariadení rôznej cenovej kategórie. Na preskúmanie ostrovov je najlepšia vlastná preprava, či už autom z požičovne, alebo pre zdatnejších na motocykli. Bicykel veľmi odporúčaný nie je vzhľadom na hornatý charakter ostrovov. Netreba zabúdať na to, že na Samoe každý kus zeme niekomu patrí. Ak teda zastanete popri ceste pri peknej pláži a chcete sa okúpať, vždy môžete očakávať, že po chvíľke za vami niekto príde a bude pýtať peniaze. Ide však o symbolickú sumu, niekedy na rozhraní jedného až dvoch eur. Je to preto, že Samojčania sú veľmi komunitne založení a každá komunita si buduje svoje vlastné fale pri pláži alebo sa o pláž stará (čistí ju) a tieto poplatky sú práve na tieto účely. Platia si aj domáci navzájom, pokiaľ sú z iných komunít. Ďalším dôležitým fenoménom sú nedele. Keďže Samoa je silno kresťansky založená krajina, je tento deň vyhradený Bohu a rodine. Domáci sú vtedy oblečení v bielom (ako symbol čistoty) a navštevujú kostoly. Každá dedina má svoj kostol, niektoré aj dva. V nedeľu je všetko zatvorené vrátane obchodov aj čerpacích staníc. Prepravu medzi ostrovmi zabezpečujú malé lietadlá alebo lodné trajekty. Keďže krajina je len kúsok od rovníka, vyznačuje sa absolútnou tropickou klímou. Teplota je tu pomerne stála, a to v rozpätí 28 až 30 stupňov. Na počasie vplýva najviac monzúnová sezóna, ktorá trvá od novembra do apríla. V tomto období je väčší predpoklad zrážok, ako aj vyššia vlhkosť. Oficiálnym jazykom krajiny je samojčina, okrem rúk a nôh je možné dohovoriť sa aj po anglicky. Dobrou správou je, že občania Slovenska na návštevu nepotrebujú víza.

V hľadáčiku mocností

Samojské ostrovy boli obývané takmer tritisíc rokov pred tým, ako na ne vstúpila noha prvých Európanov. Začiatkom tridsiatych rokov 18. storočia to boli práve Briti, ktorí sem prichádzali ako misionári a obchodníci. Následkom ich prítomnosti bolo konvertovanie pôvodného obyvateľstva na kresťanskú vieru. Neskôr sa tieto ostrovy dostali do hľadáčika nemeckej ríše a Spojených štátov amerických. Tieto mocnosti sa medzi sebou dohodli, že si ostrovy rozdelia pozdĺž 171 poludníka, a to natakzvanú Západnú Samou patriacu Nemcom a Americkú Samou pod správou USA.

Sled udalostí dejín sa však na ostrovoch prepisoval zanedlho opäť, a to už počas prvej svetovej vojny, keď Nemcov zo Západnej Samoy vytlačil Nový Zéland, ktorý krajinu ovládal až do roku 1962. Vtedy Západná Samoa získala nezávislosť a vznikol tak štát s rovnomenným názvom, ktorý krajina používala až do roku 1997, keď si skrátili názov na Samoa. Americká Samoa ostala v držaní Spojených štátov dodnes, pričom ide o nezačlenené územie USA. Znamená to, že krajina spadá pod jurisdikciu Spojených štátov, ale vzťahuje sa na ňu len malá časť americkej ústavy. Napríklad človek narodený na tomto území sa automaticky nestáva občanom Spojených štátov amerických.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE ZO VZDIALENEJ EXOTICKEJ KRAJINY NÁJDETE V GALÉRII

Príroda, príroda, všade príroda

Čo návštevníkovi udrie do očí ihneď po príchode na Samojské ostrovy, je všadeprítomná zeleň. Je to doslova pastva pre oči. Všade, kde sa človek pozrie, vidí niečo zelené. Okrem divokej džungle krajina ponúka zopár prírodných skvostov, ako sú vodopády, rôzne prírodné úkazy, panenské pláže a to všetko za asistencie pestrofarebnej fauny a flóry. Za najlepší dopravný prostriedok je na ostrove považovaný motocykel, na ktorom sa človek dostane všade a z ktorého sa tieto prírodné krásy najlepšie objavujú. Niet azda človeka, ktorého by nefascinoval pohľad na vysoký vodopád uprostred zelenej džungle. Presne taký zážitok ponúka Fuipisia! Tento 55 metrov vysoký „dvojvodopád“ patrí na území Samoy vôbec k najkrajším. Jeho okolie je nezasiahnuté ľudskou činnosťou a komu by sa pohľad na padajúce masy vody zunoval, môže navôkol pozorovať ohromné množstvo pestrofarebných vtákov a motýľov.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia